W procesie odchudzania bardzo ważna jest nie tylko dieta, ale i wysiłek fizyczny. Jak ruch wpływa utratę kilogramów, dlaczego warto ćwiczyć pod okiem trenera – odpowiada Agata Gasiak, zawodowa trenerka, absolwentka Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej.

Zapraszamy do lektury poprzedniej części wywiadu!

ANNA KONOPKA: Jakie ogólnie ćwiczenia poleca Pani dla kobiet, które chcą poprawić kondycję np. pośladków, brzucha czy ud?

AGATA GASIAK: To zależy od kondycji danej kobiety. Jak już wspomniałam, pisząc o treningu ogólniej, dbając o kondycję pośladków, brzucha czy ud powinnyśmy wykonywać ćwiczenia aerobowe, by spalać z tych partii tkankę tłuszczową.

Przykładami takich ćwiczeń dla uczęszczających na zajęcia do klubów są: fatburning, step czy ostatnio popularna zumba, choć to także bieganie czy jazda na rowerze. Jak już tłuszczyk spalamy i odsłaniamy ukryte pod nim mięśnie to chcemy je ładnie wyrzeźbić.

Dodajemy więc ćwiczenia kształtujące mięśnie czyli anaerobowe. Tu można przytoczyć wszystkie zajęcia pod nazwami: shape, BUP (brzuch, uda, pośladki), czy ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów na siłowni.

Jakie korzyści wynikają z ćwiczenia pod okiem instruktora?

Jak wspomniałam wcześniej, możemy oprzeć się na jego fachowej wiedzy ćwicząc skuteczniej i bezpieczniej. Dodatkowo rolą trenera osobistego jest także zachęcanie i motywowanie do ćwiczeń. Powstaje swego rodzaju synergia zachęty trenera i uzyskanej dzięki temu energii trenującego, co w rezultacie zwiększa osiągane wyniki.

(na zdj. Agata Gasiak, fot. archiwum)