Ach, te dzieciaki! Rodzina

Przyszywany kuzyn

Obecna sytuacja na rynku pracy nie sprzyja zakładaniu rodziny. Jeśli małżeństwo decyduje się na dzieci, to zazwyczaj pozostaje na jednym. Co zrobić, gdy nasza pociecha nie ma rodzeństwa i kuzynów?

Obecna sytuacja na rynku pracy nie sprzyja zakładaniu rodziny. Jeśli małżeństwo decyduje się na dzieci, to zazwyczaj pozostaje na jednym. Co zrobić, gdy nasza pociecha nie ma rodzeństwa i kuzynów?

Większość z nas pamięta czasy, gdy wraz z rodzeństwem kopało się piłkę i grało w karty. Niestety, nasze dzieci i wnuki znajdują się w gorszej sytuacji. Co roku wzrasta odsetek jedynaków. Trudności ekonomiczne sprawiają, iż niechętnie decydujemy się na dziecko.

Rodzic jako substytut kolegi

Warto pamiętać, iż nawet najbardziej postępowy rodzic nie zastąpi dziecku rówieśników. Nasze pociechy potrzebują kontaktu z osobami, które przeżywają podobne rozterki. Nikt tak dobrze nie zrozumie ekscytacji związanej z pierwszym pocałunkiem jak starsza siostra czy kuzynka.

Przyszywany kuzyn

Jeśli w rodzinie nie ma dziecka, zbliżonego wiekiem do naszej pociechy, powinniśmy przyjrzeć się maluchom znajomych. Przyszywani kuzyni z pewnością wzbogacą życie naszego szkraba. Kontakt z rówieśnikami sprawia, iż dziecko rozwija się prawidłowo. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Jeśli pociecha nie dogaduje się z synem naszej przyjaciółki, nie zmuszajmy jej do zabawy.

Egozim – profilaktyka

Zabawa z przyszywanym kuzynem jest niezwykle pouczająca, kształtuje umiejętności młodego człowieka. Dziecko musi nauczyć się dzielić z innymi swoimi zabawkami. Jeśli w życiu naszego jedynaka nie brakuje kolegów i koleżanek, prawdopodobieństwo, iż wychowamy pociechę na egoistę, jest niewielkie.

Rodzice w roli przyjaciół

Coraz częściej rodzice wcielają się w rolę przyjaciół swoich dzieci. Warto pamiętać, iż to rozwiązanie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Pociechy często lekceważą polecenia rodziców-kolegów. Mama, która jest najlepszą przyjaciółką, traci swój autorytet. Jednocześnie warto pamiętać, iż żaden rodzic nie zastąpi zabawy w gronie rówieśników. Fikołki na trzepaku, obrzucanie się śnieżkami czy gra w klasy stanowi źródło niezapomnianych przeżyć. Każdy z nas czasem powraca do wspomnień sprzed lat i smaku waty cukrowej.

Wspólne odkrywanie świata

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywają kuzyni i rodzeństwo. Podczas zabaw z rówieśnikami pociecha odkrywa świat i uczy się współpracy. Psycholodzy uważają, że dzieci, które mają niewielki kontakt z rówieśnikami, przedwcześnie dorastają. W dorosłym życiu często tęsknią za zabawą i beztroską. Wielu z nich usiłuje nadrobić braki z dzieciństwa, imprezując.

Umiejętność współpracy

Umiejętność współpracy odgrywa niezwykle istotną rolę. Osoby, które miały znikomy kontakt z rówieśnikami, często nie potrafią odnaleźć się w zawodowym życiu. Wyrastają na indywidualistów, którzy nie potrafią poprosić innych o pomoc.

W związku z tym, iż kontakt z rówieśnikami odgrywa niezwykle istotną rolę w kształtowaniu się cech osobniczych, warto zadbać, aby nasza pociecha miała kolegów. Przyszywani kuzyni mogą odmienić świat malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *