Sekrety kosmetyków Uroda

Kosmetyki z witaminami młodości

Witaminy A i C nazywane są witaminami młodości. Dlaczego? Dzięki jakim właściwościom zapracowały na taki przydomek? O tym poniżej.

Witaminy A i C nazywane są witaminami młodości. Dlaczego? Dzięki jakim właściwościom zapracowały na taki przydomek? O tym poniżej.

Witamina A – regeneracja

Aktywna postać witaminy A to retinol. Jest to bardzo skuteczna substancja w pielęgnacji cery, niestety jednocześnie jest też wrażliwa na powietrze i światło. Aby retinol mógł pozytywnie wpływać na naszą skórę, został zamknięty w mikroskopijnych nośnikach (np. liposomach) i w takiej postaci dociera w głąb naskórka.

Zalety witaminy A

Witamina A ma bardzo wiele zalet:

  • pobudza komórki do wytwarzania większych ilości białek – dzięki czemu naskórek grubieje i tak łatwo nie traci wilgoci,
  • ułatwia złuszczanie grubych i szorstkich zewnętrznych warstw naskórka – dzięki czemu skóra odzyskuje ładny i delikatny wygląd,
  • naprawia zniszczone włókna kolagenu i elastyny – dzięki czemu skóra odzyskuje elastyczność i jędrność,
  • neutralizuje wolne rodniki – dzięki czemu później pojawiają się zmarszczki,
  • pomaga w walce z trądzikiem – stosuje się w tym celu kwas retinolowy,
  • reguluje wydzielanie łoju – dzięki czemu zapobiega powstawaniu wyprysków i zaskórników.

Witamina A w kosmetykach

Witamina A nalazła zastosowanie w kosmetykach i kremach. Wiadomo, że im szybciej zacznie się walkę ze zmarszczkami, tym lepsze się osiąga efekty.

Dlatego też poleca się stosowanie kremów z aktywną witaminą już od 35-tego roku życia, a z jej aktywną pochodną już nawet od 30-tego roku życia.
Do kremów przeznaczonych do cery dojrzałej dodawana jest pochodna witaminy A, która jest łagodniejsza i lepiej tolerowana przez skórę niż retinol. Po 40-tym roku życia warto używać preparatów przeciw zmarszczkom, które zawierają formułę pomagającą naprawić zniszczenia w naskórku.

Zalety witaminy C

  • chroni skórę przed wolnymi rodnikami – dzięki czemu komórki naskórka mniej się niszczą,
  • wzmacnia przeciwstarzeniowe działanie witaminy E – dzięki czemu witamina E może w ogóle działać,
  • poprawia mikrokrążenie krwi (oraz wzmacnia naczynia krwionośne) – dzięki czemu naskórek jest bardziej dotleniony, a więc rozjaśniony i zdrowo wyglądający,
  • pobudza komórki do wytwarzania kolagenu – dzięki czemu poprawia się jędrność i sprężystość skóry.

Witamina C – wygładzanie

Kwas L-askorbinowy, czyli substancja w czystej postaci, działa pozytywnie na skórę, bowiem pobudza jej siły witalne oraz dostarcza komórkom energii do odnowy. Niestety, jest ona bardzo nietrwała, dlatego też zamykana jest w mikroskopijnych kapsułkach.

Witamina C w kosmetykach

Cienką, delikatną skórę należy pielęgnować kremami z niższym stężeniem witaminy, a grubszą kremami z większym stężeniem. Do skóry dojrzałej świetnie nadaje się preparat naprawczo-regeneracyjny z witaminą C oraz polisacharydami, jak również krem ze stale uwalniającą się witaminą C. Kremy z tą witaminą można jednak stosować już od 20-tego roku życia.

Witaminy A i C mają zbawienny wpływ na naszą skórę. Należy jednak pamiętać o tym, że uwrażliwiają ją na słońce, dlatego też należy stosować „krem na krem” (krem przeciwsłoneczny na krem z retinolem). Dzięki stosowaniu się do tej zasady poznamy jedynie zalety kremów z tymi witaminami i nie będziemy odczuwać żadnych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *