praca

Rynek pracy zmienia się wraz z duchem czasu, dlatego każdego roku poszukiwani są nowi specjaliści. Popularność danych profesji wzrasta, a taka wiadomość jest dobra dla tych, którzy być może zastanawiają się nad zmianą pracy. Jakie zawody będą królowały w 2018?

Świat się zmienia, pracownicy również

Idziemy zgodnie z przemianami. Rynek dąży do automatyzacji, dlatego ludzi zastępują maszyny. Za kilka lat codziennością będą kasy samoobsługowe czy sprawnie działające systemy obsługi klienta. Rozwój techniki jest bowiem szybki, a ludzie starają się wykorzystać go jak najlepiej. Nie wszystko da się jednak zastąpić robotami czy maszynami. Istnieją branże, gdzie kreatywny umysł zawsze będzie stawiany na pierwszym miejscu. Dla ludzi nie zabraknie na pewno pracy w mediach, rozrywce, czy sektorze IT. A co zresztą? Spokojnie, nawet w ekspresowym tempie nie dojdziemy do poziomu wielu państw, ale warto przyjrzeć się trendom, które zapowiada rynek pracy. Jakie zawody będą najbardziej pożądane w 2018?

Biotechnolog

Biotechnologia to niezwykle ważna nauka, ponieważ dotyczy naszego życia. Biotechnolog może badać szczepionki, żywność czy wodę, która później ląduje w naszych kranach. Dziś możemy zbadać wszystko, dlatego wszelkie branże wykorzystują biotechnologię do ulepszania i sprawdzania swoich produktów. Pracownicy laboratorium mogą spać spokojnie, gdyż pracy będą mieli pod dostatkiem.

Programista

Dziś każda firma ma swoją stronę internetową. Żyjemy w internetowym świecie, gdzie korzystanie z komputera czy telefonu jest czymś naturalnym. Pracy dla programistów nie brakuje, czego dowodem są liczne ogłoszenia. Politechniki zacierają ręce, podobnie jak pracodawcy. A programista to dość opłacalny finansowo zawód, więc warto szkolić się w tym zakresie.

Grafik

Pragniemy piękna, zwracamy uwagę na obrazy, ale ktoś je musi tworzyć. Grafik to bardzo kreatywne zajęcie, a potrzeby rynku pokazują, że tacy specjaliści są wysoko oceniani. Grafiki otaczają nas dosłownie wszędzie, zwłaszcza w sieci. Artyści tego typu nie muszą obawiać się o brak zleceń, szczególnie, jeśli są świetni, w tym co robią.

Specjalista ds. e-commerce

Obecnie sprzedaż w sieci ma coraz większe znaczenie. Każda firma oferująca jakiekolwiek usługi, musi być obecna w Internecie, by zyskać klientów. Rozwiązania e-commerce, czyli sprzedaży, która odbywa się w sieci. Całość musi być zgodna z handlem w sklepach stacjonarnych. O to zadba specjalista ds. e-commerce – jednej z najbardziej rozwijających się gałęzi sprzedaży połączonej z branżą IT.

Animator czasu wolnego

Ponoć ludzie zarabiają coraz więcej, a bezrobocie w Polsce spada. W związku z tym mamy więcej pieniędzy do wydania. Dlatego coraz częściej sięgamy po usługi, które zapewniają nam rozrywkę. Animator czasu wolnego to zawód pedagogiczny, który zorganizuje przyjęcie firmowe, jak i urodziny dla dziecka. A eventy tego typu są bardzo modne, więc animatorów będzie coraz więcej.

Okulista

Korzystamy na co dzień z telefonów, tabletów czy laptopów. Długie godziny spędzamy przed ekranami, co niekorzystnie wpływa na wzrok. Stąd zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów. Okulista będzie potrzebny, by leczyć te wszystkie oczy wpatrzone w ekrany. Nasza praca, da pracę innym, szkoda tylko, że kosztem zdrowia.

Community manager

pracownicyKim jest tajemniczy community manager? To osoba, która jest odpowiedzialna za utrzymanie dobrych relacji w danej firmie, zwłaszcza pomiędzy firmą a jej klientami, szczególnie komercyjnych.

Lista zawodów jest o wiele dłuższa. Rynek pracy w 2018 będzie potrzebował także takich zawodów jak analityk finansowy, logistyk czy project manager. Pracy z pewnością nie zabraknie, zwłaszcza dla specjalistów takich dziedzin. Pozostaje nam tylko życzyć wszystkim dobrej płacy, bo w tej kwestii, wiele w naszym kraju pozostaje jeszcze do zmian.

Katarzyna Antos