wymierajace-zawody

Rynek pracy jest bardzo wymagający. Rozwój nowoczesnych technologii wiąże się z powstawaniem alternatywnych rozwiązań, które skutecznie mogą zastąpić niektóre zawody.

Wymierające zawody

Zaawansowane technologie mogą odebrać nam miejsca pracy. Roboty i nowoczesne urządzenia, których powstaje coraz więcej, są przyszłością rynku pracy. Wiele zawodów już za kilka lat może stać się tylko wspomnieniem.

Bibliotekarz – choć książki wciąż powstają, a nowych pisarzy nie brakuje, zawód ten bardzo szybko może przejść do lamusa. W dobie elektroniki, coraz więcej osób korzysta z e-booków. Takie czytniki pozwalają zaoszczędzić nam miejsce i pieniądze. Na dodatek można zabrać je ze sobą wszędzie, nie przejmując się ich wielkością. Tradycyjnych form książek kupujemy znacznie mniej, co związane jest z zamykaniem bibliotek.

Kasjer – mimo olbrzymiej ilości supermarketów i sklepów samoobsługowych ten zawód także jest w grupie ryzyka. Technologie pozwalają na tworzenie automatycznych kas samoobsługowych, które z łatwością można obsłużyć. Takie rozwiązanie powoduje zmniejszenie liczby pracowników odpowiedzialnych za kasowanie produktów.

Maszynista kolejowy – rozwój dotyka także środków komunikacyjnych takich jak znane nam pociągi. Szybkie i nowoczesne pojazdy są stopniowo wprowadzane do naszego transportu. Już wkrótce osoby kierujące nimi zastąpią systemy komputerowe, które bez problemu poradzą sobie z każdą trasą. Na dodatek będą działały sprawniej i szybciej.

Pracownik administracji – w biurach i urzędach wciąż pracuje ogromna ilość osób zajmujących się administracją. Automatyzacja wypiera tradycyjne załatwianie spraw urzędowych, co powoduje zmniejszanie liczby etatów w urzędach i usprawnianie procedur.

Sprzedawca ubrań – sklepy odzieżowe i butiki znajdziemy praktycznie na każdej ulicy. Jednak wraz z rozwojem informatycznym przyszedł czas na sklepy działające online. Internet daje olbrzymie możliwości dla właścicieli sklepów, w których szybko i bez wychodzenia z domu znajdziemy wymarzoną torebkę czy buty.wymierajace-zawody

Komputery, maszyny i inne urządzenia najnowszej technologii powodują niesamowity rozwój. Z biegiem czasu znane zawody odejdą w zapomnienie. Być może już niedługo roboty i automatyczne urządzenia będą czymś naturalnym w urzędach, sklepach i na dworcach.