Osteoporoza Zdrowie

Osteoporotyczne złamania kręgosłupa – objawy

Wiele osób mówiąc o osteoporozie, myśli o złamaniu kończyn. Niestety ta podstępna choroba coraz częściej przyczynia się do urazów kręgosłupa. Tego typu złamania są niezwykle bolesne i w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do kalectwa.

Wiele osób mówiąc o osteoporozie, myśli o złamaniu kończyn. Niestety ta podstępna choroba coraz częściej przyczynia się do urazów kręgosłupa. Tego typu złamania są niezwykle bolesne i w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do kalectwa.

Wbrew pozorom, do osteoporotycznych złamań kręgosłupa nie dochodzi wyłącznie podczas dramatycznych wypadków. W związku z tym, iż zrzeszotnieniu kości towarzyszy stopniowy ubytek masy, szkielet jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Zważywszy na charakter choroby, do osteoporotycznego złamania kręgosłupa może przyczynić się grawitacja.

Złamania kompensacyjne – przyczyny

Wielu lekarzy za zapadający się trzon kości obwinia osteoporozę, tymczasem to niekorzystne zjawisko może być uwarunkowane chorobami metabolicznymi czy guzami nowotworowymi. W związku z tym warto wybierać specjalistów, którzy cieszą się dobrą sławą i mogą pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym.

Osteoporoza – grupy ryzyka

Choć z osteoporozą borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, największą zachorowalność odnotowuje się wśród pań, które przechodzą menopauzę. Przekwitaniu towarzyszy spadek syntezy estrogenów. Te hormony płciowe odpowiadają za odkładanie wapnia w kościach. Niestety, w miarę upływu ich stężenie spada, co przekłada się do zmniejszenia wytrzymałości mechanicznej.

Złamania kręgosłupa

Kręgosłup jest rejonem, który stosunkowo często ulega złamaniom osteoporotycznym. Do złamań kompresyjnych kręgosłupa, czyli związanych z zapadnięciem się trzonu kości, dochodzi wówczas, gdy siły działające na kręgi przewyższają ich wytrzymałość.

Złamania kompensacyjne – objawy

Wprawdzie złamaniom kompresyjnym nie zawsze towarzyszą objawy, ale zazwyczaj odczuwamy silny ból w sąsiedztwie złamanego kręgu. Osoby, które w przeszłości doświadczyły złamań kilku kręgów, są szczególnie narażone na wystąpienie hyperkyfozy piersiowej. Pod tym terminem kryje się garb piersiowy.

Ból kręgosłupa

Osoby, które od kilku dni cierpią z powodu bólu kręgosłupa, powinny niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza. Wprawdzie nieprzyjemne dolegliwości nie zawsze są uwarunkowane złamaniem, ale nie należy ich lekceważyć. W skrajnych przypadkach zmiany w obrębie kręgów mogą przyczynić się do kalectwa.

Osteoporotyczne złamania kręgosłupa – profilaktyka

W związku z tym, iż osteoporoza nierzadko prowadzi do złamań w obrębie kręgosłupa, należy dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec rozwojowi tej groźnej choroby. Aktywność fizyczna oraz dieta bogata w wapń odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce zrzeszotnienia kości. Z przeprowadzonych badań wynika, iż składniki mineralne odkładają się w kośćcu tylko wówczas, gdy ten jest poddawany stałemu obciążeniu. Nabiał stanowi bogate źródło wapnia. Osoby, które cierpią z powodu nietolerancji laktozy, powinny spożywać mleczne napoje fermentowane. Kefiry i jogurty charakteryzują się obniżoną zawartością tego dwucukru. Bakterie kwasu mlekowego wykorzystują laktozę w przemianach metabolicznych.

W związku z tym, iż osteoporotyczne złamanie kręgosłupa może zakończyć się tragicznie, należy dołożyć wszelkich starań, aby do niego nie dopuścić. Ruch i odpowiednio skomponowana dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia zrzeszotnienia kości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *