Rozwód rodziców a opinia dziecka
Siora Photography z unsplash

Rozwód rodziców zawsze stanowi ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Nawet dorosłe dzieci bardzo przeżywają rozstanie mamy i taty, choć potrafią też spojrzeć na nie w sposób racjonalny. Nastolatkami nierzadko targają silne emocje. Nie oznacza to jednak, że postrzegają rozwód rodziców jako niewłaściwą decyzję. Należy jednak uwzględnić ich opinię przy podziale opieki.

Spis treści:

  1. Kłótnie rodziców to niepokój dziecka
  2. Kulturalny rozwód rodziców gwarancją dobrego samopoczucia dziecka
  3. Rozwód rodziców a opinia dziecka
  4. Podział opieki nad dzieckiem
  5. Opinia dziecka ma znaczenie
  6. Konwencja o prawach dziecka i jej nieprzestrzeganie

Kłótnie rodziców to niepokój dziecka

Ciągłe kłótnie i awantury często rodzą niepokój. Nawet jeśli w domu nie dochodzi do rękoczynów, a rodzice spierają się w sposób kulturalny, to dziecko nie rozwija się prawidłowo w tej ciężkiej atmosferze. Niektóre nastolatki nawet cieszą się, że mama z tatą podjęli decyzję o rozstaniu. Zdają sobie bowiem sprawę, że te niekończące się spory wreszcie zamilkną. Po powrocie do domu będzie można liczyć na spokój i ciszę. Ba, niektóre dzieci wręcz żałują, że rodzice nie zdecydowali się na rozwód, lecz przez lata przeciągali między sobą linę, przez co ich pociechy obrywały rykoszetem.

Kulturalny rozwód rodziców gwarancją dobrego samopoczucia dziecka

Rozwód rodziców powinien zostać przeprowadzony w sposób kulturalny ze względu na dobro wspólnych dzieci. Obecnie co trzecie zawarte małżeństwo kończy się rozwodem. Z wielu związków  na świat przychodzą dzieci. Niestety, czasem temperatura prowadzonych sporów jest na tyle wysoka, iż odbiera opiekunom racjonalne myślenie. Nie potrafią oni skupić się na dobru dziecka. Nie biorą pod uwagę tego, że kłócąc się w jego obecności, pozbawiają swoją pociechę poczucia bezpieczeństwa. Niektórzy idą nawet o krok dalej i przed swoimi dziećmi oczerniają partnera. Nawet jeśli ten nas zdradził, zawiódł lub okradł, to nie należy go atakować i szukać w dziecku sojusznika. Nie masz chronić swojego eks przed krytyką, lecz swoją pociechę przed cierpieniem. Młody człowiek czuje się zarówno częścią mamy, jak i taty. Gdy ma opowiedzieć się po jednej ze stron i zostaje wciągnięty w konflikt lojalnościowy, okropnie przez to cierpi.

Rozwód rodziców a opinia dziecka

Warto jednak pamiętać o tym, że rozwód rodziców nie jest wyłącznie ich sprawą. Owszem, to oni podejmują decyzję, że nie chcą już razem kroczyć przez życie. Niemniej układając je na nowo, muszą uwzględnić opinie swoich dzieci. Nie mogą arbitralnie zakładać, że wiedzą, co będzie dla nich dobre. Często bowiem kierują się stereotypami lub niechęcią wobec swojego eks.

Podział opieki nad dzieckiem

Opinia dziecka w krajach zachodnich jest brana pod uwagę. To ono wypowiada się w sprawie modelu sprawowania opieki po rozwodzie. Dziecko wie najlepiej, czy chce utrzymywać kontakt z obojgiem rodziców, czy któregoś się boi. Potrafi też określić, czy pasuje mu opieka naprzemienna, czy woli mieć stały adres zamieszkania u mamy, ale regularnie widywać tatę.

Opinia dziecka ma znaczenie

Rozwód rodziców będzie dla dziecka znacznie mniej traumatycznym przeżyciem, jeśli ci zapytają je o zdanie. To wymaga sporej odwagi, gdyż może się okazać, że młody człowiek woli zamieszkać z naszym eks. Z drugiej strony dobro dziecka powinno być traktowane w sposób priorytetowy. To dorośli popełnili błąd, ich pociecha nie powinna za niego płacić.

Konwencja o prawach dziecka i jej nieprzestrzeganie

Choć Polska powinna wywiązywać się z zapisów konwencji o prawach dziecka, sąd rzadko bierze pod uwagę dobro małoletnich i decyduje się na ich wysłuchanie. To poważny błąd, gdyż większość młodych ludzi wie, jak chce funkcjonować po rozwodzie rodziców. Możliwość zachowania wpływu na tę istotną składową ich życia pozwala mniej boleśnie przejść przez rozstanie mamy i taty. W Norwegii sądy zawsze pytają dzieci o zdanie, co ułatwia wiele procedur.