Praca nierzadko stanowi źródło stresu. Żyjemy w czasach, w których stabilne zatrudnienie jest marzeniem. Nieustanna walka i rywalizacja pozbawiają nas energii. Jak uchronić się przed stanami lękowymi?

Strach przed porażką

Wielu ludzi każdego poranka przeżywa ogromny stres. Boimy się tego, że nie sprostamy zawodowym wyzwaniom i otrzymamy wypowiedzenie. W pracy coraz częściej liczy się skuteczność. Niewielu pracodawców bierze pod uwagę realia. Kryzys gospodarczy czy przestój branży przyczyniają się do spadku wskaźników sprzedaży. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy coraz częściej ponoszą pracownicy.

Niepewne jutro

Brak stabilności finansowej sprawia, iż mieszkamy z rodzicami. W związku z tym, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy umowa zostanie przedłużona, boimy się wynająć lokum. Z kolei bank nie udzieli nam kredytu na własne cztery ściany, ponieważ nie jesteśmy dla niego wiarygodni.

Popularność umów śmieciowych

Umowy śmieciowe stanowią zmorę naszych czasów. Przywędrowały do nas z USA. W związku z tym, iż umowy śmieciowe zmniejszają wydatki przedsiębiorców, cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Władze poszczególnych krajów podejmują nieśmiałe kroki w kierunku zmiany prawa. Umowy śmieciowe sprawiają, iż niechętnie wydajemy pieniądze, co z kolei przekłada się na zmniejszone wpływy do budżetu państwa.

Wyścig szczurów

Rywalizację można uznać za stały element współczesnego świata. Musimy wyrabiać coraz bardziej wyśrubowane normy. Jeśli nie udaje nam się zrealizować planu, powinniśmy liczyć się z otrzymaniem wypowiedzenia. W związku z tym, iż każdy pragnie być liderem sprzedaży, drastycznie zmniejsza się ilość osób skłonnych do współpracy. Pracodawcy nierzadko podgrzewają atmosferę i zachęcają do rywalizacji. Menedżerowie i właściciele firm coraz częściej zapominają, iż sukces jest pracą całego zespołu. Trudno go odnieść, gdy w przedsiębiorstwie trwa wyścig szczurów.