Kiedy nagle w lustrze dostrzeżesz, że Twoje powieki zaczynają opadać – nie wpadaj w panikę! Dowiedz się, jakie są przyczyny opadania powiek i jak temu zaradzić?

Dlaczego powieki opadają?

Opadanie powiek to przede wszystkim problem kobiet dojrzałych, ale zdarza się, że dopada już kobiety po 30-tym roku życia. Dolegliwość ta jest związana ze starzeniem się i wiotczeniem skóry oraz zmniejszeniem się ilości kolagenu i osłabieniem mięśni. Skóra powoli traci jędrność i sprężystość. U młodszych kobiet czasami dochodzą czynniki mechaniczne, takie jak: praca w złym oświetleniu, zbyt długie siedzenie przed monitorem, które negatywnie wpływają na kondycję zarówno oczu, jak i powiek. Ostatnią grupą, są przyczyny genetyczne, wynikające z budowy twarzy – ukształtowanie brwi sprawia, że kierują się ku dołowi, a razem z nimi opadają powieki.

Czy mogą być inne przyczyny?

Czasami dolegliwości ze strony powiek, takie jak opadanie czy opuchlizna, mogą mieć zupełnie inne podłoże. Przyczyna może leżeć w chorobie tarczycy, alergii, dolegliwościach okulistycznych a także różnego rodzaju chorobach neurologicznych, a w skrajnych przypadkach nawet w tętniaku lub guzie mózgu. Dlatego właściwą diagnozę powinien postawić lekarz, zwłaszcza jeśli jedna z powiek opadła nagle. Również o metodzie leczenia powiek opadających z powodu starzenia skóry powinien zadecydować lekarz.