Dzieje się Nagrody

Nagroda: przedmioty inspirowane twórczością Agnieszki Osieckiej

przedmioty z cytatami Agnieszki Osieckiej

Do kogo wędrują przedmioty inspirowane twórczością Agnieszki Osieckiej? Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu. 

Tej jesieni coroczny Konkurs Wokalny „Pamiętajmy o Osieckiej” poprzedzi premiera kolekcji, inspirowanej twórczością poetki. Z okazji 80. rocznicy urodzin artystki, która była szczególnie uważna na drobiazgi, nastroje, detale, powstała specjalna seria przedmiotów codziennego użytku, ozdobiona najpopularniejszymi cytatami z jej piosenek. Kolekcja Agnieszki Osieckiej jest dostępna w Empiku od 14 września.

9 października 2016 roku przypada 80. rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej, poetki, pisarki, autorki sztuk teatralnych, dziennikarki, a przede wszystkim autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek. Wiele jej utworów weszło do kanonu piosenki literackiej, a cytaty z nich przeniknęły do języka potocznego. Z tej okazji Empik wraz z Fundacją Okularnicy, przygotowali niespodziankę dla wszystkich miłośników twórczości „Poetki Piosenki” – kolekcję Agnieszki Osieckiej.

Kolekcję tworzą przedmioty codziennego użytku ozdobione ilustracjami malarki Marianny Sztymy, która inspirowała się najpopularniejszymi utworami Agnieszki Osieckiej. Powstały barwne i dowcipne grafiki, lekko nawiązujące do stylistyki lat 60., które umieszczone m. in. na kubkach i torbach nadają im literackiego sznytu. W nowym kontekście, dobrze znane cytaty „Tylko nie mów do mnie, jak do żony”, „A ja jestem, proszę pana, na zakręcie”, „Małgośka mówią mi”, czy „Uciekaj skoro świt, bo potem będzie wstyd” mogą towarzyszyć porannej kawie (kubki ceramiczne i termiczne), być ozdobą wnętrz (poduszki, talerze, pościele, magnesy) i drobiazgów przydatnych w pracy (wizytowniki, pokrowce na okulary czy notesy). Kolekcja Agnieszki Osieckiej będzie dostępna od 14 września w wybranych salonach Empik i na empik.com.

Przywołując szlagiery autorstwa Agnieszki Osieckiej, warto przypomnieć sobie klasyczne i poznać nowe interpretacje jej piosenek. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Empik, Universal Music Polska i Fundacja Okularnicy przygotowali płytę pt. „Pamiętajmy o Osieckiej. Kolekcja Okularników”. Premiera płyty – 12 września 2016.

Marianna Sztyma – urodzona w 1973 polska malarka i ilustratorka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej grafiki ukazują się m.in. w „Zwierciadle”, „Twoim Stylu” i „Newsweeku”. Otrzymała wyróżnienia za ilustracje i opracowanie graficzne w konkursach Książka Roku 2013 Polskiej Sekcji IBBY za „Legendy o głowie wawelskiej” oraz Najpiękniejsze Książki Roku 2012 powołanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za „Oto kot” Pauliny Wierzby.

Wygraj przedmioty inspirowane twórczością Agnieszki Osieckiej!

Specjalnie dla czytelniczek portalu Dojrzalakobieta.pl ufundowano trzy zestawy nagród, w skład każdego z nich wchodzą następujące przedmioty: kosmetyczka, zestaw magnesów i zestaw ołówków z cytatami Agnieszki Osieckiej. Aby zdobyć jedną z trzech nagród, wystarczyło w sposób kreatywny odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Jaka jest twoja ulubiona piosenka napisana przez Agnieszkę Osiecką i dlaczego?

Poniżej przedstawiamy nagrodzone odpowiedzi:

„Niech żyje bal” to moim zdaniem najpiękniejsza polska piosenka. Tekst do tego wyjątkowego utworu napisała Agnieszka Osiecka. Piosenka porusza bardzo istotne kwestie natury egzystencjalnej. Ów bal to nasze życie,  każdy z nas od momentu narodzin skazany jest na śmierć. Choćbyśmy byli bogaci, inteligentni i piastowali prestiżowy urząd, odejdziemy z ziemskiego padołu.  W związku  z tym trzeba doceniać chwilę, która właśnie trwa i traktować ją jako najpiękniejszy bal, na który nikt nie zaprosi nas już więcejMariola W., Wrocław.

Moją ulubioną piosenką Agnieszki Osieckiej jest ta, którą śpiewałam w przedszkolu wraz z innymi dziećmi. „A ja wolę moją mamę” to piękny utwór dla dzieci, który pozwala wyrazić miłość do najważniejszej kobiety w życiu każdej i każdego z nas. Lubię jego prostotę, a zarazem ciepło, które z niego biję. Do dziś pamiętam tekst tej wyjątkowej  piosenki i, mało tego, uczę jej moje dzieci. Uważam, że każdy powinien zetknąć się z tym utworem i wyrobić w sobie muzyczną wrażliwość Anna J., Namysłów.

„Uciekaj moje serce” to piosenka, którą znam z serialu emitowanego przed laty. Pamiętam, że utwór ten wzruszał mnie za każdym razem, gdy go słuchałam. Do dziś darzę go ogromnym sentymentem. Jest w nim tyle emocji, że trudno przejść obok niego obojętnie. Agnieszka Osiecka pisała zarówno piosenki dla wymagających odbiorców, jak i zwykłych zjadaczy chleba. Wszystkie jednak łączył ogromny ładunek emocjonalny, którego tak bardzo brakuje mi we współczesnych utworach lansowanych przez media Beata Z., Siedlce.

Serdecznie gratulujemy laureatkom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. 

Tekst sponsorowany

Komentarze (5)

Emilly27k

6 lat temu

Gratulacje dla zwyciężczyń. Odpuściłam sobie konkurs z mojej ulubionej dziedziny muzycznej. Myślałam o tym, aby wziąć udział. Myślałam o piosence „Niech żyje bal” wykonanie cudowne Maryli Rodowicz, która przyjaźniła się z Pani Agnieszką. „Uciekaj moje serce” piosenka przeurocza, sentymentalna. Seweryn Krajewski piękne wykonanie. Również przyjaźnił się z Panią Agnieszką , Panią Marylą. Stroił jej gitary. Mój temat odpuściłam. Może kiedyś będzie okazja porozmawiać o tym.

Mindi

6 lat temu

Gratuluję wygranej w konkursie pełnym wspomnień 🙂

dulcynea

6 lat temu

Gratuluję nagród i pięknych wypowiedzi !

pati25

6 lat temu

Gratuluję wspaniiałych nnnagród 🙂 Super wypowiedzi

Tess

6 lat temu

Gratuluję koleżankom takich miłych nagród.

Zostaw komentarz