Kobiece dolegliwości Zdrowie

Terapeutyczne zwierzaki

Posiadanie zwierzęcia uczy odpowiedzialności i wyzwala odruchy opiekuńcze, jednak na tym dobroczynny wpływ “małych braci” się nie kończy. Co warto wiedzieć o terapii za pomocą zwierząt?

Posiadanie zwierzęcia uczy odpowiedzialności i wyzwala odruchy opiekuńcze, jednak na tym dobroczynny wpływ „małych braci” się nie kończy. Co warto wiedzieć o terapii za pomocą zwierząt?

Odrobina historii

Pierwszą osobą, która wpadła na pomysł wykorzystania pomocy zwierząt do terapii ludzi był amerykański filantrop, dyrektor szpitala psychiatrycznego William Tuk. Oburzony skandalicznymi warunkami, jakie panowały w tego typu placówkach, w 1796 roku otworzył własny szpital, który stał się wzorem dla innych zajmujących się leczeniem osób psychicznie chorych.

Oprócz przyjaznego otoczenia, terapii zajęciowej i godnego traktowania, zapewnił swoim podopiecznym nową formę polepszania dobrostanu emocjonalnego. W jego szpitalu pacjenci mieli możliwość kontaktu i opieki nad kurami, kozami i królikami. Tuk miał wizję, że opieka nad istotami słabszymi i zależnymi, pozwoli osobom zaburzonym na polepszenie własnej samokontroli.

Do serca przytul psa

Do zooterapii wykorzystywane są nie tylko psy (dogoterapia), lecznicze działanie na psychikę człowieka mają także koty (felinoterapia) czy konie (hipoterapia). Samo patrzenie na rybki pływające w akwarium obniża ciśnienie krwi i uspokaja. W krajach, gdzie są duże oceanaria, stosuje się delfinoterapię. Bardzo popularna jest onoterapia, czyli kontakt z osłem.

Kontakt z łagodnym, przyjaznym zwierzęciem zapewnia bezpieczeństwo emocjonalne, uczy cierpliwości i łagodności. Nie każde zwierzę jednak nadaje się do terapii – wszystko zależy od jego charakteru. Zwierzęta niecierpliwe, krnąbrne i silnie niezależne nie są do chorych dopuszczane, gdyż mogły by wywołać niepotrzebne negatywne reakcje.

Weź na kolana kota

Do innych pozytywnych efektów kontaktu ze zwierzętami zarówno tych poprawiających dobrostan psychiczny, jak i fizyczny zalicza się:

  • stymulacja zmysłów, ćwiczenia koncentracji i koordynacji ruchowej
  • podnoszenie poczucia odpowiedzialności i samodzielności
  • nauka zachowań społecznych, na przykład właściwej postawy wobec innych ludzi
  • zmniejszenie reaktywności na stres, a także zmianę percepcji sytuacji stresującej
  • rzadsze popadanie w depresję
  • lepsze zdrowie fizyczne
  • obniżenie tętna, ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu
  • mniejsze ryzyko zawału serca

Przykłady można mnożyć. Jeden z amerykańskich onkologów E. T. Creagan powiedział, że: “Zwierzęta są jak lekarstwa, które nie posiadają skutków ubocznych”.

Może warto skorzystać z ich pomocy?

Komentarze

filodendron 2

6 lat temu

O tak, gdy się ma zwierzę trzeba być odpowiedzialnym. W Holandii , gdy sie bierze zwierzę np.psa ,czy kota nazywa się to adopcja i w ksiażeczce zdrowia zwierzecia figuruje nazwisko własciciela jako nazwisko zwierzęcia. Za porzucenie lub zabicie zwierzęcia grożą kary. Trzeba dbac o zwierzę, karmić ,wyprowadzać, chodzic na szczepienia do lekarza, kupować zwierzęciu zabawki ….Bardzo dobrą rolę uczu w wychowaniu dziecka pełni zwierzątko – bo dziecko uczy się odpowiedzialności, a także kształci uczucia.

Zostaw komentarz