zupa z warzyw

Polska kuchnia jest wyjątkowo bogata w zupy. Nic dziwnego – są smaczne, pożywne i zdrowe. Mogą służyć zarówno za wstęp do głównego dania, jak i ciepłą kolację po spacerze w chłodny, jesienny wieczór. Gotują je osoby uwielbiające tradycyjną kuchnię, jak również ciekawi świata kulinarni eksperymentatorzy. Po zupę chętnie sięgają wegetarianie i weganie, miłośnicy makaronu czy osoby lubujące się w mięsie czy owocach morza. Podczas gotowania warzyw, owoców, mięs lub kości do wody przedostaje się znaczna ilość zawartych w nich składników, które są w tej formie dobrze przyswajalne przez człowieka. Zupy mogą być jednak nie tylko apetyczne. Duża część z nich wymaga naprawdę niewielkich nakładów finansowych. Poniżej prezentujemy sprawdzone przepisy na tanie zupy.

Zupy to jedne z najstarszych potraw spożywanych przez człowieka. Prehistoryczni ludzie przygotowywali polewki i wywary z różnych roślin w wydrążonych kamieniach czy dziurach w ziemi wyłożonych skórą. Zupy zyskały na popularności szczególnie po wynalezieniu glinianych naczyń. Gotowano je już w starożytnych państwach: Mezopotamii, Egipcie, Grecji i Rzymie. W Polsce stały się powszechne w XIII wieku. Przygotowywano je z kasz i warzyw strączkowych, nieraz wrzucano do nich mięso czy dzikie rośliny. Do teraz zupy są uważane za sycący i zdrowy posiłek, który wzmacnia siły i dostarcza wielu składników odżywczych. Smaczne zupy na szczęście nie muszą być drogie! Z łatwo dostępnych produktów możemy przygotować naprawdę pyszne pierwsze danie.

Tanie zupy – zdrowe warzywa w pysznej formie

zupa z marchwi

Przyzwyczailiśmy się, że zdrowe jedzenie jest drogie. Jednak wcale nie musi tak być – możemy przyrządzić tanią i bogatą w odżywcze składniki zupę z marchewki i selera. Marchew jest bogata w błonnik, beta-karoten, kwas foliowy, witaminę A, C, E i K. Zawiera też witaminy z grupy B oraz minerały takie jak potas, wapń, sód czy żelazo. Seler jest za to niskokaloryczny, dostarcza nam także mnóstwo witaminy C, fosforu, wapnia, cynku i potasu. Zupa przygotowana z tych warzyw jest poza tym bardzo smaczna.

Przygotowanie zupy z marchewki i selera

Składniki na zupę dla czterech osób:

  • 400 g marchewki
  • 600 g selera
  • 400 ml wody
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 10 łyżek jogurtu naturalnego lub śmietany
  • cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 300 ml wyciskanego soku z marchewki
  • pestki dyni, ziarna słonecznika
  • przyprawy: sól, pieprz, zioła wedle uznania

Marchewkę, seler, cebulę i czosnek kroimy na małe kawałki. Cebulę i czosnek podsmażamy na patelni. Następnie dorzucamy pokrojone warzywa, dolewamy sok z marchwi, a po 15 minutach wlewamy wodę. Gdy warzywa zmiękną, przelewamy całość do blendera. Dodajemy 10 łyżek jogurtu naturalnego lub śmietany, oliwę z oliwek oraz przyprawy. Do zupy świetnie pasują zioła prowansalskie, możemy też wypróbować swoje ulubione mieszanki. Miksujemy aż do uzyskania konsystencji kremu. Następnie zupę przelewamy do miseczek i posypujemy pestkami dyni i ziarnami słonecznika.

Czerwona soczewica – bogactwo białka w zupie

tanie zupy

Jeżeli chcemy cieszyć się bardziej wyrafinowanym smakiem, możemy sięgnąć po zupę z czerwonej soczewicy z dodatkiem mleka kokosowego. Ta odmiana soczewicy gotuje się wyjątkowo szybko, bo jest pozbawiona łupinki, a także nie wymaga namaczania. Nawet 10 minut wystarczy, aby była miękka i gotowa do spożycia. To strączkowe warzywo zawiera mnóstwo białka, potasu i błonnika. Jest bogate w żelazo i kwas foliowy, za to ma niską zawartość sodu. Polecane jest osobom z anemią oraz nadciśnieniem tętniczym. Zupa z soczewicy jest ciekawa w smaku, a także tania, bardzo szybka i zdrowa.

Przygotowanie zupy z czerwonej soczewicy

Składniki:

  • pół szklanki czerwonej soczewicy
  • 1 cebula, ząbek czosnku
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 czerwone papryki
  • 2 szklanki bulionu warzywnego lub wody
  • 2 szklanki mleka kokosowego
  • przyprawy: słodka papryka, gałka muszkatołowa, imbir, kardamon, sól i pieprz

Soczewicę płuczemy w zimnej wodzie, a następnie zalewamy wrzątkiem i gotujemy do miękkości przez około 10 minut. W garnku rozgrzewamy olej, do którego wrzucamy posiekaną cebulę, czosnek i przyprawy. Gdy cebula się zeszkli, wrzucamy pokrojoną w kostkę paprykę oraz soczewicę. Całość smażymy przez kilka minut, po czym wlewamy wodę lub bulion i gotujemy przez kwadrans. Końcowym etapem będzie dolanie mleka kokosowego, po którym zupa musi gotować się na wolnym ogniu przez około 40 minut. Po tym czasie miksujemy przestudzoną zupę blenderem. Potrawa ma konsystencję kremu, dlatego po przelaniu jej do miseczek możemy posypać wierzch zupy pestkami dyni lub udekorować listkami bazylii.

Karolina Solga