Poradnik pacjentki Zdrowie

Domowe kuracje na przeziębienie

Przedwiośnie często okazuje się zdradliwe. Gdy za oknem widzimy piękne słońce, a termometr pokazuje 10 stopni Celsjusza, wiele osób boryka się z przeziębieniem. Jak szybko powrócić do dobrej formy?

Przedwiośnie często okazuje się zdradliwe. Gdy za oknem widzimy piękne słońce, a termometr pokazuje 10 stopni Celsjusza, wiele osób boryka się z przeziębieniem. Jak szybko powrócić do dobrej formy?

Przeziębienie zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza. Niegroźną infekcję wirusową można zwalczyć w domowym zaciszu, stosując się do kilku rad.

Przeziębienie – czynniki ryzyka

Gdy w chłodny, wietrzny dzień czekamy na autobus, spada odporność naszego organizmu. Z kolei środki komunikacji miejskiej stanowią rezerwuar drobnoustrojów chorobotwórczych. “Warto pamiętać, iż wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową”. Gdy współpasażerowie kichają, wzrasta ryzyko wystąpienia przeziębienia i grypy.

Przeziębienie i grypa – różnice

Przeziębienie, w przeciwieństwie do grypy, rozwija się stopniowo, na ogół trwa 7 dni. Towarzyszą mu takie objawy jak zmęczenie, złe samopoczucie, drapanie w gardle, kichanie i kaszel. Udowodniono, że osoby, które przez 3 dni zwalniają tempo i nie wychodzą z domu, szybciej pozbywają się uciążliwych dolegliwości.

Pierwszy dzień

Walkę z przeziębieniem rozpoczynamy od zbicia gorączki. Dopóki temperatura ciała nie przekracza 38 stopni Celsjusza, nie należy korzystać z leków. Zazwyczaj ziołowe napary o właściwościach rozgrzewających i napotnych rozwiązują problem. Taką aktywność wykazują wysuszone kwiaty lipy.

Osoby, które zmagają się z infekcją, powinny pamiętać o swoich bliskich. Kichając i kaszląc, należy zakrywać twarz chusteczką jednorazową. Niezwykle istotną rolę odgrywa higiena. Częste mycie rąk ogranicza ryzyko przeniesienia wirusów chorobotwórczych.

Drugi dzień

Wodnisty katar często uprzykrza życie osobom, które walczą z przeziębieniem. Ta uciążliwa dolegliwość nabiera na sile drugiego dnia. Natychmiastową ulgę przynoszą krople do nosa. Ich działanie opiera się na obkurczeniu naczyń krwionośnych i zmniejszeniu obrzęków błony śluzowej. Warto jednak zachować umiar. Nadużywanie kropli do nosa może doprowadzić do obrzęku śluzówki i jej przewlekłego zapalenia.

Osobom, które nie mogą lub nie chcą stosować kropel do nosa, z pomocą przychodzą inhalacje. W celu przygotowania zabiegu należy dodać 10 kropli olejku eterycznego do litra wrzątku. Parę wciągamy nosem, zamykając na zmianę obie dziurki. Zabieg przynosi najlepsze rezultaty wówczas, gdy powtarzamy go 4-5 razy dziennie. Lekarze polecają następujące olejki: sosnowy, eukaliptusowy i tymiankowy.

Trzeci dzień

Kaszel, choć jest uciążliwą dolegliwością, pełni funkcję obronną. Ten odruch pozwala usunąć z dróg oddechowych nagromadzoną wydzielinę, która stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów chorobotwórczych. W początkowej fazie przeziębiania kaszel jest stosunkowo suchy, toteż należy nawilżać śluzówkę dróg oddechowych, przyjmując sporą ilość płynów. W tej roli najlepiej sprawdzają się herbaty z dzikiej róży, kompoty i woda z cytryną. Warto pamiętać, iż nie cytryny nie należy dodawać do herbaty, ponieważ zawarte w niej kwasy wypłukują glin, który sprzyja chorobie Alzheimera.

Osoby, które duszą się, kaszląc, powinny przyjrzeć się syropom wykrztuśnym. Tego typu preparaty przynoszą natychmiastową ulgę. Warto jednak pamiętać, iż przyjmując specyfiki wykrztuśne, flegma będzie wracała do jamy ustnej, toteż warto zaopatrzyć się w stosowny pojemnik na wydzielinę.

Początek marca sprzyja przeziębieniom. Mając kontakt ze skupiskami ludzi, jesteśmy narażone na infekcję o podłożu wirusowym. Warto pamiętać, iż te drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *