Fitness

Jak rozgrzać się przed jazdą na rowerze, aby uniknąć kontuzji?

jazda-na-rowerze

Uprawianie sportu jest nie tylko zdrowe ale również bardzo modne. Jazda na rowerze jest bardzo przyjemną formą spędzania czasu. Każda aktywność fizyczna wymaga jednak odpowiedniej rozgrzewki. Pozwala ona uniknąć wszelkiego rodzaju kontuzji, które mogłyby wykluczyć nas całkowicie ze sportowego trybu życia. Jazda na rowerze także wymaga sportowego przygotowania oraz właściwych ćwiczeń. Jak bezpiecznie rozgrzać się przed jazdą na rowerze, aby uniknąć kontuzji?

Odpowiednie przygotowanie do jazdy na rowerze

Jazda na rowerze jest wytrzymałościowym sportem. Zanim jednak wsiądziemy na rower musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i niezbędnej rozgrzewce naszych mięśni i stawów. Rozruszanie ciała jest istotnym elementem przy uprawianiu sportu. Warto zacząć przygotowania nawet kilka tygodni przed pokonaniem trasy po raz pierwszy.
Do wyboru mamy różne ćwiczenia, które zwiększą naszą wytrzymałość fizyczną i poprawią kondycję. Idealnym rozwiązaniem na początek, będzie szybki spacer czy marszobieg. Możemy również wybrać się na basen, albo poćwiczyć na rowerze stacjonarnym w domowym zaciszu czy na siłowni. Przed jazdą należy pamiętać o rozciąganiu, które uchroni nas przed różnymi kontuzjami.

Rozciąganie i rozgrzewanie mięśni oraz stawów

Kiedy rower jest już gotowy do drogi, czas na właściwe ćwiczenia. Dostosujmy je do własnych możliwości i kondycji.

Krążenie kolan – wystarczy ugiąć kolana, złączyć stopy i wykonywać krążenia kolanami w lewo a potem w prawo, a także do wewnątrz i na zewnątrz.

Rozciąganie mięśni czworogłowych ud – przyciągamy piętę prawej nogi do pośladka, to samo robimy z lewą nogą.

Skłony tułowia – stopy łączymy i stawiamy na wysokości barków, nogi muszą być proste w kolanach. Następnie wykonujemy skłony swoim czołem kolan.

Krążenia bioder – nogi rozstawiamy na szerokość barków, a dłonie układamy na biodrach. Wykonujemy ruch okrężny biodrami dookoła osi ciała.

Skrętoskłony – stopy rozstawiamy na szerokość barków, a nogi i ręce prostujemy. Podskakujemy raz w lewą a raz w prawą stronę.jazda-na-rowerze

Taki trening powinien trwać od 15 do 20 minut. Czas ten możemy stopniowo zwiększać. Na początku naszej przygody z jazdą na rowerze starajmy się jeździć regularnie. W miarę upływu czasu możemy zwiększać dystans pokonywanych tras. Po jeździe pamiętajmy o rozciągnięciu mięśni naszych ud, łydek oraz pleców, dzięki czemu unikniemy zakwasów. Profilaktycznie możemy również zastosować maści rozgrzewające, których pod dostatkiem znajdziemy w aptekach.

Pamiętając o ćwiczeniach i rozciąganiu będziemy mogli w pełni cieszyć się z bezpiecznej jazdy na rowerze. Taka aktywność z pewnością poprawi nie tylko nasze zdrowie ale także samopoczucie.

Komentarze (6)

ewalub

5 lat temu

Chyba nigdy nie robiłam rozgrzewki przed jazdą na rowerze.. Wsiadam i jadę i tyle, ale też jeżdżę powoli, spokojnie, dla przyjemności, a nie jakoś wyczynowo

Tess

8 lat temu

Wiele lat nie jeździłam na rowerze, nie poradziłabym sobie z rowerem w blokach, musiałabym wyciągać go z komórki. Teraz córka kupiła prostą damkę, taką holenderską i chcę spróbować. Zapoznałam się z artykułem, dobrze wiedzieć aby sobie nie zaszkodzić.

Emilly27k

8 lat temu

Uważam,że trzeba być dobrze przygotowanym do jazdy rowerowej. Maści są konieeczne aby były w zasięgu ręki każdego rowerzysty.

pati25

9 lat temu

Temat istotny.Rozgrzewka jest zawsze wskazana.Nie tylko przed jazdą na rowerze.Ale też przed przystąpieniem do uprawiania różnych sportów.Warto nie zapominać o rozgrzewce

sirena46

9 lat temu

Dobre rady dla jeżdżących na rowerze. To też jest sport, a jak w każdym sporcie potrzebna jest rozgrzewka, aby uniknąć kontuzji i urazów 🙂

drobina

9 lat temu

Interesujący artykuł. Na rowerze jeżdżę codziennie. Jednak nie zawsze mam czas na rozgrzewkę (albo nie zwsze mi się chce). Po jeździe na rowerze pamiętam jednak o rozciąganiu mięśni.

Zostaw komentarz