Kosmetyki są jednym z najczęściej spotykanych alergenów. Uczulenie na maskarę czy krem do twarzy może pojawić się w każdym wieku. Po jakie produkty powinna sięgać osoba, która zmaga się z alergią na kosmetyki.

Alergie może wywołać dowolny kosmetyk. Do produktów, które uczulają najczęściej, zaliczamy maskary, cienie do powiek, kredki do oczu, eyelinery, preparaty antycellulitowe i farby do włosów.

Alergia na kosmetyki – objawy

Niepożądane reakcje przybierają rozmaity charakter. Na ogół mamy do czynienia z pieczeniem i zaczerwienieniem. W przypadku silnej reakcji alergicznej pojawiają się podskórne grudki i pęcherzyki z płynem surowiczym.

Rozpoznanie rodzaju alergii

W związku z tym, iż zmiany skórne towarzyszą różnym alergiom, w tym pokarmowym, należy przeprowadzić prosty test. Przez 2 tygodnie nie należy używać żadnych kosmetyków za wyjątkiem hipoalergicznego żelu do mycia twarzy, który służy nam od lat Jeśli świąd i wysypka ustąpią, oznacza to, iż uczula nas któryś ze stosowanych specyfików.

Poszukiwania alergenu

Każda substancja, która wchodzi w skład kosmetyku, może wywoływać niepożądane reakcje. Jeśli po raz kolejny musimy odstawić krem z powodu alergii, powinnyśmy przyjrzeć się składom preparatów, które nas uczuliły. Porównując składy obu produktów, można znaleźć winowajcę. Do wystąpienia reakcji alergicznych mogą przyczyniać się zarówno składniki naturalne, jak i syntetyczne.