Marzy ci się szczupła, wysportowana sylwetka, chcesz poprawić jędrność ud lub pośladków? By to zrealizować najpierw musisz wiedzieć, jak ćwiczyć, żeby sobie nie zaszkodzić. Jakie znaczenie ma regularność ćwiczeń, co daje trening na siłowni przy pomocy fachowca i skąd się bolą bóle mięśni?

Na pytania odpowiedzi udziela Agata Gasiak, zawodowa trenerka, absolwentka Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej.

ANNA KONOPKA: W jakim stopniu aktywność fizyczna pomaga w procesie odchudzania?

AGATA GASIAK: Niezależnie od tego, ile jemy, najważniejszy jest bilans energetyczny. Jeśli chcemy schudnąć, musi on być ujemny. Oznacza to, że musimy spalać więcej energii niż zjadamy kalorii. Najlepszą metodą, by tego dokonać jest aktywność fizyczna.

Właściwie trudno mówić o udanym odchudzaniu bez tego elementu.

W czym więc pomagają ćwiczenia?

Ćwicząc wpływamy na wspomniany bilans energetyczny. Rosnące mięśnie pomagają nam szybciej spalać tłuszcz nawet wtedy, kiedy nie ćwiczymy.

Podczas ćwiczeń wydziela się serotonina, czyli hormon szczęścia, a będąc szczęśliwszym pozytywniej podchodzimy do całego procesu odchudzania. Ruch to podstawa nie tylko uzyskania, ale też utrzymania zgrabnej sylwetki.

(na zdj. Agata Gasiak, fot. archiwum)