Nietrzymanie moczu - przyczyny i objawy

Nietrzymanie moczu – przyczyny tego schorzenia nie są jeszcze w pełni zbadane. Niemniej jednak często problem ten pojawia się w przypadku osób starszych. Jest on na tyle kłopotliwy i wstydliwy, że często pacjenci nie zgłaszają się z nim do specjalisty. Warto jednak poznać jakie są pierwsze objawy tego schorzenia, a także jakie są jego przyczyny?

Czym jest nietrzymanie moczu?

Oddawanie moczu jest fizjologiczną potrzebą każdego człowieka. Organizm każdego zaprogramowany jest jednak w taki sposób, że wraz z uczuciem parcia na pęcherz, można powstrzymać wyciek moczu aż do momentu, w którym będzie można go oddać. Jednocześnie w zaburzeniu jakim jest nietrzymanie moczu, proces tej kontroli jest całkowicie zaburzony. Osoby dotknięte tym schorzeniem borykają się z niekontrolowanym, mimowolnym wyciekiem uryny. Jak wiadomo, jest to dość problematyczne, nie tylko z uwagi na pojawiające się plamy, ale także z uwagi na nieprzyjemny zapach. 

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu – przyczyny to dalej jedna z największych zagadek medycznego świata. Niemniej jednak udało się ustalić, co może być głównym czynnikiem powodującym to zaburzenie. Nietrzymanie moczu – przyczyna główna to przede wszystkim zwiotczenie mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Wyjaśnia to fakt, że zaburzeniem dotyczącym nietrzymania moczu bardzo często borykają się także kobiety po porodzie. Jednocześnie można także wskazać na inne przyczyny nietrzymania moczu, do których zaliczają się:

  • zaburzenia anatomiczne układu moczowego – pewne dysfunkcje i dysproporcje;
  • traumy i stresujące przeżycia – głównie dotyka to dzieci co często wiąże się z tzw. moczeniem nocnym;
  • zaburzenia układu nerwowego – poniekąd on jest właśnie odpowiedzialny za reakcję pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu – przyczyny mogą być także wyjątkowo błahe jak np. wypicie zbyt dużej ilości płynów.

Jak objawia się nietrzymanie moczu?

Wiedząc już jakie są przyczyny nietrzymania moczu, warto zastanowić się także nad jego objawami. Otóż analogicznie można powiedzieć, że najpopularniejszym objawem związanym z nietrzymaniem moczu jest mimowolne popuszczanie. W zależności od rodzaju dolegliwości, może ono mieć charakter nagły, ale także pojawiać się w określonym momencie jak np. podczas kichania, kaszlu, czy zwiększonego wysiłku fizycznego. Jeśli zauważone zostały niepokojące objawy, które mogą wskazywać na np. zwiotczenie mięśni Kegla, wówczas warto niezwłocznie udać się do specjalisty. Wykona on szereg badan i postawi możliwie najlepszą diagnozę. Wiedząc, co jest główną przyczyną i źródłem problemów, będzie można podjąć odpowiednie leczenie i terapię.

Jak można sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Nie da się ukryć, że przyczyny nietrzymania moczu są wyjątkowo zróżnicowane. Wobec tego, terapia tego problemu również będzie się różnić w zależności od jego przyczyny. Niemniej jednak specjaliści zwykle zalecają szereg rozwiązań, wśród których można wymienić chociażby:

  • trening mięśni Kegla – dotyczy on zarówno kobiet jak i mężczyzn, polega on na rytmicznym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, co pomaga utrzymać ich optymalne napięcie;
  • terapię urologiczna – może ona opierać się nie tylko na treningu mięśni Kegla, ale także na technikach relaksacyjnych i oddechowych;
  • zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów – to oczywiście jeden z najprostszych sposobów.
  • stosowanie wyrobów chłonnych;

Warto jednak zauważyć, że nietrzymanie moczu momentami może stać się wyjątkowo uciążliwe. W takich przypadkach dolegliwość ta jeszcze bardziej obniży jakość życia pacjentów oraz utrudni im codzienne funkcjonowanie. W ostateczności, lekarz-specjalista może zadecydować o konieczność przeprowadzenia operacji. Jest to co prawda rozwiązanie dość skrajne, jednak w niektórych przypadkach okazuje się ono wyjątkowo skuteczne i przywraca pacjentom normalne funkcjonowanie układu moczowego.

Jak radzić sobie z problemami pojawiającymi się przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu oraz korzystanie z wyrobów chłonnych może doprowadzić do pojawienia się odparzeń w okolicy pachwin czy narządów intymnych. Niestety, ale skóra narażona na kontakt z wilgocią często reaguje różnymi podrażnieniami czy stanami zapalnymi. W tym wypadku warto zadbać o higienę, ale także stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne jak np. Sudocrem. Jest to maść, która wyróżnia się działaniem przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Co więcej, wspomaga ona proces regeneracji naskórka i jego odbudowę. Szybko powinna przynieść ulgę osobom z odparzeniami czy podrażnieniami.

źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu