Sekrety kosmetyków Uroda

Jak rozpoznać alergię na kosmetyki?

Kosmetyki są jednym z najczęściej spotykanych alergenów. Uczulenie na maskarę czy krem do twarzy może pojawić się w każdym wieku. Po jakie produkty powinna sięgać osoba, która zmaga się z alergią na kosmetyki.

Kosmetyki są jednym z najczęściej spotykanych alergenów. Uczulenie na maskarę czy krem do twarzy może pojawić się w każdym wieku. Po jakie produkty powinna sięgać osoba, która zmaga się z alergią na kosmetyki.

Alergie może wywołać dowolny kosmetyk. Do produktów, które uczulają najczęściej, zaliczamy maskary, cienie do powiek, kredki do oczu, eyelinery, preparaty antycellulitowe i farby do włosów.

Alergia na kosmetyki – objawy

Niepożądane reakcje przybierają rozmaity charakter. Na ogół mamy do czynienia z pieczeniem i zaczerwienieniem. W przypadku silnej reakcji alergicznej pojawiają się podskórne grudki i pęcherzyki z płynem surowiczym.

Rozpoznanie rodzaju alergii

W związku z tym, iż zmiany skórne towarzyszą różnym alergiom, w tym pokarmowym, należy przeprowadzić prosty test. Przez 2 tygodnie nie należy używać żadnych kosmetyków za wyjątkiem hipoalergicznego żelu do mycia twarzy, który służy nam od lat Jeśli świąd i wysypka ustąpią, oznacza to, iż uczula nas któryś ze stosowanych specyfików.

Poszukiwania alergenu

Każda substancja, która wchodzi w skład kosmetyku, może wywoływać niepożądane reakcje. Jeśli po raz kolejny musimy odstawić krem z powodu alergii, powinnyśmy przyjrzeć się składom preparatów, które nas uczuliły. Porównując składy obu produktów, można znaleźć winowajcę. Do wystąpienia reakcji alergicznych mogą przyczyniać się zarówno składniki naturalne, jak i syntetyczne.

Zdradliwy sok z aloesu i parafina

Sok z aloesu jest składnikiem o dwóch twarzach. Z jednej strony łagodzi podrażnienia, z drugiej może wywołać silną reakcję uczuleniową. Firmy, które zajmują się produkcją dermokosmetyków, chętnie sięgają po wazelinę i parafinę. Wbrew pozorom, wspomniane składniki nie są bezpieczne. Specyfików na bazie parafiny powinny wystrzegać się osoby, które zaciekle walczą z trądzikiem. Olej mineralny sprzyja namnażaniu bakterii beztlenowych, które odpowiadają za powstawanie pryszczy.

Komponenty zapachowe – potencjalne alergeny

Alergicy powinni wystrzegać się kosmetyków, które zawierają kompozycje zapachowe, geraniol, limonen, linalol czy aldehyd cynamonowy. Wprawdzie tego typu produkty stanowią ucztę dla nosa, ale nierzadko wywołują reakcję uczuleniową.

Alergia na parabeny

Choć parabeny uchodzą za najlepiej przebadane konserwanty, mogą alergizować. Osoby, które borykają się z problemami charakterystycznymi dla skóry wrażliwej, powinny przyjrzeć się naturalnym kosmetykom.

Stojąc przed półką w drogerii, warto przyjrzeć się składowi kosmetyków. Wybierajmy specyfiki, które charakteryzują się krótką listą ingredientów. Sięgajmy po preparaty hipoalergiczne. Jeśli nasza skóra jest wrażliwa, powinniśmy zrezygnować z testowania próbek. Częsta zmiana kosmetyków sprzyja powstawaniu niepożądanych reakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *