święta

Święta coraz bliżej. Nastrój nadchodzącego Bożego Narodzenia udziela się wielu osobom, a przygotowania trwają. Zakupy, sprzątanie i duchowe porządki dla wierzących to ważne elementy przygotowań do świąt. Już wkrótce na wielu polskich stołach pojawią się pewne potrawy i produkty. Czego nie może zabraknąć w święta?

Mandarynki i pomarańcze

Już na samą myśl o tych cytrusach przywołujemy ich zapach, który jednoznacznie kojarzony jest ze świętami Bożego Narodzenia. Dlaczego właśnie mandarynki i pomarańcze pojawiają się na polskich stołach właśnie w święta? Dawniej, kiedy sklepowe półki świeciły pustkami, właśnie te cytrusy były rarytasem, pojawiającym się w domach tylko w okresie świąt. Stąd ich obecność w polskich domach i utożsamianie z czasem świąt. I choć dziś są dostępne cały rok, najlepiej smakują właśnie zimą. A z pomarańczy możemy tworzyć pachnące dekoracje na stół wigilijny czy choinkę. Do tego są uzupełnieniem wielu ciast i grzanego wina. W święta po prostu nie może ich zabraknąć!

Sałatka jarzynowa

Kultowe polskie danie czyli sałatka jarzynowa lub warzywna – jak kto woli, to kolejny, obowiązkowy element świąt. Sałatka gości nie tylko w święta, ale także inne okazje, jak imieniny czy urodziny. Składa się z gotowanych warzyw, groszku, kukurydzy, majonezu i przypraw. Ile rodzin, tyle wersji sałatki jarzynowej. Jej wyjątkowy smak ma swój urok, dlatego w wielu domach nie ma świąt bez tej tradycyjnej i pysznej sałatki.

Sernik i makowiec

Co by to były za święta, bez pachnącego makowca i sernika, któremu trudno się oprzeć! Sernik to pyszne ciasto, przygotowywane z białego sera, często z dodatkiem rodzynek. Zaś makowiec może mieć wiele wersji, od zawijanego ciasta, po ucierane czy te drożdżowe. Bez względu na formę, to prawdziwe delicje, które umilają słodko czas spędzany z rodziną. Ciasta te najlepiej smakują w wersji domowej, czyli przygotowane samodzielnie. Już niedługo w wielu domach poczujemy zapach pieczonego ciasta. Całe szczęście, że do świąt pozostało już mało czasu.

Śledzik

Śledzik musi być! Śledzie to jedna z 12 wigilijnych potraw. To zwykle od nich zaczyna się konsumpcję tej uroczystej kolacji. Polacy uwielbiają śledzie, więc na święta przygotowują je na różny sposób, co także zależne jest od danego regionu kraju. Najpopularniejsze są śledzie w śmietanie, z jabłkiem, po kaszubsku czy po cygańsku. Takiej przystawce nie oprze się żaden miłośnik rybnych dań.

Opłatek

sałatka jarzynowaOpłatek to najważniejszy element świątecznego stołu. Jest przygotowywany z mąki pszennej i wody. Cienkie płaty goszczą w polskich domach w Wigilię. Wtedy dzielimy się opłatkiem, składając sobie życzenia. Całość ma wymiar symboliczny i niezwykle ważny dla wszystkich osób wierzących. To od modlitwy i dzielenia się opłatkiem zaczynamy wigilijny wieczór. To wzruszający, ale i radosny moment, który jest idealnym zwieńczeniem całego roku i oczekiwania na Boże Narodzenie.

Katarzyna Antos