Przybory, którymi powinna zainteresować się początkujący kaligrafista
Grafika dostarczona przez partnera

Sztuka starannego pisania, która ma już za sobą wiele tysięcy lat, nazywana jest kaligrafią. Do ok. 1960 roku uczono jej w szkołach, w przypadku naszego kraju — w ramach języka polskiego. Jednak od kilkudziesięciu lat zanika i coraz rzadziej można spotkać osoby, które naprawdę przykładają się do tego, by ładnie przedstawiać słowo pisane. Kaligrafia powraca jednak do łask, staje się sposobem na spędzanie wolnego czasu dla wielu osób. Sprawdź, jakie przybory przydadzą się początkującemu kaligraf iście!

 

Kaligrafia przyciąga mnóstwo zainteresowanych oczu. Filmiki w sieci przedstawiające pięknie wykaligrafowane napisy biją rekordy wyświetleń. Jeśli chcesz rozpocząć swoją własną przygodę z kaligrafią, koniecznością będzie zaopatrzenie się w odpowiednie przybory. Możesz zakupić gotowy zestaw do kaligrafii bądź skomponować własny.

Niezbędne przybory — pisaki do kaligrafii

Sztuka kaligrafii kojarzy się głównie z malowaniem pędzlem lub pisaniem piórem, jednak XXI wiek rządzi się swoimi prawami. Rozpoczynając swoją przygodę z kaligrafią, nie warto inwestować dużych pieniędzy w przybory — na samym początku wystarczą standardowe pisaki do kaligrafii kosztujące kilka lub kilkanaście złotych. Dostępne są w rozmaitych kolorach, co również zachęca do ich zakupu. 

 

Decyzja o pisakach na początku przygody z kaligrafią jest bardzo dobrym krokiem. Pisaki nie pozwolą nabrać zbyt dużo atramentu, nie zrobią kleksa na kartce, a więc nie zniechęcą do nauki już przy pierwszych próbach. Na rynku znajdziemy pisaki do kaligrafii ścięte pod skosem lub na płasko. Nadają się więc do różnych rozmiarów liternictwa. Występują w rozmaitych grubościach — z końcówką o grubości 2-3 mm, grubsze, jak i cieńsze. 

Dobrej jakości blok do kaligrafii

Do kaligrafii potrzebny jest też odpowiedni papier. Najlepiej postawić na papier gładki, ale jednocześnie niezbyt śliski. Blok do kaligrafii nie może być zbyt chłonny. Na samym początku można próbować pisać w standardowych zeszytach, jednak w sklepach papierniczych nie brakuje specjalnego papieru do kaligrafii. Nie trzeba wydawać na niego dużo — wystarczy jeden blok ze specjalnym papierem matowym, dość cienkim.

 

Początkujący mogą śmiało rozglądać się za papierem z gotową liniaturą. Na początku drogi sprawdzą się specjalne linie ukośne, które znacznie ułatwią naukę pięknego, starannego pisania.

Od czego powinna zacząć osoba początkująca?

Co w momencie, kiedy osoba chętna do nauki ma już wszystko? W takiej sytuacji należy przystąpić do pierwszych lekcji kaligrafii. Pomóc w tym mogą kursy, książki, ale też darmowe lekcje, które znajdziesz w sieci. Kiedy kilka podejść będzie już za Tobą, na biurku pojawią się całe strony z zapisanymi literami czy słowami, możesz pójść o krok dalej.

 

Pisaki warto zamienić na obsadkę i stalówkę. Nie jest to duży wydatek. Nie można zapomnieć o tuszu do kaligrafii oraz o akwarelach w płynie, jeśli marzy Ci się kaligrafia w kolorze. Zanim zostaniesz przy jednej technice, warto nieco popróbować, aby wybrać tę, którą czujesz najmocniej!