Polki żyją coraz dłużej – tak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego. Średnia długość życia Polek urodzonych w 2013 roku wyniesie 81 lat. Niestety Polki jednocześnie często zapadają na wszelkiego rodzaju schorzenia, wśród których prym wiodą nowotwory. Na jaki rodzaj raka panie chorują najczęściej?

Statystyki NIZP

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podaje, że w Polsce panie chorują najczęściej na nowotwory złośliwe. Coraz częściej notuje się zachorowania na raka płuc wśród przedstawicielek płci pięknej, choć do niedawna prym w tej dziedzinie wiódł rak piersi. Można przypuszczać, że wyższa niż w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej zachorowalność na nowotwory złośliwe wynika niestety z niskiej świadomości pań o konieczności przeprowadzania badań profilaktycznych. Medycyna na świecie rozwija się w dynamicznym tempie, ale pozostaje bezradna, jeśli pacjent zgłasza się do lekarza zbyt późno – w terminalnym stadium rozwoju nowotworu o charakterze złośliwym.

W 2010 roku kobiety chorowały najczęściej na:

  • nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzeli i płuc – 23,6%,
  • nowotwory złośliwe sutka – rak piersi – 19,8%,
  • nowotwory złośliwe jelita grubego – 16,2%,
  • nowotwory złośliwe szyjki macicy – 7,1%,
  • nowotwory złośliwe żołądka – 6,4%.

Umieralność kobiet na nowotwory zmniejsza się z roku na rok, ale w wolniejszym tempie niż w wielu krajach Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że rak stał się przyczyną śmierci ponad 40 tys. kobiet w Polsce w 2010 roku. „Popularność” raka płuc wśród kobiet najczęściej wynika z palenia papierosów zawierających rakotwórcze substancje.

Ubezpieczenie na wypadek ciężkiej choroby

Kobiety dbające o swoje zdrowie powinny wykonywać regularne badania laboratoryjne i zgłaszać się do lekarza co najmniej raz na pół roku, aby możliwe było wczesne postawienie diagnozy dotyczącej zachorowania.

Ważne jest też, aby zabezpieczyć się pod względem finansowym na czas leczenia, które pociąga za sobą często bardzo wysokie koszty. Takie zabezpieczenie da polisa na życie. Indywidualne terminowe ubezpieczenie na życie oferowane m.in. w firmie ubezpieczeniowej Signal Iduna pozwala na rozbudowanie zakresu ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe umowy. Wśród nich znajduje się ubezpieczenie na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby, za którą niewątpliwie będzie uznany nowotwór. Ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczonemu świadczenie, jeśli taka choroba wystąpi. Pieniądze będzie można zaś przeznaczyć na dowolny cel.