Kobiece dolegliwości Zdrowie

Podpaski czy tampony – co jest lepsze dla zdrowia intymnego?

podpaski

Menstruacja jest efektem zmian zachodzących w błonie śluzowej macicy pod wpływem żeńskich hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. W tym czasie jej śluzówka pogrubia się i rozpulchnia. Złuszcza się ona, jeżeli w trakcie owulacji nie dojdzie do zapłodnienia. Podczas złuszczania pękają także niewielkie naczynka krwionośne. Pozostałości śluzówki są wydalane w postaci krwawienia menstruacyjnego, czyli miesiączki. Menstruacja może trwać od 4 do 8 dni. W tym czasie kobiety najczęściej sięgają po tampony lub podpaski. Co jest lepsze dla zdrowia intymnego?

W trakcie menstruacji musimy czuć się świeżo i komfortowo. Chcemy być pewne, że nie dojdzie do pobrudzenia bielizny i ubrań. Może to stanowić spory problem, gdy jesteśmy poza domem. Z tego powodu sięgamy zazwyczaj po jednorazowe podpaski lub tampony. Oba te środki higieniczne mają swoje zwolenniczki. Niektóre kobiety stosują je wymiennie lub nawet jednocześnie, gdy krwawienie jest u nich wyjątkowo silne.

Jakie są zalety tamponów?

Tampony umieszcza się wewnątrz pochwy, dzięki czemu są dyskretniejsze od podpasek. Są całkowicie niewidoczne, dlatego pozwalają na komfortowe uprawianie sportu czy noszenie obcisłych ubrań. Co więcej, nie podrażniają skóry okolic intymnych, a także zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu. Są w stanie wchłonąć dużą ilość wydzieliny, dlatego sięgają po nie panie z obfitymi miesiączkami. Musimy pamiętać, by dobrać rozmiar tamponów odpowiedni do naszej pochwy oraz stopnia nasilenia krwawień. Te środki higieniczne możemy wkładać także na noc lub gdy idziemy na basen. Wystarczy pamiętać o ich stosunkowo częstej wymianie. Nosimy je zazwyczaj od czterech do ośmiu godzin, w zależności od obfitości miesiączki.

Tampony – czy są bezpieczne dla zdrowia intymnego?

Tampony nie są polecane paniom, które borykają się z infekcjami intymnymi. Środki te mogą podrażniać delikatny nabłonek pochwy, przez co nasilają stan zapalny i przykre objawy zakażenia. Na ich nie korzyść działa to, że szybko nasiąkają wydzieliną, przez co łatwo przeciekają. W czasie silnych krwawień lepiej dodatkowo zabezpieczyć się podpaską. U niektórych pań aplikacja tamponów jest nieco bolesna, co może je do nich zniechęcać. Istotne jest też częste ich wymienianie. Nieusunięty tampon może prowadzić do zakażenia, a nawet zespołu wstrząsu toksycznego. Stan ten charakteryzuje się zawrotami głowy, osłabieniem, bólem brzucha i wysoką gorączką. Jego wystąpienie może zagrozić życiu, dlatego wymaga szybkiej interwencji lekarza.

Podpaski – dlaczego warto je wybrać?

Podpaski mogą mieć różny kształt, wielkość, grubość czy nawet zapach. Dzięki temu możemy wybrać środki najbardziej dostosowane do obfitości naszej miesiączki. Wiele z nich jest zaopatrzona w skrzydełka, które zapobiegają przeciekaniu wydzieliny i brudzeniu bielizny. Największą zaletą podpasek jest fakt, że nie podrażniają śluzówki pochwy. Dzięki temu nie nasilają objawów infekcji intymnych. Podczas silnych krwawień należy jednak pamiętać o częstej ich wymianie. Podpaski są łatwe w użyciu – wystarczy przykleić je do bielizny. Sięgają po nie nie tylko miesiączkujące panie, ale także te, które zmagają się z nietrzymaniem moczu czy upławami. Dodatkową korzyścią płynącą ze stosowania podpasek jest możliwość kontrolowania ilości i charakteru wydzieliny. Pozwala to na szybką reakcję w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Wady podpasek a zdrowie intymne

