Łuszczyca jest schorzeniem dermatologicznym, które dotyka ok. 2-4% populacji. Niestety, to schorzenie wciąż traktuje się jako temat tabu. Jak rozpoznać łuszczycę?

Co wywołuje łuszczycę?

Łuszczyca ma przewlekły przebieg i jest na co dzień bardzo uciążliwa. Niestety, może być wywołana przez róże czynniki. Pierwszym z nich są groźne zakażenia, np. zakażecie paciorkowcem czy wiele chorób górnego układu oddechowego. Dodatkowo, zakażenia wirusowe typu ospa, odra czy różyczka również mogą być przyczyną tej choroby (szczególnie u dzieci). Łuszczyca może się pojawić także w trakcie zakażeń grzybiczych oraz podczas chorób związanych ściśle z zaburzeniami procesów metabolicznych (np. cukrzycy).

Zmiany łuszczycowe pojawiają się także bardzo często w miejscach, gdzie miały miejsce podrażnienia mechaniczne skóry (np. zadrapania, długotrwały ucisk czy oparzenia słoneczne).
Kolejna ważną przyczyną są zmiany w polityce hormonalnej organizmu. Łuszczyca często pojawia się w trakcie dojrzewania.

Znacznymi czynnikami ryzyka są również: stres, nadużywanie alkoholu i nadużywanie nikotyny, zakładanie ubrań z uniemożliwiających skórze oddychanie oraz nadmierna, obsesyjna higiena. W ostatnich latach pojawiły się także doniesienia, że przyczyną łuszczycy może być zażywanie pewnych leków.

Jakie są objawy łuszczycy?

Łuszczyca w początkowym stadium przypomina atopowe zapalenie skóry, dlatego też często dochodzi do złego rozpoznania. Ma to oczywiście negatywne konsekwencje, bowiem skuteczność leczenia zależy od szybkiego zareagowania.

Bardzo charakterystycznym objawem tej choroby są wykwity różnej wielkości pojawiające się na różnych partiach skóry. Kolor tych wykwitów jest jednak różny – od bladego różu po mocną czerwień. Wykwity te bardzo odróżniają się na tle zdrowej skóry.