To jest wiek poszukiwania tożsamości, stąd dziwaczny ubiór, nagłe zmiany fryzury, kolczyki w dziwnych miejscach czy zupełnie inne towarzystwo. Nawet, jeśli nie będziesz aprobować tych zmian – one i tak nastąpią, gdyż nastolatek potrzebuje na własnej skórze sprawdzić, kim jest i gdzie pasuje.

Co możesz zrobić?

Nastolatek tak naprawdę tylko udaje, że Twoje zdanie go nie obchodzi, w rzeczywistości bardzo się z nim liczy. Jeśli będziesz krytykować jego strój pamiętaj, że nastolatki źle znoszą zmiany w swoim wyglądzie spowodowane hormonami, więc usłyszą jedynie „jesteś brzydka” lub „wyglądasz jak kretyn”. Raczej zapytaj, dlaczego akurat tak się ubiera. Dzięki temu możesz dowiedzieć się więcej o jego upodobaniach muzycznych czy światopoglądzie.

Przede wszystkim – naucz się słuchać. Nawet, jeśli dziecko do Ciebie krzyczy – oznacza to tylko, że nie potrafi sobie z jakimiś uczuciami poradzić. Nie odpowiadaj krzykiem, zostanie to odebrane jako próba wymuszenia autorytetu.

Nie żądaj, by wyłączyło muzykę tylko dlatego, że ona Ci się nie podoba – raczej zapytaj, co sprawia, że jest ona dla niego ważna. Najczęściej odzwierciedla ona stany uczuciowe Twojego dziecka, dlatego warto się czasem przez chwilę przysłuchać. Dzięki temu będziesz mogła rozpoznać, czy ma dobry humor, czy potrzebuje posiedzieć w samotności, a może zdarzyło się coś nieprzyjemnego.