Czy praktyka jogi online jest dobrym pomysłem
unsplash

Mamy niezwykły czas, w którym możemy uczyć się, doświadczać, praktykować różnych rzeczy przez internet. Dzięki temu właściwie możemy dowiedzieć się niemal wszystkiego w łatwy sposób. Z jogą jest podobnie. Kiedyś praktyka jogi była elitarna, dostępna tylko dla wybranych uczniów, z czasem powoli rozpowszechniała się w Europie i w Ameryce, a teraz, dzięki internetowi, można praktykować ją wszędzie. To cudowny dar, że możemy z tej wiedzy korzystać w tak różny sposób. 

Joga online sprawdza się jako forma poznawania jogi, ponieważ sama natura praktyki jogi jest doświadczeniem osobistym. Nawet jak praktykujemy w grupie, to i tak każdy praktykuje sam ze sobą. Joga jest doświadczaniem siebie, słuchaniem siebie. 

Dzięki jodze online możesz praktykować z dowolnym nauczycielem w zaciszu swojego domu, w sposób, który Ci odpowiada. 

Wiem, że wielu uczniów praktykujących jogę online ma obawy, że coś zrobią nieprawidłowo, albo że w jakiś sposób sobie zaszkodzą. Jeśli jednak dobrze zrozumiesz naturę jogi, którą jest doświadczenie i bardzo głęboki kontakt ze sobą, nie jesteś w stanie zrobić sobie krzywdy. W jodze poza słuchaniem wskazówek dotyczących praktyki, ważniejsze jest słuchanie swojego ciała i sprawdzanie, jak się czuję z proponowanym doświadczeniem. W jodze nie ma rywalizacji, nie porównujemy się z nikim. 

Joga online daje możliwość praktyki z dowolnym nauczycielem, nawet jeśli mieszkacie daleko od siebie. Jogę online możesz praktykować w zaciszu swojego domu, stwarzając sobie w ten sposób takie warunki, jakich potrzebujesz. Możesz wybierać tak naprawdę ze wszystkich rodzajów jogi, wśród wszystkich nauczycieli z każdego zakątku świata. Ta różnorodność jest bardzo fajna, ale często daje poczucie zagubienia, dlatego może na początek wybierz coś bliżej Ciebie i zostań na dłużej w jednym miejscu. 

Jeśli chcesz zacząć praktykować jogę online, zacznij najlepiej od jakiegoś kursu dla jogi dla początkujących, gdzie poznasz podstawowe pozycje, ważne zasady praktyki. Warto na początku trzymać się jednego nauczyciela i metody, żeby poczuć się bezpiecznie i nie przeoczyć czegoś. 

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest też praktyka hybrydowa, czyli czasem przychodzisz na zajęcia do szkoły, do nauczyciela, możesz wtedy dostać feedback, a na co dzień korzystasz z zajęć online, które są łatwiejsze w ogarnięciu.

Dla naszych uczniów często zajęcia online są sposobem na praktykę, kiedy mają bardziej zajęty czas w życiu i nie chcą tracić czasu na dojazdy, albo wyjeżdżają gdzieś. 

Joga online jest też często ekonomicznym rozwiązaniem, w internecie  jest wiele bezpłatnych propozycji, nie płacisz też za dojazdy do szkoły czy na warsztat. 

Do praktyki jogi online potrzebujesz trochę miejsca, matę do jogi, do niektórych praktyk przyda Ci się koc, pasek i kostki – nic więcej. Te pomoce możesz znaleźć także w Twoim domu, nie musisz na początku kupować ich wszystkich. Koc lub kołdrę na pewno znajdziesz w swoim domu. Pasek może być na początku paskiem od szlafroka albo smyczą od psa. Kostki mogą zastąpić grube książki albo… garnek!