Babskie sprawy Styl życia

Zakupy przez Internet – na co uważać

Łatwość, z jaką możemy dokonać zakupu przez internet jest przerażająca. Ot, parę kliknięć i już. Z jednej strony jest to ogromne ułatwienie, ale równie łatwo jest wpaść w kłopoty. Na co uważać przy zakupach przez internet?

Łatwość, z jaką możemy dokonać zakupu przez internet jest przerażająca. Ot, parę kliknięć i już. Z jednej strony jest to ogromne ułatwienie, ale równie łatwo jest wpaść w kłopoty. Na co uważać przy zakupach przez internet?

Małe, podejrzane sklepy

Wiele małych sklepów i firm oferuje swoje towary w internecie. Ich strony wcale nie muszą być piękne i rozbudowane: ważne, by zawierały regulamin zakupów, informację o ewentualnej reklamacji towaru. Naturalnie powinny też zawierać wszystkie dane o firmie – jej siedzibie rzeczywistej, dane kontaktowe, numer telefonu oraz NIP.

Naturalnie o wiele bezpieczniej jest korzystać z dużych serwisów tematycznych: internetowych księgarni czy aptek – mają one większą ofertę, dzięki czemu możesz zakupić wszystkie interesujące Cię produkty w jednym miejscu i oszczędzić na kosztach przesyłki.

Niestety, bardzo często nie posiadają w swej ofercie towaru małych firm, których po prostu na to nie stać.

Przed zakupami sprawdź w sieci opinie o danej stronie, wpisy w księdze gości. Czy są pozytywne?. Da Ci to lepszy obraz, z jaką firmą masz do czynienia.

Koszty dodatkowe

Często jesteśmy zachwyceni tym, że interesujący nas towar jest dużo tańszy, niż w sklepie. Zanim jednak go zakupimy, warto spojrzeć na koszty przesyłki czy opłaty celne, kiedy sprowadzamy towar z zagranicy. Może się okazać, że koszty dodatkowe znacznie przebijają oszczędności!

Kolejnym kosztem, jaki ponosimy, jest czas – należy przy zakupach uważnie sprawdzić, jak długo będziemy czekać na przesyłkę. Hasło „wysyłka w ciągu 24h” oznacza jedynie, że w ciągu doby towar opuści magazyn, ale to, w jaki sposób i kiedy do nas dotrze, zależy jedynie od przewoźnika. Jeśli zależy Ci na czasie, planuj zakupy z wyprzedzeniem.

Reklamacje

Prawo polskie nakłada obowiązek na sprzedawcę internetowego: musi on bezwzględnie przyjąć zwrot (nienaruszonego oczywiście) towaru zakupionego drogą internetową – w ciągu 10 dni od momentu zakupu. Ty z kolei postaraj się przemyśleć swoje zakupy.

Niektóre towary niosą ze sobą szczególne ryzyko: odzież, buty. Zdjęcie, nawet najlepsze, nie odda dokładnie ani faktury tkaniny, ani odcienia ubrania, stąd często oburzenie klientek, którym wydaje się, że padły ofiarą oszustwa. Numeracja odzieży też różni się między sobą – but butowi nierówny.

Na zakupy internetowe najlepiej udać się do sklepów internetowych takich firm, których numeracja jest nam znana „na żywo”. Pamiętaj o tym, że i Twoje ciało się zmienia, więc niekoniecznie będziesz nosić ubrania o tym samym numerze, co dwa lata temu. Naturalnie możesz spróbować wymienić towar na inny, albo całkowicie go zwrócić, ale w takiej sytuacji sama ponosisz koszty odesłania go do sklepu.

Opis towaru

Kwieciste, barwne opisy towaru może i miło się czyta, ale przy zakupach przez internet potrzebujesz konkretów. Dlatego na przykład apteki internetowe oferują Ci dokładny opis leku, zgodny z dołączoną do niego ulotką. Takiej aptece możesz zaufać. Podobnie jest z innymi sklepami – powinny podać przynajmniej podstawowe parametry towaru: wielkość, materiał, części, na które trzeba uważać, przeznaczenie towaru, czy jest bezpieczny dla zdrowia, czy są ograniczenia wiekowe.

Generalnie opis w internecie powinien być identyczny z tym, który znajdziesz na opakowaniu.

Sklep a inny użytkownik

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z założeniem działalności gospodarczej. Niektóre serwisy oferują również możliwość sprzedaży osobom fizycznym. Oznacza to, że nie handlujesz ze sklepem, tylko konkretną osobą. Dużo łatwiej jest tu o oszustwo, bo Internet nadal jest dla wielu osób miejscem, gdzie poczują się bezkarnie.

Warto korzystać z serwisów, które choćby w minimalny sposób kontrolują rzetelność sprzedawców. Służą temu opinie wystawiane przez innych kupujących, konieczność rejestracji z podaniem pełnych danych, jawność transakcji.

Im poważniejszy zakup, tym pewniejsze źródło wybieraj – lodówkę lepiej jest kupić u producenta, niż od tajemniczego użytkownika stasio995.

Na koniec – najbardziej musisz uważać na to, żeby nie stracić głowy! W końcu Internet pełen jest przedmiotów, które aż kuszą, by kupić je jednym kliknięciem…

Komentarze (2)

ewalub

5 lat temu

Czasem oczywiście robię zakupy przez internet, ale nie jest to moja ulubiona forma robienia zakupów. Jednak wolę sama wybrać się sklepu i zobaczyć to co kupuję, porównać z innymi ofertami.

Emilly27k

8 lat temu

Nie ufam takiej formie przez internet- zakupy. Osobiście przed kupnem muszę zobaczyć damy produkt.

Zostaw komentarz