Wiele kobiet tuż przed okresem i/lub w trakcie odczuwa niepohamowany apetyt. Jest to normalne i bardzo częste zjawisko, które jest skutkiem działania hormonów. Jak jeszcze hormony wpływają na nasze łaknienie?

Nie można się więc denerwować takim stanem, ale z drugiej strony warto rozważnie dobierać produkty, a nie objadać się ponad miarę. Wiem oczywiście, że nie jest łatwo opanować apetyt, ale jeśli się to uda, to nie będzie nadprogramowych kilogramów.

Przyczyny wzmożonego apetytu

Tuż przed miesiączką w organizmie kobiety wzrasta produkcja hormonów żeńskich, które odpowiadają za nasilenie uczucia głodu. W tym czasie (tuż przed i na początku okresu) występują także stany hipogliglikemii, czyli spadku poziomu cukru we krwi. Z tego powodu kobiety odczuwają ogromną ochotę na różnego rodzaju słodkości. Szacuje się, iż przed okresem kobieta spożywa o około 30-40% kalorii więcej niż zazwyczaj.

Co zrobić, aby zapanować nad apetytem?

Regularne posiłki

Choć dla niektórych wydaje się to niemożliwe, to jednak nad głodem można zapanować. Przede wszystkim należy zadbać o regularne posiłki. Dzięki temu, iż organizm ma dostarczane jedzenie regularnie i o stałych porach, to nie spada poziom cukru we krwi, który – jak już wiemy – odpowiada za wzmożony apetyt na słodkości. Kiedy kobieta zaspokoi głód, to nie będzie miała napadów wilczego apetytu.