urban exploration

Ostatnio bardzo modne stało się odkrywanie tego, co opuszczone i niebezpieczne. Eksploratorzy odwiedzają ciekawe dla nich miejsca, które nie są powszechnie dostępne, często przywołują kadry niczym z filmów grozy. Czym dokładnie jest urban exploration i co tak kręci eksploratorów?

Urban exploration

Urban exploration to eksploracja niezamieszkałych miejsc. W zasadzie można określić ją jako modny trend. Jest odkrywaniem, zwiedzaniem opustoszałych budynków, takich jak stare parki rozrywki, szpitale, głównie te psychiatryczne. Tego typu lokalizacje są gratką dla miłośników historii i fotografii. Opuszczone, często bardzo zniszczone budynki stanowią wartościowe lokalizacje, a same zniszczenia tylko tą wartość zwiększają. Nie wszystkie obiekty są bezpieczne. Odkrywcy muszą liczyć się ze zniszczeniami, takimi jak walące się dachy, zniszczone schody, potłuczone szkło czy pył. Nie jest to jednak żadną przeszkodą dla odważnych, którzy w dzień czy pod osłoną nocy, odkrywają nieużytki. Prawdziwi eksploratorzy muszą pamiętać o ważnej zasadzie, by zawsze pozostawić dane miejsce w nienaruszonym stanie.

Co kręci eksploratorów?

Pewnie zadajecie sobie pytanie, dlaczego ludzie tak chętnie odwiedzają opuszczone budynki. Faktycznie, eksploratorów nie brakuje. Wciąż pojawiają się nowe osoby, chętne by wybrać się w opuszczone miejsce. Dlaczego to robią? Pociąga ich to, co tajemnicze. Miejsca takie jak szpitale psychiatryczne nie cieszą się dobrą sławą. Często słyszy się, że są nawiedzone. To potęguje chęć sprawdzenia tego na własnej skórze. Dodatkowo związana jest z nimi niekiedy bardzo ciekawa historia, więc to także argument do eksploracji. Ludzka ciekawość, gwarancja adrenaliny i poczucia strachu – brzmi podniecająco i bardzo atrakcyjnie dla miłośników mocnych wrażeń. Eksploracja opuszczonych budynków gwarantuje niesamowite przeżycia i pamiątkę w postaci zdjęć czy filmów. Zachęca też fakt, że wiele z tych miejsc nie jest chroniona. Wręcz przeciwnie, bardzo łatwo możemy się tam dostać. Odkrywanie takich miejsc nie należy do bezpiecznych zabaw, ale bez wątpienia jest oryginalną formą rozrywki, szczególnie dla młodych ludzi.

Eksploracja znanych miejsc

Na świecie nie brakuje miejsc, do których przybywają eksploratorzy z całego świata. Najbardziej popularnym jest bez wątpienia Czarnobyl. Teren elektrowni atomowej przyciąga wielu turystów. W sieci znajdziemy propozycje wyjazdów dla eksploratorów, które oferują zwiedzanie miasta Prypeć, strefy Zony czy okolicy samej elektrowni. Innym, przyciągającym eksploratorów miejscem są Katakumby, czyli podziemny cmentarz pod Paryżem. W Polsce również nie brakuje miejsc, które chętnie odwiedzają fani przygód i niecodziennych wrażeń. Jednym z nich jest opuszczony szpital psychiatryczny w Raciborzu. Mieszczący się przy ulicy Bema szpital, straszy praktycznie w centrum miasta. Okazały budynek nie jest zabezpieczony ani chroniony. W każdej chwili można do niego zajrzeć, co oczywiście jest ryzykowne. Eksploratorzy na własną odpowiedzialność odwiedzają tego typu miejsca. Na listach miłośników urban exploration znajdują się elewatory zbożowe, pałacyki, rezydencje, wieżowce czy fabryki. Wiele jest opuszczonych miejsc, które z jednej strony przerażają, a z drugiej fascynują.

szpital psychiatrycznyW sieci znajdziecie mnóstwo filmów z eksploracji wielu ciekawych miejsc z całego świata. Urban exploration jest niecodzienną formą odkrywania, ale za to interesującą. Wyprawa w nieznane może dostarczyć wielu wrażeń, których nie zapewni nam zwiedzanie z przewodnikiem i biletem w ręce.

Katarzyna Antos