Fitness

Trening cardio na skakance

trening cardio na skakance

Trening cardio nazywany jest inaczej treningiem wytrzymałościowym, ponieważ ma na celu poprawę wydolności serca. Ćwiczenia pozwalają na redukcję masy ciała, dotlenienie organizmu i wzmocnienie układu krążenia. W ich efekcie mamy lepszą kondycję i dobre samopoczucie. Obejmują one takie sporty jak bieganie, jazda na rowerze, marsze, pływanie i ćwiczenia na urządzeniach stacjonarnych. Coraz większą popularnością cieszy się także trening cardio na skakance. Co warto o nim wiedzieć?

Skakanka kojarzy nam się z zabawami z dzieciństwa, dlatego nie sięgamy po nią w dorosłym życiu. A to błąd – trening cardio na skakance jest jednym z najbardziej efektywnych! Godzina ćwiczeń pozwala spalić aż 780 kalorii. Do tego skakanie stanowi dobrą rozgrzewkę oraz zapewnia lepszą koordynację ruchową. Angażuje do pracy wszystkie mięśnie naszego ciała, wzmacniając je i poprawiając naszą formę.

Trening cardio – czym jest?

Trening cardio to taki rodzaj ćwiczeń, który ma na celu pobudzić serce do wzmożonego wysiłku. W jego efekcie przyspiesza nasza przemiana materii oraz poprawia się wydolność tlenowa organizmu. Tętno w trakcie treningu powinno być na stałym poziomie. Sam wysiłek musi być intensywny, lecz dostosowany do umiejętności i kondycji osoby trenującej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą nam na redukcję masy ciała. Zapobiegają też chorobom układu krążenia oraz zapewniają lepsze samopoczucie. Regularne treningi cardio chronią nas przed przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie. Mogą odbywać się na świeżym powietrzu, na siłowni lub w naszym mieszkaniu. Sporty zaliczane do cardio to bieganie, pływanie, jazda na rowerze, nordic-walking i rolki. Przydatne są ćwiczenia z użyciem sprzętu stacjonarnego: rowerka, steppera, orbitreka czy skakanki.

Ćwiczenia na skakance – korzyści

Ćwiczenia wykorzystujące skakankę pozwalają na efektywne spalanie tłuszczu oraz wyrzeźbienie mięśni całego ciała. Modelują zarówno mięśnie łydek i ud, jak i przedramion i brzucha. Skoki wymagają współpracy dolnej i górnej części ciała, co sprawia, że wspomagają naszą koordynację i zmysł równowagi. Trening cardio na skakance wzmacnia wytrzymałość, poprawia nasze krążenie i zapobiega żylakom. Poprawia również skoczność i zwinność. Co ważne, skakanka to sprzęt, który możemy zawsze mieć ze sobą. Jest również tania – cena najdroższych skakanek nie przekracza zwykle 50 złotych.

Trening cardio na skakance – właściwa technika

Skakanka jest uznawana za jeden z najlepszych przyrządów do treningu cardio. W trakcie skakania musimy pamiętać, by utrzymywać stałe tempo pozwalające na prowadzenie rozmowy. Efektywne jest również przeplatanie bardziej intensywnych ćwiczeń ze spokojniejszymi. Choć wydaje się, że używać skakanki potrafi każdy, pamiętajmy o właściwej technice skoków. Musimy mieć wyprostowaną postawę oraz patrzeć przed siebie. Napinamy mięśnie brzucha, uginamy łokcie, a dłonie odchylamy w bok. Kręcimy skakanką za pomocą ruchu nadgarstków, a nie barków. Co ważne, skaczemy tylko na palcach, a nie na całych stopach. Nieodpowiednia technika może zanadto przeciążyć nasze stawy i prowadzić do kontuzji.

Jaki sprzęt jest potrzebny?

skakanka

Kupno odpowiedniej skakanki nie wymaga wiedzy czy doświadczenia. Jedyny parametr, na który musimy zwrócić uwagę, to długość linki. Jak dobrać odpowiednią? Podczas zakupów rozwińmy skakankę i stańmy na jej środku. Powinna wtedy sięgać nam do pach. Zbyt długa linka nie stanowi problemu, bo możemy ją skrócić poprzez zawinięcie na uchwytach. Jednak za krótką skakankę trzeba wymienić na taką o odpowiedniej długości. Do skakania warto się zaopatrzyć we właściwe buty. Obuwie do biegania nie sprawdzi się przy wyskokach. Najlepiej wybrać buty treningowe do koszykówki lub tenisa, które dostosowane są do odbijania się na śródstopiu.

Trening cardio na skakance – ćwiczenia

Godzinne ćwiczenia na skakance brzmią raczej nudno? Niekoniecznie. Możemy wprowadzić w trening różne urozmaicenia. Najważniejsze jest jednak, by stopniowo przyzwyczajać się do tego rodzaju wysiłku. Najlepiej zacząć od skoków bez skakanki, aby nauczyć się utrzymywać określone tempo ćwiczeń. Dopiero potem wprowadzamy przyrząd. Początkowo trening należy przerywać po 3 minutach i wznawiać po krótkim odpoczynku. Z czasem skaczemy w czasie jednej sesji coraz dłużej – do 30 minut. Skoki możemy wykonywać na jednej nodze lub unosząc wysoko kolana, aby urozmaicić trening. Skakanie na skakance samo w sobie jest intensywnym wysiłkiem. Możemy je również dołączyć do naszego planu treningowego, który zawiera też inne ćwiczenia. W efekcie odnotujemy szybszy spadek wagi i zauważymy ładnie wymodelowane mięśnie.

Karolina Solga

Komentarze (6)

Mindi

6 lat temu

Dziś przymierzałam w sklepie spodnie i troszkę się podłamałam bo nie zapięłam spodni w moim rozmiarze 🙁 Ten artykuł dał mi nadzieję, lubiłam skakać na skakance, poszukam jej i może spodoba mi się taka gimnastyka. W szkole skakałyśmy w tenisówkach, więc myślę, że to odpowiednie obuwie.

linea

7 lat temu

Jak przeczytałam, że trening na skakance zapobiega żylakom to od razu postanowiłam wygrzebać moją skakankę. Moja kondycja jest w kiepskiej formie. Kupiłam ostatnio co prawda hula hop, ale na kondycję ono raczej nie wpływa. Będe musiała podzieliś swój czas na oba te sprzęty.

    ewalub

    7 lat temu

    Udaje się? Ciężko mi się zmusić do skakanki. Zresztą mieszkam w bloku, pod sobą mam sąsiadów, którzy pewnie nie byliby zachwyceni taką moją aktywnością

filodendron 2

7 lat temu

Próbowałam , nie mam siły, jestem chyba a raczej na pewno za ciezka i bez dobrej kondycji. Chyba juz sobie nie poskaczę 🙁

pati25

7 lat temu

Ćwiczenia na skakance przzynoszą wiele korzyści.Warto je wprowadzić do naszego zestawu ćwiczeń.Podczas tych ćwiczeń angażujemy do pracy wszystkie mięśnie

Emilly27k

7 lat temu

Czemu nie. Jestem za i lubię tego rodzaju ćwiczenia. Wiadomo wysiłek, ale mięśnie wówczas pracują.

Zostaw komentarz