Główną ideą Speedminton’a było stworzenie gry szybkiej jak squash, o ustalonej powierzchni boiska jak tenis i z wykorzystaniem specjalnych lotek. Najważniejsze cechy, którymi powinien charakteryzować się gracz to czas reakcji, szybkość, energia oraz dobra kondycja.

W Speedminton’ie nie istnieje pojęcie ograniczeń przestrzennych. Możesz grać w dowolnym miejscu, o każdej porze dnia i nocy. Zasady gry są bardzo podobne do tych przyjętych w badmintonie czy tenisie. Mecz składa się z dwóch lub trzech wygranych setów. Każdy z nich rozgrywany jest do 16 wygranych punktów.

Gdzie grać?

Grać w Speedminton’a można dosłownie wszędzie, nawet na dachach budynków. Najczęstszym przeciwnikiem badmintona jest wiatr, który uniemożliwia dobrą zabawę. Speedminton doskonale sprawdza się także przy bardzo wietrznej pogodzie.

By kontynuować grę, wystarczy założyć na lotkę specjalnie zaprojektowany obciążnik. Dzięki przenośnemu kortowi i liniom T – Lines, nieważne czy znajdujesz się na plaży, ulicy czy w lesie. Każde miejsce jest odpowiednie do Speedminton’a, szczególnie że w tej grze nie używa się siatki, która jest wymagana w tenisie i badmintonie.