Życie rodzinne kształtuje zarówno naszą osobowość, jak i sposób, w jaki nawiązujemy relacje z innymi ludźmi. Niestety, nasze stosunki z rodzicami rzadko należą do tych wzorowych. Często nie potrafimy ze sobą rozmawiać ani okazywać pozytywnych uczuć. Z drugiej strony, niekiedy więzi między dzieckiem a opiekunami są zbyt silne, stając się przeszkodą dla jego dorosłości. Rodzice nadmiernie kontrolujący i nadopiekuńczy mogą wyrządzić w psychice swojego dziecka tyle samo szkód, co oziębli. Rzutuje to zazwyczaj na całą jego przyszłość. Jak relacje z rodzicami wpływają na życie seksualne dorosłych dzieci?
Życie seksualne stanowi ważny aspekt naszego związku z drugim człowiekiem. Seksualność to wrodzona funkcja ludzkiego organizmu. To jeden z czynników, który motywuje nas do podjęcia kontaktów z innymi ludźmi. Na naszą seksualność wpływ ma wiele elementów, poczynając od cech charakteru i wieku, na doświadczeniach życiowych kończąc. To, jakie mamy potrzeby seksualne i jak je realizujemy, w dużej mierze zależy od naszych relacji z rodzicami.
Matka nadopiekuńcza a emocjonalność mężczyzny
Matka jest pierwszą kobietą w życiu mężczyzny, dlatego relacja z nią jest szczególnie ważna. Zdrowe relacje między synem a jego rodzicielką wymagają wzajemnego szacunku, troski, ale i zgody na odrębność. Część kobiet jest jednak nadopiekuńcza wobec swoich dzieci. Stają się nadmiernie kontrolujące, próbują mieć wpływ na każdy aspekt życia syna. Mężczyzna, którego relacja z matką jest zbyt bliska, może mieć problem z założeniem swojej rodziny. Często zrywa kontakty z rodzicami w dorosłym życiu lub wręcz przeciwnie – nie dojrzewa emocjonalnie. W każdym przypadku relacja ta rzutuje na jego przyszłe życie seksualne. Szczególnie, gdy matka zbyt mocno wkracza w przestrzeń osobistą dziecka. Jej syn może czuć lęk przed jej opuszczeniem. Z drugiej strony będzie obawiać się, że każda kobieta zechce go w taki sam sposób ograniczyć. Takie poczucie często skutkuje zaburzeniami seksualnymi i niechęcią do seksu.
Wpływ relacji z ojcem na życie seksualne kobiety
Na rozwój seksualności kobiety w dużym stopniu wpływa jej relacja z ojcem. Wielu panów staje przed dużym wyzwaniem, gdy ich córka zaczyna dojrzewać. W tym czasie nabiera kobiecych kształtów, rosną jej piersi i pojawia się pierwsza menstruacja. Ojcowie nie zawsze wiedzą, jak zareagować na te zmiany. Ważne, by nadal wspierali swoją córkę. Wyśmiewanie lub odtrącenie dziewczynki w tym czasie może poskutkować obniżeniem jej pewności siebie. W przyszłości kompleksy mogą doprowadzić ją do wiązania się z mężczyznami, którzy nie będą okazywać jej szacunku. Przekraczanie granic intymności przez ojca sprawi za to, że córka uzna relacje seksualne za niezdrowe. Skutkiem takiego działania może być awersja seksualna.
Rodzina a zaburzenia seksualne
Zaburzenia seksualne w dorosłym życiu mogą być skutkiem wielu sytuacji, które miały miejsce w dzieciństwie. Wpływają na nas nie tylko relacje z ojcem i matką, ale również sposób, w jaki oni odnosili się do siebie. Negatywnie na życie seksualne rzutuje nieudane małżeństwo rodziców, rywalizacja między członkami rodziny czy ich nadmierna kontrola. Statystycznie problemy w tym zakresie częściej dotyczą jedynaków, pierworodnych dzieci i tych, które utraciły rodziców przed 6. rokiem życia. Wpływ na nasz stosunek do seksu mają też zasady i normy wpajane nam w dzieciństwie. Niekiedy je powielamy, innym razem buntujemy się i działamy wręcz odwrotnie. Na szczęście negatywne doświadczenia z okresu dzieciństwa nie warunkują naszych problemów w łóżku. Możemy świadomie zmieniać naszą postawę i pracować nad zaburzeniami. Jeżeli nasze życie seksualne pozostawia wiele do życzenia, przede wszystkim musimy zdać sobie z tego sprawę. Praca nad sobą, najlepiej pod okiem psychoterapeuty, pozwoli na przełamanie negatywnych wzorców.
Karolina Solga