Przedwczesne wygasanie czynności jajników to tragedia młodych kobiet. Jakie są jego przyczyny? Czy można mu zapobiec i które kobiety są w grupie ryzyka? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest przedwczesne wygasanie czynności jajników?

To dolegliwość polegająca na zaniku czynności jajników przed 40. rokiem życia, spowodowana utratą lub dysfunkcją pęcherzyków jajnikowych. Przedwczesne wygasanie jajników (POF) dotyka 1 na 100 kobiet przed 40-tką oraz 1 na 1000 kobiet przed 30. rokiem życia. Charakteryzuje się małym stężeniem estradiolu, a także brakiem miesiączki i zmniejszoną płodnością. W rezultacie POF prowadzi do całkowitej bezpłodności u młodych kobiet.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Wśród czynników, które mogą bezpośrednio przyczyniać się do przedwczesnego wygasania czynności jajników, wymienia się: niedobory enzymatyczne, niedoczynność tarczycy spowodowaną chorobą Hashimoto, chorobę Addisona, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, galaktozemię (toksyczne uszkodzenie pęcherzyków jajnikowych), niektóre infekcje wirusowe i choroby gorączkowe (m.in. ospa), chemioterapia, radioterapia oraz wiele czynników genetycznych.

Bardzo wysokim czynnikiem ryzyka, który może wywołać chorobę, jest palenie papierosów. Średni wiek kobiet, u których diagnozowane jest POF, to 31 lat, natomiast w przypadku podłoża genetycznego, choroba uaktywnia się już około 23. roku życia.

Diagnostyka

Obecnie najskuteczniejszą metodą rozpoznania przedwczesnego wygasania czynności jajników jest oznaczenie hormonu anty-Müllera (AMH). Jego stężenie pozwala określić, czy nastąpił spadek pęcherzyków jajnikowych i jaka jest ich rezerwa.