toksyczni ludzie

Toksyczni ludzie gaszą nasz entuzjazm i podważają poczucie wartości. Są negatywnie nastawieni do życia, nierzadko rozsiewają plotki i celowo nas ranią. Niestety, często spotykamy takie osoby – mogą być członkami naszej rodziny, znajomymi ze studiów czy współpracownikami. Niekiedy toksyczny okazuje się ktoś, kto jest nam wyjątkowo bliski. Tacy ludzie manipulują nami, zazwyczaj będąc nieświadomymi niekorzystnego wpływu, jaki wywierają. Czasem uważają wręcz, że pomagają nam swoją krytyką. Jak z nimi żyć?

Toksyczni ludzie w najbliższym otoczeniu mają wpływ na całe nasze życie. Podkreślają wady i wytykają błędy, nie zachęcają do rozwoju oraz nie cieszą się z naszych sukcesów. Pozbawiają nas poczucia wartości i czerpią radość z porażek. Co ciekawe, nie zawsze ktoś toksyczny dla danej osoby będzie odbierany tak przez innych. Choć dla nas dwulicowość czy porywczość może być nie do zniesienia, inni mogą nie postrzegać tych cech tak negatywnie. Jak rozpoznać i radzić sobie z toksycznymi ludźmi?

Toksyczni ludzie – jak ich rozpoznać?

Toksyczna osoba nie zawsze jest wobec nas otwarcie wrogo nastawiona. Czasami jest wręcz przeciwnie – uważa stosunki, które nas łączą, za wartościową przyjaźń. Niestety, negatywny wpływ może wywierać na nas nie tylko szef czy uciążliwa znajoma. Wyniszczająco działać może także relacja z rodzicem, mężem czy innym bliskim członkiem rodziny. Jak rozpoznać, że dana osoba jest dla nas toksyczna? Kontakt z nią sprawia, że czujemy się pozbawieni energii, niekompetentni i smutni. Po spotkaniu jesteśmy zdenerwowani lub nawet mamy ochotę się rozpłakać. W trakcie rozmowy jesteśmy spięci, a nasze serce bije szybko, jak podczas ataku paniki. Aby rozpoznać toksyczną osobę, psychologowie zalecają prosty test. Zadajmy sobie pytanie, co byśmy czuli, gdybyśmy nigdy więcej nie musieli tej osoby już spotkać? Jeśli ulgę, spokój czy radość – prawdopodobnie relacja z nią jest dla nas wyniszczająca.

Typy osobowości toksycznych ludzi

Dani ludzie mogą działać na nas toksycznie na różnorodne sposoby. Część z nich manipuluje nami i wykorzystuje nasze słabości, aby osiągnąć jakieś korzyści. Inni są bardzo pewni siebie, skupieni na własnych problemach i realizacji swoich zamierzeń. Druga osoba jest im potrzebna jedynie do podziwiania lub potwierdzania ich wartości. Toksyczni są także ludzie o depresyjnej lub osądzającej osobowości. Widzą tylko negatywne strony życia i gaszą naszą radość czy entuzjazm. Niektóre osoby lekceważą nas i okazują to przy ludziach dla nas istotnych: szefie, kolegach z zespołu czy swojej rodzinie. Ostatni typ toksycznej relacji łączy się z osobowością wymagającą. Ludzie o takim charakterze wiecznie nas za wszystko obwiniają i nie biorą na siebie odpowiedzialności za wszelkie konflikty czy porażki. Mamy tendencję, by poświęcać się dla takiej osoby, by ją zadowolić. Niestety, zwykle skutek jest wręcz przeciwny – taki człowiek wymaga jeszcze więcej i nadal nas nie szanuje.

Toksyczni ludzie – jak z nimi żyć?

toksyczna relacja

Najprostszym sposobem radzenia sobie z toksycznymi ludźmi jest ich unikanie. Nieodbieranie telefonu czy ucinanie rozmowy zwykle sprawia, że pojawia się między nami a nimi dystans. Pozwala to na uniknięcie ich negatywnego wpływu na nasz nastrój. Niestety, czasem jest to niemożliwe, bo toksyczną osobą jest ktoś z naszego bliskiego otoczenia. Musimy wtedy wyraźnie zakomunikować, że jej zachowanie jest dla nas nie do przyjęcia. Jeżeli będziemy przejmować złym humorem czy narzekaniem i wyręczymy w czymś takiego człowieka, nagrodzimy go. Może on się przyzwyczaić do takiego schematu działania i tym chętniej go wykorzystywać. Musimy przerwać wybuch złości czy monolog toksycznej osoby, zwracając uwagę na jej postawę i zachowanie. Dzięki temu zapobiegamy konfliktowi, ale także nie stawiamy się w roli ofiary.

Jak nie przejmować się toksyczną relacją?

Toksyczni ludzie często sprawiają, że czujemy się smutni i rozgoryczeni. To ważne, żeby przytyków takich osób nie brać do siebie. Należy pamiętać, że negatywna postawa u danego człowieka wzięła się z jego złych doświadczeń. Jeżeli będziemy wyrozumiali i współczujący, łatwiej będzie nam nie przejmować się bolesnymi słowami. Z drugiej strony, pamiętajmy, że nie do nas należy naprawianie charakteru takiej osoby. Możemy podsunąć jej pomysł wizyty u psychologa. Nierzadko jednak toksyczni ludzie uważają, że to inni są winni ich złemu nastawieniu do świata. Jeśli kontakt z nimi sprawia nam ból, musimy starać się od nich odciąć. Warto zapisać się na warsztaty asertywności lub spotkać się z psychoterapeutą, który podsunie nam metody radzenia sobie z trudnymi relacjami. Odcięcie tylko wtedy okaże się skuteczne, jeśli przestaniemy zupełnie interesować się daną osobą. Najpewniej zauważymy wtedy, że odzyskaliśmy czas, energię i spokój.

Karolina Solga