Ach, te dzieciaki! Najnowsze Rodzina

Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

zdrowe nawyki żywieniowe

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej. Zdrowa dieta to podstawa jego rozwoju, ale czasem przekonanie malucha do warzyw czy owoców, bywa bardzo trudne, a wręcz niewykonalne. Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Zdrowe nawyki żywieniowe

Odpowiednie nawyki żywieniowe są ważne dla przyszłego kształtowania życia i zdrowia dziecka. Powinny być wyuczone od najmłodszych lat, ponieważ młody organizm jest wyczulony na wszelkie błędy w żywieniu. Im wcześniej nauczymy dziecko, co jest wartościowe, tym zapewnimy mu lepszą ochronę przed rozwojem poważnych chorób, jak cukrzyca, otyłość czy miażdżyca. Zasady żywienia można wdrożyć w życie właściwymi sposobami, tym bardziej, że dzieci chętnie się uczą i naśladują dorosłych.

Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Dieta jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Powinna być racjonalna i zdrowa. Nie może zabraknąć w niej niezbędnych witamin i minerałów. Ale dzieci często kręcą nosem na warzywa i owoce, za to chętnie sięgają po niezdrowe przekąski. Można to zmienić, wprowadzając w życie kilka zasad.

Trudno zagonić dziecko do zjedzenia posiłku, a dieta powinna opierać się na pięciu regularnych posiłkach w ciągu dnia. Warto więc, zacząć podawać jedzenie naszemu maluchowi, o ustalonych porach. Na lodówce możemy powieści nawet jadłospis na cały tydzień, z wyznaczonymi godzinami posiłków. Takie ustalenie planu posiłków pomoże w ukształtowaniu jednego z ważnych nawyków.

To, co przyciąga wzrok i jest estetyczne, szybciej zniknie z talerza. Dlatego postarajmy się, by każdy posiłek podany dziecku, był atrakcyjny. Niech na talerzu nie brakuje kolorów i ciekawych kształtów. Zabawne kanapki czy grzybki wykonane z pomidora i jajka, z pewnością zostaną docenione i co najważniejsze zjedzone przez malucha.

W każdym posiłku powinny znaleźć się zdrowe warzywa. Czy to te surowe, czy ugotowane. Na śniadanie sprawdzą się w roli sałatki czy kanapek. Paski marchewki czy innych warzyw, możemy zaserwować jako przekąskę. Warzywa to najlepsze i naturalne źródło witamin oraz minerałów, których nie może zabraknąć w zdrowym menu dziecka.

Dzieciom najlepiej podawać pieczywo typu graham, a zamiast czerwonego mięsa, drób i ryby. To najlepsze składniki pokarmowe, które zapewnią odpowiednią porcję błonnika i cennych kwasów tłuszczowych.

Maluchy uwielbiają wszystko, co słodkie. Ale czekolada czy cukierki w nadmiarze szkodzą, powodując cukrzycę czy próchnicę. Jeśli chcemy uchronić przed tym swoją pociechę, zamiast słodkości, dawajmy jej owoce. Od czasu do czasu możemy pozwolić dziecku na zjedzenie batonika. Jednak wiedząc, że w domu są świeże owoce, to właśnie po nie będzie ono częściej sięgać.

Rodzice często popełniają błąd, podając dzieciom od wczesnych lat wszelkie soczki i słodzone napoje. Najlepszą opcją jest woda mineralna. Już od małego, możemy wyuczyć u dziecka nawyk picia wody. Pamiętajmy, by dziennie wypijało ok. 1,5 l wody, także podczas zabawy czy w szkole.

nawyki żywieniowe u dzieckaNasz maluch nie powinien wychodzić z domu bez śniadania. To podstawowy posiłek dnia, który zapewnia energię. Warto, byśmy razem z dzieckiem zjedli śniadanie,pokazując, że sami praktykujemy zdrowe nawyki. Do szkoły zawsze pakujmy drugie śniadanie, w formie kanapki, owoców czy sałatki, dzięki czemu dziecka nie będą kusiły produkty sprzedawane w szkolnych sklepikach.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

Tess

7 lat temu

Najważniejszy jest dobry przykład i to żeby dziecku podawać do smakowania nowe rzeczy jak najwcześniej.
Niestety to nie zawsze się sprawdza.

pati25

7 lat temu

Ciekawee pomysły.Ale pamiętajmy,że dziecko obserwuje swoich rodziców i naśladuje.Dlatego rodzice sami powinni sięgać po owoce i warzywa,zdrowe produkty.

Zostaw komentarz