żurawinowy sos

Żurawina jest bogata w witaminy C i E, wapń, fosfor, błonnik oraz flawonoidy. Jej suszone owoce kojarzą nam się głównie z płatkami śniadaniowymi i ciastami. Niekiedy spożywamy ją także w formie soku lub jako dodatek do lodów. Jednak ten niezwykły owoc ma znacznie więcej zastosowań. Smakuje idealnie jako uzupełnienie dań z mięs i serów. Przedstawiamy sprawdzone przepisy na żurawinowy sos.

Żurawina wyróżnia się swoim cierpko-słodkim smakiem. Oprócz walorów smakowych znane są również jej właściwości zdrowotne. Te czerwone owoce mają działanie antybakteryjne i przeciwutleniające. Korzystnie wpływają na nasze drogi moczowe oraz układ krążenia. Możemy spożywać je w formie suszonych bakalii, koktajlu lub soku. Równie pysznym dodatkiem do wielu dań jest żurawinowy sos. Jak go przyrządzić?

Żurawina – owoc o niezwykłych właściwościach

Żurawina to wiecznie zielona, niewielka, płożąca się krzewinka. Jej czerwone lub różowe owoce pojawiają się na początku września, a ich zbiory mają miejsce późną jesienią. Co ciekawe, roślina to rośnie również w Polsce. Występuje u nas żurawina błotna, o bardziej cierpkich i mniejszych owocach. Najczęściej sięgamy jednak po żurawinę wielkoowocową, która uprawiana jest w Stanach Zjednoczonych. Owoce te zyskały popularność dzięki swoim właściwościom zdrowotnym. Oprócz witamin C, A i E, kwasu foliowego i wielu minerałów, zawierają również silne przeciwutleniacze. Z tego względu zalecane jest ich spożycie w stanach zapalnych dróg moczowych oraz w przypadku choroby wrzodowej. Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze działanie żurawiny powinno skłonić nas do włączenia jej do swojej diety.

W jakiej formie spożywać żurawinę?

żurawina

Żurawina dostępna jest zazwyczaj w formie suszonej. Możemy również spotkać się ze świeżymi lub mrożonymi owocami. Owoce możemy dodawać do ulubionych płatków śniadaniowych czy koktajli. Z żurawiny można przyrządzić również konfiturę lub dodać ją do wypieków. Ciasta przyozdobione jej owocami nie tylko pięknie się prezentują na stole, ale także zyskują na smaku. Sklepy ze zdrową żywnością często oferują także stuprocentowy sok żurawinowy. Warto go pić zwłaszcza wtedy, gdy cierpimy na problemy z układem moczowym. Warto wypróbować również nasze sprawdzone przepisy na żurawinowy sos.

Żurawinowy sos z cynamonem

Żurawinowy sos z cynamonem doskonale sprawdzi się jako dodatek do mięs, wędlin oraz serów żółtych i pleśniowych. Nada im wykwinty wyraz ze względu na swój słodko-kwaśny smak.

Składniki:

  • 400 g świeżych lub mrożonych owoców żurawiny
  • dwie łyżki czerwonego wina
  • 100 g cukru lub miodu
  • dwa średniej wielkości jabłka
  • pół łyżeczki cynamonu w proszku
  • szczypta imbiru w proszku

Przygotowanie: żurawinę opłukujemy pod bieżącą wodą i umieszczamy w garnku lub rondlu. Obieramy jabłka, kroimy w kostkę i także wrzucamy do garnka. Owoce zasypujemy cukrem oraz dodajemy do nich wino. Całość gotujemy na małym ogniu. Gdy owoce zaczynają się rozpadać, dorzucamy przyprawy. Garnek odstawiamy na bok, gdy sos będzie miał konsystencję musu. Serwujemy go w osobnym naczyniu jako dodatek do dań mięsnych lub serów.

Żurawinowy sos z sokiem pomarańczowym

Żurawina komponuje się idealnie z innymi owocami. Dodatek soku z pomarańczy sprawi, że sos będzie miał orzeźwiający, ciekawy smak.

Składniki:

  • 600 g świeżych lub mrożonych owoców żurawiny
  • 300 ml świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
  • miód
  • przyprawy: cynamon, goździki, kardamon, imbir

Przygotowanie: opłukaną żurawinę wrzucamy do garnka i zalewamy sokiem pomarańczowym. Gotujemy całość na małym ogniu przez około kwadrans. Następnie dosładzamy sos miodem i gotujemy przez kolejne 15 minut. Po zdjęciu z ognia do zgęstniałej masy dodajemy przyprawy. Sos możemy podawać tuż po przygotowaniu lub przelać do słoików i zawekować. Dzięki temu będziemy cieszyć się jego smakiem przez dłuższy czas.

Karolina Solga