Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który powinien być pełen radosnych chwil w gronie najbliższych. Jak wyglądają Święta Polaków?

Świąteczne szaleństwo

Nadchodzące Święta to dla wielu gorący okres. Wolne dni nie dla wszystkich okazują się czasem urlopu. Niektórzy są zmuszeni pracować w Wigilię i Boże Narodzenie, co jest związane z daną profesją lub polityką firmy. Wszyscy, którzy spędzą ten czas z rodzinami, często zatracają się całkowicie w przygotowaniach i sprzątaniu. Idealny porządek, wspaniałe prezenty i dekoracje to tylko otoczka, pewnie dodatek do Świąt. To czy odpowiednio wysprzątaliśmy mieszkanie, czy też nie, nie powinno mieć żadnego znaczenia. Boże Narodzenie to coś więcej, dlatego warto odstawić na bok całą komercję, skupiając się na uczuciach i bliskich nam osobach. To niepowtarzalna okazja, aby odetchnąć od pracy, zająć się sobą i pobyć z tymi, których się kocha.

Kredyt na Święta

Dla wielu Święta kojarzą się z przepychem. Dużo jedzenie, kolorowe dekoracje – to wszystko kosztuje, a nie zawsze stać nas, na wszystko, czego pragniemy. Podobnie jest z gwiazdkowymi prezentami. Nie pod każdą choinką pojawią się wymarzone upominki. Ale Polak radzi sobie w każdej sytuacji, więc i na tą znajdzie rozwiązanie w postaci kredytu. Pożyczka na Święta może daje nam chwilową radość i satysfakcję ale musimy ją spłacić. Wchodzimy więc w Nowy Rok z ratami do spłacenia, co nie zawsze jest komfortowe. Zdecydowanie lepiej postawić na nieco skromniejsze podarunki, niż pakować się w zbędne kredyty.

Bitwa o choinki i karpia

choinki

Zapewne wiele osób pamięta   „chytrą babę z Radomia”, która podczas miejskiej wigilii zagarnęła dla siebie zbyt wiele z wigilijnego stołu. Inna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku, w sieci jednego z popularnych supermarketów, gdzie podczas promocji na karpia, dosłownie rzucono się na produkty. Bitwa o karpia także przeszła do świątecznej historii Polaków, niestety tych z rodzaju niechlubnych. Chytrość, pazerność i brak szacunku dla drugiego człowieka. Przecież nie żyjemy w czasach komuny i towarów w sklepach nie zabraknie, więc dlaczego dochodzi do takich zachowań? To smutne i przykre, bo przecież budujemy sobie sami opinię innych narodów. Ten rok także przyniósł obrazek Polaków, ale tym razem walczących o choinki. W jednym z polskich miast rozdawano darmowe choinki, których ilość była ograniczona. Na rynek przybyło mnóstwo chętnych, by przygarnąć świąteczne drzewko. Niestety, zachowanie ludzi pozostawiało wiele do życzenia. Szarpanina, wyzwiska a nawet rękoczyny – wszystko udokumentowane w postaci kompromitującego filmiku, dostępnego w sieci. Przykro robi się człowiekowi na sercu, gdy ogląda takie rzeczy.

Boże Narodzenie powinno być czasem, kiedy zapominamy o wszelkich sporach, gdy zasiadamy do wspólnego stołu. Niepotrzebne są nam kłótnie, żale czy zbędna walka o karpia. Nie w tym tkwi świąteczna magia. Dlatego mam nadzieję, że Polacy w końcu zrozumieją swoje zachowanie i postarają się o to, aby już nikt nigdy nie wspominał tak żenujących sytuacji. W Święta pamiętajmy o bliskich, nie straćmy głowy w całej gorączce przygotowań. Sprawmy, aby ten czas rzeczywiście był wyjątkowy, bo nasi bliscy na pewno na to zasługują.

Katarzyna Antos