bieg-w-czasie-upalu

Temperatury panujące w tym momencie w naszym kraju nie należą do najwyższych, jednak już za kilka dni ponownie ma nadejść fala upałów. Osoby  czynnie uprawiające aktywność fizyczną muszą pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, czyli nie forsowaniu swojego organizmu  w zbyt dużym stopniu podczas gorących dni.

Jeśli jesteś osobą, która lubi aktywnie spędzać swój czas wolny zapewne nawet podczas gorących dni nie będziesz chciała rezygnować z  treningu. Pamiętaj, że ćwiczyć można nawet w upale, należy jednak odpowiednio się przygotować.  Wykonywanie ćwiczeń w wysokiej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza wymaga od nas zwiększenia nakładu sił. Przy wysokich temperaturach nasz organizm znacznie szybciej się poci, serce również zaczyna bić znacznie szybciej, a skóra staje się bardziej ukrwiona.  Wszystkie te czynniki, a szczególnie wzmożone pocenie mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, które z kolei wpływa na obniżenie naszej aktywności psychofizycznej. Właśnie w takich okolicznościach szybciej się męczymy i tracimy najwięcej energii.

Systematyczne nawadnianie organizmu

Jeśli sądzisz, że powinnaś wypijać duże ilości wody tylko w czasie treningu to się mylisz, gdyż każdy dzień musisz zaczynać od wypicia szklanki wody. Przed wzmożoną aktywnością fizyczną powinnaś wypić min. 1,5 litra, natomiast podczas wykonywania ćwiczeń robić systematycznie kilka łyków wody co kilkanaście minut. Dobrym rozwiązaniem jest również spożywanie napojów izotonicznych, które mają za zadanie uzupełnić poziom elektrolitów w naszym organizmie. Zdecyduj się na zakup popularnego napoju izotonicznego, albo przygotuj go sobie sama w domu jeśli zależy Ci na tym, aby nie był wysokokaloryczny. Wystarczy, że zmieszasz ze sobą 2-3 łyżeczki soli z zimną wodą, dla smaku możesz dodać odrobię soku owocowego.

Wybór odpowiedniej pory dnia

trening-w-upaleSpecjaliści zalecają, aby podczas upałów unikać ćwiczeń pomiędzy godziną  10.00 a 17.00. Właśnie dlatego latem wielu sportowców decyduje się na przeprowadzenie treningu z samego rana, lub po zmroku.  Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które obawiają się przegrzać swój organizm.  Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzanie regularnych treningów po zmroku musisz pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Biegacze oraz rowerzyści  powinni trenować w jasnym, najlepiej jaskrawym stroju, który odpija światło. Dodatkowo w razie potrzeby mogą zaopatrzyć się  w latarki lub odblaski.

W upalne dni organizm sportowca jest znacznie bardziej obciążony. Właśnie dlatego specjaliści zalecają osobom czynnie uprawiającym sport systematyczne wizyty u lekarza w celu przeprowadzenie kilku niezbędnych badań, do których należą: badanie krwi, EKG, testy wysiłkowe oraz echo serca. Musisz zdawać sobie sprawę, że przetrenowanie podczas gorących dni może prowadzić do konsekwencji, a mianowicie: zaburzenia rytmu serca, udaru cieplnego, a czasem nawet zawału. Właśnie dlatego powinnaś zachować zdrowy rozsądek i wprowadzić w życie zasady opisane w tym artykule.