Unikanie kłótni to nie to samo, co unikanie konfliktów. Co zrobić w sytuacji, kiedy każda próba rozmowy zamienia się w kłótnie, która do niczego nie prowadzi? Z nami unikniesz pułapek komunikacji, które zamieniają rozmowę w ostrą wymianę zdań.

Emocje, szczególnie negatywne, działają bardzo destruktywnie na proces komunikacji. Zamiast się porozumiewać, wylewacie na siebie swoje żale, często dotyczące zapomnianych, zaległych spraw. Zwróć uwagę, jak wyglądają Wasze kłótnie – samo myślenie o nich powoduje, że czujesz się zdenerwowana.

Każda kłótnia ma swoje składniki, ładunki wybuchowe, które powodują reakcję łańcuchową oskarżeń i niechęci. Jakie to są czynniki?

Wejście smoka

Kobiety o wiele szybciej reagują na problemy w związku, dostrzegajac delikatne drgnięcia emocjonalne, które umykają mężczyznom. Ponieważ sygnały są bardzo subtelne, właściwie często czują się rozdrażnione, ale nie potrafią podać przyczyny. Jednak jest to powodem tego, że często zaczynają konwersację tonem ostrzejszym, niż zazwyczaj.

Mężczyźni nie potrafią tak szybko analizować emocji. Postawieni pod ścianą, wobec złości kobiety wycofują się (pewnie ma te złe dni), albo reagują agresją. Czują się bezradni, gdyż partnerka zazwyczaj nie wie, o co jej chodzi – albo milczała tak długo, że lista oskarżeń wydłużyła się na parę kilometrów.