Ach, te dzieciaki! Rodzina

Leczenie zaburzeń uwagi u dzieci

leczenie zaburzeń uwagi u dzieci

Uwaga jest ogólnym określeniem wielu procesów poznawczych. Pozwala nam na odbiór bodźców, wyodrębnienie z nich istotnych elementów oraz ich analizę. Uważne dzieci są spokojne, skupione na wykonywanej czynności i skoncentrowane na lekcjach. Niestety, część maluchów ma problem z koncentracją. Wszystko je rozprasza, nie potrafią ocenić, co jest ważne oraz szybko tracą zainteresowanie. Takie zaburzenie polegające na deficycie uwagi nazywane jest ADD (z języka angielskiego: Attention Deficit Disorder). Jego przebieg jest podobny do ADHD, tyle że bez nadaktywności psychoruchowej. Jak wygląda leczenie zaburzeń uwagi u dzieci?

Leczenie zaburzeń uwagi u dzieci jest długotrwałe i wymaga od rodziców maluchów wiele cierpliwości. W trakcie terapii wykorzystuje się wiele metod. Łączy się środki farmakologiczne, terapię behawioralną oraz odpowiednią opiekę nad dzieckiem w domu. Nauka także musi być dostosowana do jego możliwości. Nieleczone w czasie dzieciństwa ADD może sprawiać też trudności dorosłym w ich codziennym funkcjonowaniu.

Zespół zaburzeń uwagi – czym jest?

Zespół zaburzeń uwagi, czyli ADD, jest często uważany za pochodną ADHD. ADHD jest to jednak zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi. Dzieci nim dotknięte są impulsywne, nadaktywne oraz szybko się nudzą. Maluchy z ADD są za to spokojne, choć rodzice oceniają je jako bezmyślne czy nieuważne. Cierpią one na problemy z koncentracją. Polega ona na umiejętności skupienia się na tym, co ważne, i odrzuceniu nieistotnych w danym momencie bodźców. Jest niezbędna do efektywnej nauki. Dziecko na lekcji powinno zignorować odgłosy dochodzące z podwórka, żeby móc poprawnie wykonać polecenia nauczyciela. Dzieci z ADD tego nie potrafią – każdy bodziec je rozprasza. Często popełniają błędy, nie słuchają tego, co się do nich mówi, zapomina o swoich obowiązkach. Zaburzenia uwagi są dla nich przeszkodą w codziennym życiu, dlatego warto je leczyć.

Objawy zespołu zaburzeń uwagi u dzieci

Dzieci z zespołem zaburzeń uwagi są często radosne, grzeczne i spokojne. Nie są nadpobudliwe ani tak angażujące jak maluchy z ADHD. Wręcz przeciwnie – opiekunowie i nauczyciele mogą mówić o nich, że „bujają w obłokach”. Dzieci cierpiące na ADD nie potrafią się skupić na wykonywanym zadaniu. Przez to każda czynność zabiera im dużo czasu. Nie potrafią stwierdzić, które z podanych informacji są istotne. Nie opowiadają o tym, co było w szkole, często też gubią różne przedmioty i o czyś zapominają. Niejednokrotnie mają zaniżoną samoocenę. Niestety, z wiekiem problem zazwyczaj narasta. Wraz z większą ilością materiału do nauki dzieci z ADD mają coraz większe zaległości. Dorośli z tym zaburzeniem mogą mieć kłopoty z wykonywaniem obowiązków w pracy oraz utrzymaniem relacji.

Jak rozpoznać zespół zaburzeń uwagi?

Zazwyczaj rodzice i nauczyciele zauważają, że dziecko wykazuje pewne cechy typowe dla ADD. Ostateczną diagnozę stawia jednak lekarz psychiatra lub wyspecjalizowany psycholog dziecięcy. Zaburzenia rozpoznaje się na podstawie wywiadu z rodzicami oraz indywidualnych wizyt dziecka u specjalisty. Nie można samemu stawiać takiej diagnozy, ponieważ można maluchowi tym zaszkodzić. Większość dzieci na pewnym etapie rozwoju staje się rozkojarzona i znudzona nauką, lecz mija to z czasem. ADD to jednak prawdziwa choroba, która sprawia, że dziecko wymaga specjalnego traktowania przez rodziców i nauczycieli. Jej właściwe rozpoznanie pozwoli na ustalenie indywidualnej terapii. Pomoże ona naszej latorośli w nauce i codziennym życiu. Jak wygląda leczenie zaburzeń uwagi u dzieci?

Leczenie zaburzeń uwagi u dzieci

deficyt uwagi

Leczenie ADD u dzieci jest długotrwałe i wymagające od rodziców cierpliwości i wiedzy. Najczęściej stosuje się różne metody, by pomóc maluchowi z zaburzeniami uwagi. Niekiedy podaje się mu środki farmakologiczne, jednak w przeciwieństwie do ADHD, leki na ADD nie są zbyt efektywne. Sposób nauczania oraz opieka nad dzieckiem musi być dostosowana do jego zaburzeń. Maluch musi także się wysypiać oraz być na diecie, która wyklucza pobudzające pokarmy. Ważne jest prowadzenie z dzieckiem terapii behawioralnej przez wyspecjalizowanego psychologa lub pedagoga. W trakcie zajęć ocenia on rozwój dziecka, a także monitoruje jego postępy w szkole i oceny. Kontaktuje się również z placówką edukacyjną oraz rodzicami, by kompleksowo wspomóc malucha w nauce koncentracji.

Leczenie ADD: gry edukacyjne i EEG biofeedback

Dzieciom z ADD specjaliści zalecają granie w specjalne gry edukacyjne. Maluchy muszą się w trakcie zabawy nauczyć wytrwałości oraz przestrzegania jasno określonych reguł. Gry muszą być dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. Co ważne, rodzice nie tylko powinni w nich uczestniczyć, ale też być konsekwentni oraz cierpliwi. Przydatną metodą usprawniania funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego dziecka jest też EEG biofeedback. W trakcie treningu nasza pociecha steruje grą, polegającą na jeździe autem czy kontrolowaniu przepływu rzeki. Czyni to jedynie za pomocą otrzymywania odpowiedniej częstotliwości fal mózgowych. Ich zapis EEG przekłada się na to, co dzieje się na ekranie. Dzięki temu poprawia się koncentracja dziecka i usprawniają jego funkcje poznawcze. Poprawę można odnotować już po 20 sesjach, choć dzieciom z ADD zaleca się około 40-60 zajęć.

Karolina Solga

Komentarze (3)

Emilly27k

3 lata temu

Nie należy tego problemu bagatelizować. Dzieci małe lubią się rozpraszać. Zgodzę się z tym,że dziecko w szkole nie potrafi skupić się na jednej rzeczy, lecz na wielu. Rodzice od razu wiedzą kto jest winien całej tej nieszczęsnej – nauczyciel. Niekoniecznie nauczyciel jest, gdyż rodzic również ponosi odpowiedzialność za swoje dziecko na każdym etapie jego rozwoju.

pati25

3 lata temu

Małe dzieci mają problem z tym.NIee potrafią się skupić na jednej czynności,zadaniu.Ale jak dziecko idzie do szkoły to ten problem narasta.Trzeba zacząc to leczyć

Mindi

3 lata temu

Ważny temat, myślę, że wiele dzieci ma z koncentracją problem. Moje dzieci także szybko się rozpraszają, może można ćwiczyć skupienie takze wśród młodzieży.

Zostaw komentarz