mięśniaki macicy

Mięśniaki to na ogół łagodne guzy, które mogą pojawić się w macicy. Czy mięśniaki macicy zagrażają życiu?

Mięśniaki

Guzy, które powstają w macicy to mięśniaki, choć nazywane są także włókniakami. W większości przypadków są to łagodne zmiany. Mięśniaki macicy są zaliczane do nowotworów niezłośliwych. Łagodne guzy mogą być wielkości kilku milimetrów lub kilkunastu centymetrów. Występują pojedynczo lub w skupiskach. Mięśniaki macicy można zdiagnozować w różnym wieku. Jednak najczęściej stwierdza się je u kobiet między 35 a 50 rokiem życia. Objawy, które wywołują mięśniaki macicy są zróżnicowane. Kobiety czasem skarżą się na bóle w miednicy, bolesne miesiączki czy nawet poronienia. Wszystko zależy od rodzaju mięśniaka i jego wielkości. Mięśniaki najczęściej są zlokalizowane w trzonie narządu rodnego.

Czy mięśniaki macicy zagrażają życiu?

Z reguły mięśniaki  to łagodne zmiany, jednak guzy mogą ewoluować, przekształcając się w zmiany złośliwe. Nowotwory złośliwe, jak wiemy zagrażają życiu. Zawsze istnieje wtedy ryzyko śmierci. Złośliwy mięśniak macicy jest określany jako mięsak gładkokomórkowy. Jednak ryzyko zachorowania na ten tym mięśniaka jest bardzo niska. Leczenie większości mięśniaków macicy odbywa się przy zastosowaniu mało inwazyjnych metod. Tego typu sposoby pozwalają zminimalizować ryzyko powikłań, które mogłyby wystąpić w wyniku leczenia. Mięśniaki macicy można leczyć także chirurgicznie. Wówczas niezbędna jest operacja, co wiąże się z kilkudniowym pobytem w szpitalu. Chirurgiczne usunięcie guzów pozwala na zachowanie płodności przez kobietę. Taka operacja niesie ryzyko nawrotów. Guzy mogą odnowić się po jakimś czasie.

mięśniaki macicyMięśniaki  zagrażają życiu kobiety, jeśli przeistoczą się w zmiany nowotworowe. Wtedy następuje ryzyko zgonu. Jednak w przypadku mniej złośliwych guzów nie ma obaw do niepokoju. Dzięki różnorodnym metodom można wyleczyć mięśniaki, pozbywając się problemu.

Katarzyna Antos