tampony

Podpaski są wygodne w użyciu, ale niestety nie są zbyt dyskretne. Mogą być przeszkodą w uprawianiu sportu, bo wiele pań nie czuje się z nimi zbyt komfortowo. Podczas aktywności fizycznej podpaski łatwo się zwijają i przesuwają, co może prowadzić do pobrudzenia bielizny. Dużą wadą podpasek jest częste podrażnianie skóry okolic intymnych. Dodatkowo noszone zbyt długo sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Niekiedy nasączane są także związkami chemicznymi absorbującymi wydzielinę, które mogą wywołać uczulenie. U alergiczek pojawia się wtedy zaczerwienienie, wyprysk lub swędząca pokrzywka na delikatnej skórze w okolicach krocza. Właściwe dobrane podpaski powinny mieć odpowiedni rozmiar i mocny klej. Ważna jest także naturalna bawełniana powłoczka, która zapobiega odparzaniu skóry w upalne dni.

Podpaski czy tampony – co jest lepsze dla zdrowia intymnego?

Wybór odpowiedniego środka higienicznego na czas menstruacji stanowi kłopot dla wielu kobiet. Z jednej strony kusi je dyskrecja tamponów, z drugiej – zachęca łatwość użycia podpasek. Warto zastanowić się, które z nich jest lepsze dla zdrowia intymnego. Po tampony nie powinny sięgać panie cierpiące na infekcje intymne. Lepiej zrezygnować z nich także wtedy, gdy mamy skłonności do nawracających zakażeń. Na podpaski muszą uważać za to panie, u których często występują podrażnienia skóry i alergie. Jeśli jednak nie borykamy się z przykrymi objawami infekcji ani uczulenia, możemy wybrać metodę zależną od naszego stylu życia i obfitości krwawienia. Pamiętajmy jednak, by środki higieniczne odpowiednio często zmieniać. W czasie menstruacji musimy także często się podmywać. Stosujmy do tego żele do higieny intymnej o niskim pH dopasowanym do kwaśnego odczynu kobiecej pochwy.

Karolina Solga

Komentarze (7)

ewalub

3 lata temu

Długo używałam tylko tamponów, ale trafiłam w końcu na ginekologa, który wskazał mi wiele wad tego produktu i podał przykłady, kiedy tampony poważnie zaszkodziły dziewczynom. Teraz częściej sięgam po podpaski, ale jednak tampon jest wygodniejszy więc używam ich szczególnie na wyjazdach czy latem w upalne dni.

Anna

3 lata temu

Ja używam podpasek i tamponów. Tampony noszę na co dzień,natomiast na noc zakładam podpaskę.

linea

3 lata temu

Od wielu lat używam tylko i wyłącznie tamponów. Czuję się w nich bardzo komfortowo, nie muszę się obawiać pobrudzenia bielizny czy tez ubrania. Zdarza mi się również stosowanie podczas tych dni wraz z tamponami wkładek higienicznych w razie czego. Tampony stosuję również nocą, dzięki czemu możemy się z mężem normalnie przytulać. Komfort psychiczny to podstawa. Oczywiście zawsze podczas kąpieli stosuję żele do higieny intymnej. Są one jednym z podstawowych kosmetyków w mojej łazience.

iwona

3 lata temu

Najczęściej używam podpasek, tylko w szczególnych sytuacjach pozwalam sobie na tampony – basen, wesele. Według mojego ginekologa podpaski są zdrowsze dla nas kobiet. Ostatnio znajoma podesłała mi link do ciekawej strony o zdrowiu intymnym http://piramidazdrowiaintymnego.pl/, to kompleksowe podejście do problemu infekcji, higieny.

Aga

3 lata temu

Ja używam tylko tamponów, nie lubię podpasek. Korzystam z ob i beppy. W tych drugich można nawet współżyć, więc seks jest bardzo higieniczny.

pati25

3 lata temu

Menstruacje mam już za sobą.Ale zawsze byłam zwolenniczką podpasek

Emilly27k

3 lata temu

Jestem za podpaskami oraz za stosowaniem odpowiednie dobranych żeli do higieny intymnej.
Po stosowaniu żelu czujemy się lepiej.

Zostaw komentarz