Decyzja o separacji

Kiedy małżeństwo przeżywa kryzys, a rozstanie wydaje się nieuniknione, rozwód nie musi być jedynym wyjściem z sytuacji. Czym jest separacja? Kiedy warto zdecydować się na separację zamiast rozwodu?

Co to jest separacja?

Bardzo wiele małżeństw w czasie poważnego kryzysu decyduje się na separację. Wbrew pozorom nie jest to tylko umowny stan, w którym małżonkowie przestają prowadzić wspólne gospodarstwo domowe. O separacji, podobnie jak o rozwodzie, musi zadecydować sąd.

Małżeństwo nie przestaje istnieć, a małżonkowie nadal mają względem siebie pewne obowiązki, jednak mogą żyć na własny rachunek. Separację można określić, jako ostatni krok przed rozwodem. Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja i otwarta jest każda droga – zarówno ratowanie związku, jak i definitywne rozstanie.

Jakie są różnice między separacją a rozwodem?

Przede wszystkim po rozwodzie małżeństwo przestaje być faktem. W trakcie separacji nie można wstępować w kolejne związki małżeńskie. Separację w każdej chwili można znieść (godząc się lub rozwodząc). Łatwiej ją też uzyskać w sądzie (niekiedy wystarczy jedna rozprawa, nie trzeba wykazywać trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, a nawet nie trzeba zgody obojga małżonków).

Bardzo istotne jest też to, że przy separacji okres płacenia alimentów jest bezterminowy, natomiast przy rozwodzie może zostać ograniczony do 5 lat. Jednak w trakcie separacji małżonkowie mają obowiązek wzajemnej pomocy i nadal łączy ich małżeństwo i wspólne nazwisko.

Dlaczego lepiej wybrać separację?

Separacja to bardzo dobre wyjście, gdy małżonkowie jeszcze nie są do końca przekonani, że chcą wziąć rozwód lub nie chcą go brać z innych przyczyn – religijnych czy społecznych. W trakcie rozprawy sądowej ustalane są takie kwestie, jak podział majątku, wysokość alimentów czy opieka nad dziećmi.

Jest to dobry sposób, aby zobaczyć, jak będzie wyglądał sam rozwód i życie po nim. Wiele rzeczy można jeszcze przemyśleć, żadne decyzje nie są podjęte ostatecznie.

W razie zmiany zdania i pogodzenia się, separację można po prostu cofnąć, a małżeństwo nadal będzie ważne.

Czasami to także jedyne wyjście, gdy jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód. Separacja jest również praktykowana wśród osób, które np. z powodów religijnych nie mogą wziąć rozwodu – ich małżeństwo trwa, ale sąd ustala wszelkie prawne aspekty rozstania.

Separacja to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko ekonomiczne. W czasach, gdy rozwody są na porządku dziennym czasami lepiej odpocząć od siebie i zastanowić się, czy definitywne rozstanie to właśnie to, co jest dla małżeństwa najlepsze.