menopauza

Przekwitanie pojawia się na pewnym etapie życia wszystkich kobiet i jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się. W tym czasie doświadczamy szeregu zmian neuroendokrynnych, które prowadzą do trwałego ustania czynności rozrodczych. Moment ten wyznacza menopauza, czyli ostatnia miesiączka w naszym życiu. Kilka lat przed i po niej wiele pań doświadcza przykrych objawów: uderzeń gorąca, zlewnych potów czy suchości pochwy.  Wynikają one z niedoboru estrogenów, które przestają być wydzielane przez jajniki. Symptomy menopauzy dotyczą nie tylko ciała, ale także psychiki. U przekwitających kobiet pojawiają się też wahania nastroju, rozdrażnienie i napady złości. Jak im zaradzić?

Menopauza najczęściej występuje u pań między 45. a 55. rokiem życia. Objawy przekwitania pojawiają się kilka lat przed trwałym ustaniem miesiączkowania. Pierwszym sygnałem zbliżającej się menopauzy są nieregularne menstruacje, które mogą mieć też różną obfitość. Następnie u pań pojawiają się kolejne symptomy, takie jak kłopoty ze snem czy uderzenia gorąca. Dolegliwości te skutecznie uprzykrzają życie kobiet, w szczególności, gdy dotyczą też emocji. Napady złości w okresie przekwitania nie są rzadkością. Jak możemy złagodzić symptomy menopauzy?

Przekwitanie, czyli naturalny etap w życiu kobiety

Przekwitanie nie jest stanem chorobowym, ale naturalnym i fizjologicznym procesem związanym ze starzeniem się. W pewnym momencie naszego życia, zazwyczaj po ukończeniu 40 lat, stopniowo zaczynają wygasać czynności jajników. Zaprzestają one produkcji estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Początkowo możemy zaobserwować u siebie zaburzenia miesiączkowania. Okres pojawia się nieregularnie, może mieć też nietypową obfitość. Następnie pojawiają się kolejne typowe dolegliwości klimakterium, które trwają aż do ostatniej miesiączki i kilka lat po niej. Menopauza wyznacza moment, w którym już na stałe ustają nasze zdolności rozrodcze. Określa się ją, gdy po ostatniej menstruacji kolejne krwawienie nie nastąpiło przez 12 miesięcy. Najczęściej występuje u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. W wyniku niektórych chorób lub operacyjnego usunięcia narządów rodnych panie mogą doświadczyć objawów przekwitania znacznie wcześniej.

Menopauza – jakie daje objawy?

Objawy menopauzy są ściśle związane z niedoborem estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Są one wydzielane przez jajniki i odpowiadają za regulację cyklu miesiączkowego. Mają wpływ na funkcjonowanie całego kobiecego organizmu. Regulują gospodarkę wapniową i lipidową, zwiększają przyswajanie białek, a także mają wpływ na syntezę kolagenu i krzepliwość krwi. Nic dziwnego, że obniżenie ich poziomu prowadzi do wielu dolegliwości. Panie w okresie przekwitania skarżą się na uderzenia gorąca, zlewne poty i kołatanie serca. Pojawia się u nich suchość pochwy i spadek libido. Zmiany dotyczą także wyglądu: skóra staje się sucha i mniej jędrna, a włosy wypadają i łatwo się łamią. Z klimakterium wiąże się także spowolnienie metabolizmu, co sprzyja przybieraniu na wadze.

Menopauza a napady złości

Przekwitanie odbija się nie tylko na naszym zdrowiu i wyglądzie, ale także psychice. W tym okresie u wielu kobiet pojawiają się wahania nastroju, przygnębienie i drażliwość. Niektóre panie borykają się nawet ze stanami depresyjnymi, pogłębianymi przez niepokój o przyszłość i poczucie utraty atrakcyjności. Menopauza może powodować zaburzenia snu, a także kłopoty z pamięcią i koncentracją. U wielu kobiet występują też napady złości, które odbijają się negatywnie na ich relacji z rodziną. Za przykre emocjonalne stany także odpowiedzialny jest niedobór estrogenów. Dodatkowo wpływa na nie bezsenność i poczucie bezradności, które nierzadko dręczy przekwitające panie. Choć klimakterium jest naturalnym procesem, może bardzo uprzykrzyć nam życie. Jak sobie z nim radzić?

Łagodzenie dolegliwości przekwitania

klimakterium

Menopauza nie jest chorobą, więc trudno mówić o jej leczeniu. Możemy jedynie łagodzić lub nawet niwelować jej przykre objawy. Na uderzenia gorąca czy zlewne poty pomoże nam dieta bogata w fitoestrogeny. Te roślinne związki mają podobną budowę do estrogenów, dzięki czemu niejako oszukują nasz organizm. Ich działanie jest podobne do żeńskich hormonów płciowych, lecz dużo słabsze. Fitoestrogeny znajdziemy między innymi w roślinach strączkowych, nasionach lnu i słonecznika, a także ziołach takich jak pluskwica groniasta. Silne i bardzo uprzykrzające życie dolegliwości wymagają podjęcia bardziej radykalnych działań. Ginekolodzy w takim przypadku zalecają hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na przyjmowaniu syntetycznych hormonów. Jak każda kuracja medyczna, HTZ nie jest pozbawiona pewnych niepożądanych skutków, o które warto zapytać lekarza.

Napady złości w okresie przekwitania – jak im zaradzić?

Na problemy emocjonalne w okresie przekwitania składają się zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Menopauza jest dla naszego społeczeństwa nadal tematem tabu, o którym niechętnie się rozmawia. Przekwitające panie czują się mniej atrakcyjne i niepotrzebne. Przykre dolegliwości i wahania nastroju tylko potęgują ich złe samopoczucie. Warto zadbać w tym czasie o swoje zdrowie – pomyślmy o odpowiedniej diecie i przyjemnej aktywności fizycznej. Możemy sięgnąć po zioła stabilizujące nastrój, takie jak kozłek lekarski lub różeniec górski. Nie zamykajmy się w domu! Spotkania z przyjaciółkami, ciekawe warsztaty plastyczne czy prace w ogrodzie to najlepsze sposoby na chandrę. Jeśli nasze emocje nas przytłaczają, możemy poprosić o pomoc psychologa. Terapeuta nauczy nas radzić sobie ze stresem i wspomoże w trudnych chwilach.

Karolina Solga