Okres, czyli miesiączka, polega na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych. Towarzyszy mu pękanie drobnych naczyń krwionośnych, z czego wynika pojawienie się krwistej wydzieliny zwanej krwawieniem menstruacyjnym. Występuje ono 14 dni po owulacji, gdy nie dojdzie do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej. Wcześniej śluzówka macicy pogrubia się i rozpulchnia, przygotowując się do zagnieżdżenia jajeczka. Dla większości pań menstruacja jest więc oczywistym sygnałem, że nie zaszły w ciążę. Standardowo za pierwszy objaw odmiennego stanu uznaje się zatrzymanie miesiączkowania. Czy jest więc możliwe, by okres wystąpił w ciąży?
Na forach internetowych możemy spotkać się z historiami kobiet, które regularnie miesiączkowały mimo wczesnej ciąży. Czy to możliwe? Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że nie każde krwawienie z pochwy to okres. Taki objaw może towarzyszyć zmianom hormonalnym, zagnieżdżeniu zarodka albo problemom zdrowotnym. Wszelkiego krwawienia w okresie ciąży nie należy lekceważyć. Z czym może się wiązać ta dolegliwość?
Okres – skąd się bierze?
Pierwsza miesiączka, czyli menarche, pojawia się u dziewczynek między 12. a 14. rokiem życia. Początkowo cykl menstruacyjny jest nieregularny, a pierwsze krwawienia są skąpe. Po pewnym czasie cykl prawidłowo zaczyna trwać 25-35 dni. Od 3 do 7 dni przypada w tym czasie na okres. W tym czasie możemy utracić nawet 150 ml krwi. Miesiączka jest efektem zmian, które zachodzą w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów płciowych. Estrogeny i progesteron wydzielane przez jajniki sprawiają, że śluzówka pogrubia się i staje się rozpulchniona. W ten sposób przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się i zostaje wydalona przez pochwę. Pękające w tym czasie naczynka krwionośne są przyczyną obecności krwi w wydzielinie menstruacyjnej. Okres stanowi dla kobiety wyraźną informację, że nie zaszła w ciążę. Jego zatrzymanie może, lecz nie musi, być objawem odmiennego stanu. Miesiączka może się nie pojawić w wyniku silnego stresu, kuracji odchudzającej czy radykalnej zmiany klimatu.
Okres w ciąży – czy to możliwe?
Menstruacja to sygnał, że kobieta nie zaszła w ciążę. Oznacza to, że niemożliwe jest regularne miesiączkowanie w trakcie ciąży. Nie każde krwawienie z pochwy jest jednak tożsame z okresem. W odmiennym stanie kobiety mogą doświadczyć objawów, które przypominają miesiączkę, choć nią nie są. Od 6 do 12 dnia po owulacji może pojawić się plamienie implantacyjne. Świadczy ono o zagnieżdżeniu zarodka w błonie śluzowej macicy. Jest ona przekrwiona, dlatego lokujący się w niej zarodek może uszkodzić naczynko krwionośne i wywołać krwawienie. Jest ono jednak niewielkie, nie towarzyszy mu ból brzucha oraz brakuje w nim skrzepów. W początkowym okresie ciąży pojawić się może także wczesne krwawienie ciążowe. Jest ono spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Jajo płodowe nie wypełnia jeszcze całkowicie jamy macicy, dlatego część jej śluzówki może ulec złuszczeniu. Krwawienie wtedy jest jednak skąpe i znacznie krótsze.
Krwawienie w trakcie ciąży a problemy zdrowotne
Krwawienie w trakcie ciąży powinno zawsze skłonić kobietę do wizyty u lekarza. Może świadczyć o tym, że w organizmie przyszłej mamy dzieje się coś złego. Jedną z przyczyn tej dolegliwości jest ciąża pozamaciczna. Wynika z zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej poza obszarem macicy, na przykład w jajniku bądź jajowodzie. Krwawienie jest w tym przypadku brunatne, towarzyszą mu bóle brzucha i pod łopatkami, mdłości i zawroty głowy. Niestety, ciąża ta nie pozwala na urodzenie dziecka, a jej rozwój zagraża życiu kobiety. Wskazane jest jej usunięcie. Inną przyczyną krwawienia z dróg rodnych jest łożysko przodujące. Zjawisko to ma miejsce najczęściej w drugiej połowie ciąży. Łożysko umiejscawia się wtedy zbyt nisko i przysłania szyjkę macicy. Pojawiają się bezbolesne krwawienia oraz skurcze macicy. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu medycznemu ciężarnej nie grozi niebezpieczeństwo, jednak rozwój płodu może nie przebiegać prawidłowo.
Przyczyny krwawienia w ciąży
Przyczyną krwawienia w trakcie ciąży może być zaśniad groniasty całkowity lub częściowy. Zjawisko to występuje w Europie raz na 1000 ciąż. Przyczyną całkowitego zaśniadu jest zapłodnienie komórki jajowej pozbawionej matczynego materiału genetycznego. Częściowy wynika z zapłodnienia jajeczka przez dwa plemniki. W efekcie tej wady dochodzi do nieprawidłowego rozwoju łożyska, którego kosmki nadmiernie się rozrastają. Jej objawem jest brązowe krwawienie wydalane z fragmentami groniastej masy. Niestety, niekiedy przyczyną bardzo silnego krwawienia w pierwszym okresie ciąży jest poronienie. Konsystencja oraz obfitość wydzieliny jest zbliżona lub większa niż standardowa menstruacja. Towarzyszą jej silne bóle podbrzusza i skurcze macicy. Okres w ciąży nigdy nie jest więc miesiączką. Może świadczyć o prawidłowych procesach zachodzących w kobiecym organizmie lub poważnych problemach zdrowotnych. Objaw ten zawsze wymaga konsultacji ginekologicznej, podczas której wykonane zostaną odpowiednie badania.
Karolina Solga