Fitness

Jak ćwiczyć i chudnąć – wywiad cz.2

W procesie odchudzania bardzo ważna jest nie tylko dieta, ale i wysiłek fizyczny. Jak ruch wpływa utratę kilogramów, dlaczego warto ćwiczyć pod okiem trenera – odpowiada Agata Gasiak, zawodowa trenerka, absolwentka Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej.

W procesie odchudzania bardzo ważna jest nie tylko dieta, ale i wysiłek fizyczny. Jak ruch wpływa utratę kilogramów, dlaczego warto ćwiczyć pod okiem trenera – odpowiada Agata Gasiak, zawodowa trenerka, absolwentka Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej.

Zapraszamy do lektury poprzedniej części wywiadu!

ANNA KONOPKA: Jakie ogólnie ćwiczenia poleca Pani dla kobiet, które chcą poprawić kondycję np. pośladków, brzucha czy ud?

AGATA GASIAK: To zależy od kondycji danej kobiety. Jak już wspomniałam, pisząc o treningu ogólniej, dbając o kondycję pośladków, brzucha czy ud powinnyśmy wykonywać ćwiczenia aerobowe, by spalać z tych partii tkankę tłuszczową.

Przykładami takich ćwiczeń dla uczęszczających na zajęcia do klubów są: fatburning, step czy ostatnio popularna zumba, choć to także bieganie czy jazda na rowerze. Jak już tłuszczyk spalamy i odsłaniamy ukryte pod nim mięśnie to chcemy je ładnie wyrzeźbić.

Dodajemy więc ćwiczenia kształtujące mięśnie czyli anaerobowe. Tu można przytoczyć wszystkie zajęcia pod nazwami: shape, BUP (brzuch, uda, pośladki), czy ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów na siłowni.

Jakie korzyści wynikają z ćwiczenia pod okiem instruktora?

Jak wspomniałam wcześniej, możemy oprzeć się na jego fachowej wiedzy ćwicząc skuteczniej i bezpieczniej. Dodatkowo rolą trenera osobistego jest także zachęcanie i motywowanie do ćwiczeń. Powstaje swego rodzaju synergia zachęty trenera i uzyskanej dzięki temu energii trenującego, co w rezultacie zwiększa osiągane wyniki.

(na zdj. Agata Gasiak, fot. archiwum)

Jak często ćwiczyć, jeśli chcemy się odchudzić?

Najważniejsza jest tu regularność, a nie intensywność ćwiczeń. Polecam minimalnie trzy razy w tygodniu. Ważne: ćwiczenia muszą być zarówno regularnie, jak i różnorodnie.

Z czasem zwiększamy częstotliwość ćwiczeń, ale do tego z reguły nie trzeba specjalnie namawiać. Osoby, które rzeczywiście zaczynają regularnie trenować przeważnie załapują bakcyla i coraz chętniej spotykają się ze sportem.

Jakie formy sportu i ćwiczeń poleca Pani dla kobiet w wieku dojrzałym?

Dla osób, które nigdy nie uprawiały sportu wiek oczywiście ma większe znaczenie niż w przypadku tych, które się gimnastykują. W przypadku tych drugich wiek oczywiście ma znaczenie, ale osoba ogólnie „ruszająca się” może odnaleźć się w wielu różnych formach ćwiczeń. W mojej karierze spotkałam już nie jedną „dojrzałą” panią, której kondycji pozazdrościłaby o wiele młodsza kobieta.

Cały czas podkreślam też, że to jak i co ćwiczymy, zależy od tego, co chcemy osiągnąć poprzez trening. Jeśli jednak miałabym rozgraniczyć potrzeby pań, jeśli zależy nam na spalaniu tkanki tłuszczowej, to stosujemy się do zaleceń, o których już wcześniej mówiłam.

Jeśli chcemy tylko wyrzeźbić swoje ciało, czyli rozbudować bardziej mięśnie i wzmocnić je, to oprócz ćwiczeń na siłowni dobrymi ćwiczeniami będą zajęcia typu shape, czyli wzmacniających i kształtujących wszystkie partie mięśniowe ciała lub pilates wzmacniający mięśnie głębokie.

Oczywiście może też chodzić o podniesienie ogólnej kondycji. Wtedy można zaproponować trening obwodowy, który złożony jest z 8-12 ćwiczeń ustawionych w obwodzie, angażujących różne grupy mięśniowe, wykonywane jedno po drugim.

Jest to bardzo efektywny sposób na szybką poprawę kondycji, koordynacji ruchowej i redukcję tkanki tłuszczowej, bez ryzyka utraty masy mięśniowej.

Proponowane formy aktywności osobom starszym to: spacer lub marsz np. z kijami, jazda na rowerze, pływanie, choć wiele zależy czy taka osoba ćwiczyła wcześniej czy nie. W każdym przypadku ćwiczenia będą takie same, po prostu mniej lub bardziej intensywne.

Jeśli ktoś od młodego wieku prowadzi zdrowy aktywny styl życia i nie ma zasadniczo zdrowotnych przeciwwskazań, to może korzystać z wcześniej omówionych form ćwiczeń, nie rozgraniczając tego wiekowo, czego na pewno osoby starsze nie lubią.

Co ogólnie daje ruch fizyczny?

Mogłabym to pytanie podsumować maksymą starożytnych Greków, która brzmi: Nie przestajemy ćwiczyć dlatego, że się starzejemy, ale starzejemy się bo przestajemy ćwiczyć.

Aktywność ruchowa nie tylko poprawia kondycje fizyczną, ale także psychiczną, pomaga obniżyć poziom stresu, reguluje emocje, wpływa na zachowanie dobrego optymistycznego nastroju, a także na naszą sylwetkę oraz sposób poruszania się.

Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *