Na problemy z koncentracją pomoże ci potas
Zdjęcie autorstwa Alexey Demidov z Pexels

Jesteś zmęczona, masz problemy z koncentracją i nie wiesz, jak to zmienić? Aby poprawić swoje wyniki w pracy, czy satysfakcję z lektury książki, dowiedz się więcej o pomocnym pierwiastku – potasie.

Skupienie uwagi na jednej czynności lub przedmiocie to cenna umiejętność. To właśnie koncentrowanie myśli jest w dużej mierze odpowiedzialne za nasz sukces w życiu. Czasami jednak, mimo usilnych starań, nie potrafimy  zmusić się do poświęcenia naszej uwagi jednemu zagadnieniu. Obwiniasz siebie, a mogą to być sygnały twojego organizmu.

Wszechobecny potas na problemy z koncentracją

Potas jest pierwiastkiem obecnym niemal w każdym pokarmie. Chlor, potas i sód to elektrolity, są minerałami, które rozpuszczają się w wodzie i są odpowiedzialne za transport ładunków elektrycznych. Nasz organizm składa się głównie z wody, co oznacza, że odpowiedzialny za koncentrację potas znajduje się niemal w całym naszym ciele. Jak dochodzi do wypłukiwania go z organizmu? Współczesny styl życia znacznie wpływa na poziom potasu we krwi. Powodem może być stres, spożywanie alkoholu i kawy, a także przyjmowanie leków moczopędnych.

Potas w organizmie człowieka

Jego rola w życiu człowieka jest naprawdę ogromna. Potas transportuje cenne składniki odżywcze, usuwa także zbędne produkty przemiany materii. Reguluje napięcie mięśni i ciśnienie krwi. Oprócz tego, jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania nerek i utrzymywania odpowiedniej ilości płynów w organizmie. Co ważne, to właśnie potas jest odpowiedzialny za dotlenienie mózgu, co wpływa na naszą koncentrację.  Jego cenne właściwości zauważamy niestety dopiero wtedy, kiedy zaczyna go brakować.

Objawy niedoboru potasu

O niedoborze potasu, czyli tzw. hipokaliemii mówimy, gdy poziom pierwiastka w organizmie wynosi mniej niż 3,6 moli na litr krwi. Utrzymanie tego stanu może być przyczyną chorób serca i paraliżu. Jeżeli martwisz się o swoją koncentrację, zwróć uwagę, czy nie zauważyłaś ostatnio innych niepokojących objawów:

  • nerwowość i problemy ze snem,
  • brak apetytu,
  • częste bóle głowy,
  • osłabienie i omdlenia,
  • skurcze mięśni nóg,
  • zaparcia i skurcze jelit.

Pamiętaj, że wystąpienie tych dolegliwości jest nie tylko sygnałem do zatroszczenia się o poziom potasu we krwi, który pomoże ci z problemami z koncentracją. Objawy mogą świadczyć także o wielu chorobach. Jeżeli mimo suplementacji pierwiastka nie poczujesz się lepiej, powinnaś wykonać test obciążeń, który wskaże przyczyny dolegliwości.

banany

Komu zagraża hipokaliemia

Możesz zacząć się martwić, jeżeli przyjmujesz środki na przeczyszczenie, cierpisz na biegunki i wymioty. Problemem jest też stosowanie leków moczopędnych oraz picie niewystarczającej ilości napojów. To właśnie nadmierna utrata płynów jest przyczyną wydalania potasu z naszego organizmu. Także osoby chore na nadciśnienie, poprzez długotrwałą kurację niektórymi lekami, mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Gdzie szukać potasu?

Potas jest obecny w wielu produktach spożywczych, i to w dużych ilościach. Jak szybko dostarczyć go naszemu organizmowi? Najpopularniejszym źródłem pierwiastka jest banan, w którym znajduje się 395 mg potasu na 100 g. Dużo więcej tego pierwiastka znajduje jednak w innych produktach – suche nasiona soi zawierają go aż 2130 mg! Warto również spożywać suszone morele (1670 mg/ 100 g) oraz suche nasiona białej fasoli (1190 mg /100 g). Średnio powinniśmy dostarczać naszego organizmowi około 4700 mg potasu na dzień.

Alicja Orzeł