kobiecy problem

Miesiączka to naturalna część życia kobiety. Młode dziewczyny z niecierpliwością czekają, aż nadejdzie ten wyjątkowy moment. W późniejszych latach sytuacja się zmienia, a miesiączka staje się prawdziwym utrapieniem. Zespół napięcia przedmiesiączkowego czyli PMS dotyka wiele pań. Co warto o nim wiedzieć? Czy wszystkie zasłyszane informacje na jego temat są prawdziwe?

Dokuczliwe PMS

Zespół napięcie przedmiesiączkowego, jak sama nazwa wskazuje, występuje nawet tydzień przed pojawieniem się comiesięcznego krwawienia. Powodem reakcji organizmu są zaburzenia hormonalne, które związane są z cyklem owulacyjnym kobiety. Stąd może pojawić się ból i inne nieprzyjemne dolegliwości. Przy zbyt małej produkcji progesteronu, gospodarka hormonalna zostaje zachwiana. Badacze naukowi mówią także o prolaktynie. To hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Wahania w wydzielaniu serotoniny i dopaminy również mogą mieć znaczenie przy PMS. Objawy znacznie częściej występują u kobiet, których matki także miewały tego typu dolegliwości. Wśród najpopularniejszych wymienia się ból brzucha, senność, zaburzenia koncentracji czy wahania nastrojów. Zdarza się, że kobiety narzekają także na bóle głowy oraz nudności.

Prawdy i mity na temat miesiączki

Choć twierdzi się, że co druga kobieta odczuwa dolegliwości związane z PMS, nie wszystkie informacje, które znajdziemy na ten temat są prawdziwe. Miesiączka jest trudnym okresem dla kobiety, ale taka jest wola natury, więc pozostaje nam przetrwanie tego okresu, trwającego od dojrzewania do przekwitania. Wokół miesiączki krąży wiele mitów. Ich po gromienie z pewnością pomoże nam w lepszym zrozumieniu kobiecości. Jedna z hipotez głosi, że w trakcie miesiączki nie można ćwiczyć. To oczywiście błędne założenie, ponieważ aktywność fizyczna może wręcz korzystnie wpłynąć na nasze ciało, zmniejszając uporczywy ból. Należy oczywiście rozsądnie dawkować wysiłek, aby nie nadwyrężyć organizmu i nie doprowadzić do nadmiernego krwawienia. Pilates czy joga będą odpowiednie podczas okresu. Inne stwierdzenie dotyczy uprawiania seksu, a właściwie jego zakazu. Wszystko zależy od nas. Krwawienie nie wyklucza kontaktu seksualnego, ale wymaga odpowiedniej higieny. W tym czasie najlepiej zastosować prezerwatywę, która uchroni przed ewentualnym zakażeniem szyjki macicy. Wiele kobiet jednak ze względu na ból oraz higienę nie czuje się komfortowo, aby współżyć. miesiączkaBrak kąpieli to kolejny mit. Prawdą jest, że przy okresie nie zaleca się długich i gorących kąpieli, które mogą doprowadzić do omdlenia i krwotoku. Ale o higienę należy dbać zawsze, a w czasie miesiączki szczególnie. Prysznic będzie idealnym rozwiązaniem. Panie powinny także pamiętać o częstym podmywaniu się i zmianie środków higienicznych oraz bielizny. Brak miesiączki w pierwszej kolejności jest kojarzony z ciążą, co nie zawsze jest prawdziwe. Taki objaw jest także sygnałem od organizmu, spowodowanym spadkiem wagi, zmianą klimatu czy stresem. Intensywny wysiłek fizyczny czy problemy z tarczycą także mogą zaburzyć nasz cykl, dlatego przy powtarzającym się problemie, najlepiej zgłosić się do lekarza.

Miesiączka to kilka dni w miesiącu, które kobiety nie wspominają najlepiej. Problemy z PMS mogą mieć różne źródło. Kobiecy organizm jest tak skonstruowany, a my nie mamy na to wpływu. Możemy jedynie liczyć na to, że panowie będą dla nas bardziej łaskawi w te trudne dni.

Katarzyna Antos