Obecna sytuacja na rynku pracy nie sprzyja zakładaniu rodziny. Jeśli małżeństwo decyduje się na dzieci, to zazwyczaj pozostaje na jednym. Co zrobić, gdy nasza pociecha nie ma rodzeństwa i kuzynów?

Większość z nas pamięta czasy, gdy wraz z rodzeństwem kopało się piłkę i grało w karty. Niestety, nasze dzieci i wnuki znajdują się w gorszej sytuacji. Co roku wzrasta odsetek jedynaków. Trudności ekonomiczne sprawiają, iż niechętnie decydujemy się na dziecko.

Rodzic jako substytut kolegi

Warto pamiętać, iż nawet najbardziej postępowy rodzic nie zastąpi dziecku rówieśników. Nasze pociechy potrzebują kontaktu z osobami, które przeżywają podobne rozterki. Nikt tak dobrze nie zrozumie ekscytacji związanej z pierwszym pocałunkiem jak starsza siostra czy kuzynka.

Przyszywany kuzyn

Jeśli w rodzinie nie ma dziecka, zbliżonego wiekiem do naszej pociechy, powinniśmy przyjrzeć się maluchom znajomych. Przyszywani kuzyni z pewnością wzbogacą życie naszego szkraba. Kontakt z rówieśnikami sprawia, iż dziecko rozwija się prawidłowo. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Jeśli pociecha nie dogaduje się z synem naszej przyjaciółki, nie zmuszajmy jej do zabawy.

Egozim – profilaktyka

Zabawa z przyszywanym kuzynem jest niezwykle pouczająca, kształtuje umiejętności młodego człowieka. Dziecko musi nauczyć się dzielić z innymi swoimi zabawkami. Jeśli w życiu naszego jedynaka nie brakuje kolegów i koleżanek, prawdopodobieństwo, iż wychowamy pociechę na egoistę, jest niewielkie.