5 sposobów na utrzymanie motywacji do ćwiczeń
Adobestock, grafika przekazana przez partnera

Chcesz zgubić zbędne kilogramy, zbudować wymarzoną sylwetkę lub poprawić kondycję? Regularne treningi to jeden z czynników, który może pomóc Ci w osiągnięciu wyznaczonego celu. Pojawia się jednak bardzo ważne pytanie – jak utrzymać motywację do ćwiczeń? Poznaj 5 prostych sposobów!

Czym jest motywacja?

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest motywacja do ćwiczeń. Można powiedzieć, że motywacja to ogół czynników, które pobudzają Cię do podjęcia aktywności fizycznej. Motywacja jest niezbędna nie tylko na początku przygody ze sportem, ale także w kolejnych etapach, aby utrzymać regularność.

Pamiętaj jednak, że motywacja jest ulotna – bardzo szybko pojawia się pod wpływem różnych impulsów, ale także bardzo szybko znika, gdy pojawiają się niekorzystne czynniki zewnętrzne. Właśnie dlatego konieczne jest wypracowanie nawyku opartego na samodyscyplinie. Jeśli uda Ci się tego dokonać, będziesz wykonywał zaplanowane treningi nawet wtedy, gdy akurat nie będziesz zmotywowany, a Twoja głowa będzie szukała kolejnych wymówek.

Wyznacz konkretny i realny cel

Pierwszym z ważnych czynników, które sprawią, że utrzymasz motywację do ćwiczeń, jest wyznaczenie konkretnego i przede wszystkim realnego celu. Musisz dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Jednak Twój cel musi być możliwy do realizacji w wyznaczonym czasie. Jeśli narzucisz na siebie zbyt dużą presję i nierealne cele, bardzo szybko się zniechęcisz i zrezygnujesz z całego procesu.

Wybierz trening, który polubisz

Niezwykle ważne jest wybranie aktywności, która będzie sprawiała Ci przyjemność. Wtedy znacznie łatwiej jest utrzymać motywację i wstać z łóżka, nawet gdy warunki za oknem nie są sprzyjające i zachęcające do treningu. Świetnym rozwiązaniem mogą być na przykład zajęcia fitness w Calypso. Taka forma aktywności to okazja, aby się rozwijać, realizować sportowe cele, ale także poznać osoby podzielające Twoją pasję do aktywności fizycznej.

Stosuj metodę małych kroków

Kolejny sposób na utrzymanie motywacji do ćwiczeń to stosowanie metody małych kroków. Ta zasada wiąże się również z wyznaczaniem realnych celów. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem, trudno będzie Ci zrealizować 5 treningów w tygodniu. Niech Twoim celem będą 2 treningi, a gdy uda Ci się utrzymać tę częstotliwość przez pewien czas – możesz stopniowo zwiększać liczbę jednostek treningowych.

Wypracuj nawyk samodyscypliny

Wypracowanie nawyku samodyscypliny pomoże Ci nie tylko w kontekście regularnych treningów, ale także w wielu innych sferach życia. To po prostu wykonywanie zaplanowanych czynności nawet wtedy, gdy akurat nie masz na to ochoty, a w głowie pojawia się wiele wymówek. Samodyscyplina pomoże Ci osiągnąć sukces i zrealizować wszystkie wyznaczone cele.

Znajdź wsparcie u innych osób

Warto poszukać również wsparcia u bliskich osób. Podzielenie się swoimi planami i wsparcie bliskich z pewnością sprawi, że łatwiej będzie Ci utrzymać wybrany kierunek.

Utrzymanie motywacji do ćwiczeń nie jest proste, ale musisz pamiętać, że tylko regularne działania pozwolą Ci osiągnąć sukces. Wyznacz realne cele, stosuj metodę małych kroków, wybierz trening, które sprawia Ci przyjemność, wypracuj nawyk samodyscypliny i znajdź wsparcie u bliskich. To wszystko pomoże Ci w utrzymaniu motywacji do ćwiczeń!