jak zmotywować się do przestrzegania diety

Postanowiłaś przejść na dietę. Od dziś będziesz jeść więcej warzyw i owoców, odstawisz słodycze, wyrzucisz z jadłospisu ziemniaki. A może lepiej od poniedziałku? Za tydzień ma urodziny twoja koleżanka, to może jednak lepiej przełożyć rozpoczęcie diety na następny miesiąc. Nie odmówisz przecież kawałka tortu! Nawet jeśli w końcu zaczniesz się odchudzać, nie umiesz w tym wytrwać. Wypad na pizzę po pracy, podjadanie naleśników, gdy robisz je dzieciom – sama niweczysz swoje plany. Nic dziwnego, wytrwanie w restrykcyjnych postanowieniach nie jest proste. Jak zmotywować się do przestrzegania diety?

Zrzucenie kilku kilogramów nie jest tylko kwestią urody, ale także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Niestety, droga do szczupłej sylwetki nigdy nie jest usłana różami. Osoby, które rozpoczynają dietę, mogą trafić na wiele pułapek. Nasze plany mogą popsuć spontaniczne wypady ze znajomymi na pizzę, a nawet nasz gorszy nastrój czy choroba. Gdy silna wola jest osłabiona, łatwo sięgnąć po niezdrowe przekąski. Żeby wytrwać w diecie, potrzebna jest odpowiednia motywacja.

Przygotowanie do przejścia na dietę

Aby nasze odchudzanie było efektywne, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Samo powiedzenie sobie, że przechodzimy na dietę, wcale nam nie pomoże. Wręcz przeciwnie – często pojawia się wtedy obniżony nastrój, a dieta zaczyna kojarzyć się z wyrzeczeniem i nieprzyjemnym uczuciem głodu. Najważniejsze jest ustalenie realnego i mierzalnego celu, który będzie zwieńczeniem naszego wysiłku. Może to być zgubienie kilku kilogramów czy zmniejszenie obwodu w pasie o określoną liczbę centymetrów. Ważne, żeby nie przechodzić na dietę, by „trochę schudnąć”. W ten sposób tylko się zniechęcamy, bo nie wiemy, kiedy efekt jest wystarczający i mamy poczucie, że powinnyśmy ciągle się odchudzać. Gdy ustalisz już cel, zapisz go sobie w notesie. W chwilach zwątpienia sięgnij po dzienniczek i wyobraź sobie siebie, gdy uda ci się zrealizować zamierzenia – to pomoże ci wytrwać w diecie.

Odciągnij swoje myśli od jedzenia

Przejście na dietę często sprawia, że zaczynamy obsesyjnie myśleć o jedzeniu. Sam fakt, że czegoś się wyrzekamy, sprawia, że nagle zaczyna nam na tym zależeć. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, dobrze jest znaleźć sobie zajęcie, które odciągnie nas od myśli o zakazanych przekąskach. Co ważne, musi być ono zupełnie niezwiązane z kuchnią. Czytanie pasjonujących powieści, spacer na świeżym powietrzu czy pisanie bloga – te czynności sprawią, że zapomnimy o diecie. A najłatwiej jej przestrzegać, gdy nie powtarzamy sobie ciągle, że musimy się odchudzać. Zdrowy tryb życia może być źródłem przyjemności, jeśli budzi pozytywne skojarzenia. Pomyśl, że dzięki niemu jesz kolorowe i zdrowe posiłki pełne warzyw, a ruch dotlenia twój umysł i wprawia cię w dobry nastrój.

Rola znajomych w przestrzeganiu dietydieta odchudzająca

Nie żyjemy w próżni. Na nasze samopoczucie i codzienne wybory wpływają współpracownicy, znajomi, partner czy rodzina. Jeśli koleżanki wyciągają nas na pyszne, kremowe ciasto w nowej cukierni, a mąż kupuje frytki, których kuszący zapach czuć w całym domu – trudno nam wytrwać w postanowieniach. Dlatego to bardzo ważne, byśmy poinformowały najbliższych o naszych planach. Poprośmy ich o wyrozumiałość. Niech partner je pizzę, ale poza domem. Przyjaciółki mogą towarzyszyć nam podczas joggingu lub na basenie. Przestrzeganie diety jest męczące, dlatego każde wsparcie jest nieocenione. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo for i portali, których celem jest wzajemne motywowanie się użytkowników. Wymiana doświadczeń i zdrowa rywalizacja mogą pomóc nam w utrzymaniu diety.

Przygotuj się na nieoczekiwane trudności

Codzienne życie wymaga od nas dużej elastyczności. Gdy spóźnimy się na autobus, możemy stracić czas przeznaczony na przyrządzenie posiłku. Warto przygotować się na takie ewentualności. Zawsze powinnyśmy mieć w torebce zdrową przekąskę, na przykład jogurt naturalny z bakaliami. Nasyci nas, dzięki czemu oprzemy się pokusie kupna batonika w kiosku. Jeśli tylko możemy, wieczorem przygotujmy niskokaloryczne jedzenie na kolejny dzień. Zabiegane często zawieszamy dietę i jemy to, co jest już gotowe w lodówce. Jeśli jednak będą w niej zdrowe posiłki, siłą rzeczy będziemy sięgać po nie. Nie rezygnujmy z diety ani ćwiczeń, gdy coś nam nie wyjdzie. Kawałek ciasta na pewno nie zniweluje efektów diety, którą przestrzegałyśmy przez dłuższy czas. Pamiętaj, że mimo wzlotów i upadków, praca nad sobą na pewno po dłuższym czasie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Karolina Solga