Babskie sprawy Styl życia

Relacje międzysąsiedzkie

Nasi rodzice wciąż pamiętają prywatki w gronie mieszkańców bloku. Jak obecnie kształtują się kontakty międzysąsiedzkie?

Nasi rodzice wciąż pamiętają prywatki w gronie mieszkańców bloku. Jak obecnie kształtują się kontakty międzysąsiedzkie?

Młodość naszych rodziców przypadła na okres PRLu. W tamtych czasach dostęp do zdobyczy technologii był utrudniony. Ludzie, którzy chcieli wykonać ważny telefon, musieli korzystać z uprzejmości sąsiada, u którego zainstalowano aparat. Samochody również były dobrem reglamentowanym. W sytuacji, gdy kobieta zaczynała rodzić, mąż szukał osoby, która mogłaby zawieźć partnerkę do szpitala.

Popularność zamkniętych osiedli

Kilka lat temu ludzie chętnie kupowali mieszkania na zamkniętych osiedlach, na których spokoju pilnuje ochroniarz. Kontakty międzysąsiedzkie sprowadzały się do „dzień dobry”. Strzeżone osiedla kojarzą się z luksusem, bezpieczeństwem i niezależnością. Kryzys gospodarczy zmusił Polaków do zmiany przyzwyczajeń. Do łask wróciły mieszkania na osiedlach z wielkiej płyty.

Powrót na blokowiska

Ludzie coraz bardziej doceniają blokowiska. Tego typu osiedla mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Można na nich znaleźć place zabaw, ławki, przedszkola, oddziały pocztowe i bankomaty. Osiedla z wielkiej płyty sprzyjają kontaktom międzysąsiedzkim.

Relacje międzysąsiedzkie wg CBOS

Badania przeprowadzone przez CBOS wykazały, że zaledwie co trzeci Polak utrzymuje z sąsiadami kontakty wychodzące poza standardowe „dzień dobry”. Czy pozostali rodacy izolują się od ludzi, z którymi dzielą klatkę schodową?

Walka o poprawę infrastruktury

Ludzie chętnie jednoczą się wokół inicjatyw, które mają na celu poprawę warunków życia. Mieszkańcy osiedli z wielkiej płyty walczą o chodniki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, bezpieczne place zabaw i zadbane parki. W przypadku usterek interweniują w zarządach spółdzielni i u włodarzy miasta. Dziury w chodniku, niebezpieczny zakręt itp. mobilizują ludzi do wspólnej walki o poprawę infrastruktury.

Naśladowanie zachodnich wzorców

Młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają na wymianę do krajów zachodnich, często przenoszą dobre wzorce na własne podwórko. Za granicą panują bliskie relacje międzysąsiedzkie. Bohaterki „Gotowych na wszystko” regularnie spotykały się przy wspólnym stole i grały w pokera. Jednocześnie wspierały się w trudnych chwilach i piekły muffinki dla swoich sąsiadów.

Rola festynów osiedlowych

Od kilku lat obserwuje się ciekawy trend. Coraz częściej organizuje się imprezy, które mają na celu zjednoczenie sąsiadów. Dni dzielnicy i festyny pozwalają nawiązać bliższe relacje międzyludzkie. Takie inicjatywy pełnią niezwykle istotną rolę. W dzisiejszych, zabieganych czasach trudno poznać ludzi, z którymi moglibyśmy się zaprzyjaźnić czy pójść na kawę po ciężkim dniu w pracy.

Po etapie izolacji nadeszła pora na nawiązywanie bliższych relacji z sąsiadami. Wprawdzie większość Polaków jednoczy się wokół inicjatyw, które mają na celu poprawę infrastruktury, ale wzrasta zainteresowanie osiedlowymi festynami.

Komentarze

eve

7 lat temu

blokowiska charakteryzuja sie specyficzna atmosfera ludzi tam urzedujacych tak zwanych blokersow ,jednak jest rowniez pomoc sasiedzka , u mnie na osiedlu jest taki system alarmowy po sasiedzku jako ochrona przed zlodziejami

Zostaw komentarz