dlaczego z wiekiem mamy mniej przyjaciół

Kiedy uczęszczałaś do szkoły lub na studia nie mogłaś narzekać na brak przyjaciół. Częste spotkania stanowiły dla ciebie okazję do zwierzeń i dobrej zabawy. Z wiekiem grono przyjaciół zaczęło się przerzedzać. Po kilku latach pracy okazało się, że została ci tylko jedna najlepsza przyjaciółka. Z pozostałymi osobami kontakt znacznie się poluźnił. Dlaczego z wiekiem mamy mniej przyjaciół?

Gdy jesteśmy młodzi mamy więcej okazji do zawierania nowych znajomości.  Zajęcia pozalekcyjne, lektorat, na który uczęszczamy ze studentami z innych kierunków, wspólne imprezy, juwenalia itp. Z wiekiem jednak okazji do nawiązywania nowych znajomości zaczyna ubywać.  Kursujesz na linii dom-biuro i z czasem odkrywasz, że jesteś tak zmęczona, iż nie masz czasu na spotkania po pracy.  Weekendy rezerwujesz dla rodziny i partnera, przez co niemal w ogóle nie widujesz innych osób. Czasem udaje ci się umówić na herbatę z przyjaciółką. Nie dzieje się tak jednak zbyt często, ponieważ każda z was ma swoje sprawy.

Dlaczego z wiekiem mamy mniej przyjaciół?

Przyjaciele to osoby, które podobnie jak my zmieniają z czasem nawyki i przyzwyczajenia. Ktoś, z kim w trakcie studiów świetnie się dogadywaliśmy, nagle staje się nam obcy i zupełnie nieprzystępny. Koleżanka, która kontynuuje karierę zawodową na uczelni zaczyna kierować się innymi priorytetami niż ty. Do tego dochodzą problemy z ustaleniem terminu spotkania. Koleżanka na weekendy woli pojechać do rodziców,  w końcu na co dzień studiuje i mieszka w większym mieście. Ty z kolei na co dzień nie masz czasu na spotkanie, ponieważ późno wracasz z pracy. Zaczynacie się rozmijać.

 

Czy istnieje przyjaźń na całe życie?

Wiele osób wierzy w przyjaźń na całe życie, tymczasem realia pokazują, że przyjaźń można nawiązywać pewnymi etapami. Gdy studiujesz, liczy się dla ciebie dobra zabawa, więc ciągnie cię w kierunku przywódców grupy, którzy zawsze wiedzą, gdzie sprzedają najtańsze piwo w mieście. Gdy dorastasz, zaczynasz lepiej dogadywać  się z osobami, które pracują i mają podobne problemy jak ty. Jednocześnie rozluźnieniu ulega kontakt  z osobami, które mają inny system wartości – np. na pierwszym miejscu stawiają zabawę. Pracując na pełny etat, trudno się wyrwać na imprezę w środku tygodnia.

Ponadto z wiekiem zmienia się nasze życie i charakter. Zdarza się bowiem, że odkrywamy w sobie nowe pasje, których nie mamy z kim dzielić. Dawni przyjaciele nie podzielają naszej fascynacji kulturą rosyjską, kuchnią chińską czy literaturą obyczajową. Siłą rzeczy zaczynamy poszukiwać osób podobnych do siebie – w tym celu zapisujemy się do grup zamkniętych na Facebooku, spotykamy się z innymi miłośnikami Gwiezdnych wojen na specjalnych warsztatach itp. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Rzadko zdarza się, że przyjaciółka z dzieciństwa pozostaje nam bliska także w dorosłym życiu.

utrata przyjaciół

Dlaczego przyjaźnie się rozpadają?

Ponadto życie weryfikuje nasze znajomości. Gdy jesteśmy młodzi, zdrowi i bez zobowiązań, chętnie spędzamy ze sobą czas. Gdy jednak zaczynają się problemy, grupa znajomych zaczyna się zmniejszać. Po rozpoczęciu pracy zawodowej musimy stawić czoła różnym przeciwnościom losu, nasi znajomi także. Wówczas wykruszają się osoby, które postrzegaliśmy jako naszych przyjaciół. Nagle okazuje się, że bliska nam osoba nie chce nam pomóc z transportem chorego dziecka do sąsiedniej miejscowości lub wszyscy odwracają się od nas, gdy tracimy prestiżowe stanowisko.

Dlaczego z wiekiem mamy mniej przyjaciół? Niestety, czas pędzi nieubłaganie, a nasze ciało się starzeje. Im jesteśmy starsi, tym częściej musimy żegnać naszych przyjaciół na cmentarzu. Z rok na rok przybywa chorych na nowotwory. Rak to podstępny zabójca, o jego istnieniu wielu chorych dowiaduje się, gdy jest już za późno. Do tego dochodzą wypadki samochodowe, udary, zawały serca, a bliskie nam osoby powoli odchodzą z tego świata.

Jak nawiązać nowe znajomości i poznać przyszłych przyjaciół?

Jeśli czujesz się samotna i brakuje ci przyjaciół, pomyśl, jak mogłabyś odnowić zapomniane znajomości. Może na początek warto umówić się na wspólną kawę  w pobliskiej cukierni?  Nikt nie gwarantuje, że spotkanie z przyjaciółką sprzed lat zakończy się sukcesem. Ba, w ogóle nie wiadomo, czy niegdyś bliska nam osoba znajdzie czas i chęci, by z nami porozmawiać. Niemniej warto dać sobie szansę i po prostu zadzwonić. Otwórz się na ludzi, wychodź z domu do parku, zapisz się do klubu dyskusyjnego w pobliskiej bibliotece, spróbuj przenieść do realnego życia znajomości nawiązane w internecie. Od kilku miesięcy udzielasz się na grupie miłośników nimf, na której często dyskutujesz z kobietą w swoim wieku, która ma bardzo urocze papużki? Może warto umówić się gdzieś na mieście i podyskutować na żywo?  Przyjaźń to ogromna wartość, wzbogaca nasze życie i czyni je szczęśliwszym. Osoby, które utrzymują  regularny kontakt ze swoimi przyjaciółmi, rzadziej zmagają się z depresją i cieszą się wyższą odpornością.

Nina Kubiciel