Czy lęk przed porażką może paraliżować? A czy strach przed osiągnięciem sukcesu może powodować, iż zaniechamy jakichkolwiek działań? Okazuje się, iż wiele osób nie żyje w pełni i nie wykorzystuje swoich zdolności właśnie z powodu strachu przed porażką bądź przed sukcesem.

Lęk przed porażką

Strach przed niepowodzeniem i porażką odnosi się do wielu obszarów życia – pracy zawodowej, rozwoju osobistego, stosunków międzyludzkich. Najczęściej ludzie odczuwają strach wtedy, kiedy nie wykazują odpowiednich zdolności, czują się słabi bądź niepewni swojej wiedzy w danej dziedzinie. Bardzo ważne znaczenie ma także to, w jaki sposób myśli dana osoba,jaka jest jej odporność psychiczna na kolejne wyzwania. Lęk ten jest jedną z głównych przyczyn prokrastynacji, czyli zwlekania z jakimiś działaniami i odkładania wszystkiego „na później”.

Lęk przed porażką u kobiet

Porażki bardzo często obawiają się kobiety, które próbują swoich sił i chcą wiele osiągnąć w dziedzinach, w których przez wiele lat dominowali mężczyźni. Taka kobieta stoi przed trudnym zadaniem, bowiem jest oceniana i czasami potępiana zarówno przez mężczyzn, jak i przez tradycyjnie patrzące na świat kobiety. Na szczęście, takie przekonania odchodzą do lamusa, wprawdzie powoli, ale konsekwentnie.

Tego typu lęk utrudnia kobietom zdobywanie pracy, sprawia, że stają się zbyt drobiazgowe na swoich stanowiskach, trzymają się sztywno przepisów: boją się popełniać błędy. Boją się podejmować nowych wyzwań – na przykład zakładania własnych firm, wprowadzania innowacyjnych pomysłów, dyskutowania z szefem.