Psychologia

Dlaczego Polacy stresują się pracą?

Praca nierzadko stanowi źródło stresu. Żyjemy w czasach, w których stabilne zatrudnienie jest marzeniem. Nieustanna walka i rywalizacja pozbawiają nas energii. Jak uchronić się przed stanami lękowymi?

Praca nierzadko stanowi źródło stresu. Żyjemy w czasach, w których stabilne zatrudnienie jest marzeniem. Nieustanna walka i rywalizacja pozbawiają nas energii. Jak uchronić się przed stanami lękowymi?

Strach przed porażką

Wielu ludzi każdego poranka przeżywa ogromny stres. Boimy się tego, że nie sprostamy zawodowym wyzwaniom i otrzymamy wypowiedzenie. W pracy coraz częściej liczy się skuteczność. Niewielu pracodawców bierze pod uwagę realia. Kryzys gospodarczy czy przestój branży przyczyniają się do spadku wskaźników sprzedaży. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy coraz częściej ponoszą pracownicy.

Niepewne jutro

Brak stabilności finansowej sprawia, iż mieszkamy z rodzicami. W związku z tym, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy umowa zostanie przedłużona, boimy się wynająć lokum. Z kolei bank nie udzieli nam kredytu na własne cztery ściany, ponieważ nie jesteśmy dla niego wiarygodni.

Popularność umów śmieciowych

Umowy śmieciowe stanowią zmorę naszych czasów. Przywędrowały do nas z USA. W związku z tym, iż umowy śmieciowe zmniejszają wydatki przedsiębiorców, cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Władze poszczególnych krajów podejmują nieśmiałe kroki w kierunku zmiany prawa. Umowy śmieciowe sprawiają, iż niechętnie wydajemy pieniądze, co z kolei przekłada się na zmniejszone wpływy do budżetu państwa.

Wyścig szczurów

Rywalizację można uznać za stały element współczesnego świata. Musimy wyrabiać coraz bardziej wyśrubowane normy. Jeśli nie udaje nam się zrealizować planu, powinniśmy liczyć się z otrzymaniem wypowiedzenia. W związku z tym, iż każdy pragnie być liderem sprzedaży, drastycznie zmniejsza się ilość osób skłonnych do współpracy. Pracodawcy nierzadko podgrzewają atmosferę i zachęcają do rywalizacji. Menedżerowie i właściciele firm coraz częściej zapominają, iż sukces jest pracą całego zespołu. Trudno go odnieść, gdy w przedsiębiorstwie trwa wyścig szczurów.

Nieprzyjazna atmosfera w biurze

Wiele osób skarży się na nieprzyjazną atmosferę w pracy. Koledzy z pokoju patrzą na siebie wilkiem. Każdy czeka na cudze potknięcie, wierząc, że dzięki niemu awansuje w firmowej hierarchii. Niektórzy współpracownicy nie pozostają bierni. Usiłują przyspieszyć bieg wydarzeń, donosząc na kolegów.

Niezasłużony awans

Kiedy awans otrzymuje osoba, która nie posiada wybitnego talentu i wiedzy, pojawia się frustracja. Warto sobie uzmysłowić, iż piastowanie niższego stanowiska nie oznacza, że jesteśmy gorsi od swojego przełożonego. W pracy, podobnie jak w życiu, liczy się szczęście. Niektórzy mogą poszczycić się szerokimi znajomościami, z których skwapliwie korzystają.

Mobbing

Jeśli w pracy spotykamy się z mobbingiem, powinniśmy zgłosić sprawę przełożonemu. Jeśli to szef jest sprawcą prześladowań i przemocy psychicznej, możemy dochodzić swoich praw w sądzie pracy. Jeśli ten uzna działania szefa za bezprawne, może zarządzić wypłatę odszkodowania.

Walka o odszkodowanie

Warto jednak pamiętać, iż odszkodowanie nie rozwiązuje wszystkich problemów. Nikt nie chce pracować w firmie, w której nie szanuje się godności. Znalezienie nowej pracy stanowi nie lada wyzwanie, ale jest możliwe. Osoby, które padły ofiarą mobbingu, często tracą wiarę we własne możliwości. W związku z tym, iż gwałtownie spada ich samoocena, nie przekonują potencjalnych pracodawców do swojej kandydatury.

Lista sukcesów

Gdy szwankuje poczucie własnej wartości, warto powrócić do sukcesów. Wyciągnijmy z szafy wszystkie dyplomy i certyfikaty. Świadomość, iż kiedyś byliśmy liderem sprzedaży w regionie, sprawia, iż zaczynamy wierzyć w swoje siły. Nie pozwólmy, aby jedna osoba, która nierzadko nie grzeszy intelektem i zdrowym rozsądkiem, zniszczyła nasze życie. Każdy posiada jakiś talent, który dla pracodawcy może okazać się źródłem zysku. Musimy tylko znaleźć swój atut i nauczyć się go wykorzystywać.

Życie prywatne a zawodowe

W sytuacji, gdy atmosfera w pracy staje się męcząca, warto nauczyć się oddzielać życie prywatne od zawodowego. Pamiętajmy, że po opuszczeniu gmachu firmy jesteśmy wolnymi ludźmi, którzy mogą spędzać czas w przyjaznej atmosferze. Nie zapominajmy o znajomych, dla których jesteśmy wartościowymi rozmówcami. Nie z każdym współpracownikiem musimy się zaprzyjaźnić.

Żyjemy w trudnych czasach. Musimy nauczyć się oddzielać życie prywatne od zawodowego. Problemów z pracy nie należy przynosić do domu. Rozprawiając o fałszywej koleżance, tracimy czas i energię, które moglibyśmy spożytkować na rodzinnej wycieczce rowerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *